تفاوت بین سئو داخلی و خارجی

تفاوت سئو داخلی و خارجی

تفاوت بین سئو داخلی و خارجی
تفاوت بین سئو داخلی و خارجی

سئو داخلی در مقابل سئوی خارج از صفحه، تفاوت چیست؟

استراتژی بهینه سازی موتور جستجو شما را می توان به دو دسته تقسیم کرد: سئوی داخلی و سئوی خارج از صفحه. هر دو برای موفقیت یک کمپین سئو بسیار مهم هستند، اما در طرف های کاملاً متفاوتی از هم قرار دارند.

سئو داخلی بر روی بهینه سازی بخش هایی از وب سایت شما که تحت کنترل شما هستند تمرکز دارد، در حالی که سئو خارج از صفحه بر افزایش اعتبار دامنه شما از طریق ایجاد محتوا و کسب بک لینک از سایر وب سایت ها تمرکز دارد. برای درک بیشتر تفاوت بین این دو، باید در سطح پایه نحوه عملکرد الگوریتم های موتورهای جستجو را درک کنید. بیایید آن را تجزیه کنیم.

دو سطل اصلی وجود دارد که موتورهای جستجو هنگام ارزیابی سایت شما در مقایسه با سایر سایت های وب به آنها نگاه می کنند.

 

 • سئو داخلی On-Page SEO :سئوی درون صفحه به آنچه سایت شما (یا صفحه شما) مربوط می شود نگاه می کند
 • سئوی خارجی Off-Page SEO: از صفحه به میزان معتبر و محبوبیت سایت شما نگاه می کند

به زبان ساده، رتبه شما تا حد زیادی توسط عوامل درون صفحه تعیین می شود، در حالی که رتبه شما در نتایج جستجو تا حد زیادی توسط عوامل خارج از صفحه تعیین می شود.

سئو داخلی یا سئو خارجی کدامیک بر سئو بیشتر تاثیر دارد
سئو داخلی یا سئو خارجی کدامیک بر سئو بیشتر تاثیر دارد

سئوی داخلی یا  درون صفحه چیست؟

سئوی داخلی  (همچنین به عنوان سئو در سایت شناخته می شود) عمل بهینه سازی بخش های مختلف وب سایت شما است که بر رتبه بندی موتورهای جستجو تأثیر می گذارد. جایی که وب سایت شما در صفحات نتایج موتور جستجو ظاهر می شود توسط تعدادی از عوامل رتبه بندی از جمله دسترسی به سایت، سرعت صفحه، محتوای بهینه شده، کلمات کلیدی، تگ های عنوان و غیره تعیین می شود. سئوی درون صفحه در مورد بهینه سازی مواردی است که شما بر آنها کنترل دارید و می توانید در وب سایت خود تغییر دهید

چک لیست سئو داخلی:

چگونه مطمئن می‌شوید که تاکتیک‌های سئوی درون صفحه‌تان بی‌نقص هستند؟ در اینجا یک چک لیست مفید برای بهینه سازی در سایت وجود دارد که می تواند به تنظیم استراتژی شما کمک کند.

چک لیست سئو روی صفحه

برچسب های عنوان

کلمات کلیدی مورد نظر خود را در تگ عنوان هر صفحه در سایت خود قرار دهید. بهترین روش های بسیاری برای نوشتن یک برچسب عنوان موثر وجود دارد.

برچسب‌های عنوان خود را به 55 تا 60 کاراکتر (از جمله فاصله) محدود کنید
کلیدواژه را به ابتدای عنوان نزدیکتر کنید (فقط اگر طبیعی به نظر برسد)
کلمات کلیدی خود را پر نکنید
نام تجاری را در انتهای برچسب عنوان، با یک نوار لوله (|) درج کنید.

 

سرفصل ها (H1)

عناوین معمولاً بزرگترین کلمات در صفحه هستند و به همین دلیل موتورهای جستجو به آنها وزن بیشتری نسبت به متن صفحه شما می دهند. این ایده خوبی است که کلمات کلیدی مورد نظر خود را در سرفصل های هر صفحه وب قرار دهید، اما مطمئن شوید که محتوای عالی صفحه خود را به طور دقیق منعکس می کنید.

مطمئن شوید که H1 های شما به یک در هر صفحه محدود می شود، تمام سرصفحه های دیگر H2 یا H3 هستند

ساختار URL

در صورت امکان کلمات کلیدی را در URL های خود قرار دهید. با این حال، همه URL های فعلی خود را تغییر ندهید تا کلمات کلیدی در آنها وجود داشته باشد. شما نباید URL های قدیمی را تغییر دهید، مگر اینکه قصد دارید آدرس های قبلی خود را به آدرس های جدید هدایت کنید. قبل از انجام این کار با یک متخصص مشورت کنید.

دایرکتوری ها و پوشه های خود را به گونه ای برچسب بزنید که برای کاربران منطقی باشد
کلمات کلیدی را در URL خود بیش از یک بار تکرار نکنید. کلمات کلیدی مفید هستند، اما زیاده روی در آن بر تجربه کاربر تأثیر می گذارد. URL ها را تا حد امکان کوتاه نگه دارید

متن جایگزین برای تصاویر

هر سیستم مدیریت محتوا باید به شما امکان دهد چیزی به نام متن جایگزین را به تمام تصاویر وب سایت خود اضافه کنید. این متن برای بازدیدکنندگان عادی قابل مشاهده نیست – متن جایگزین در واقع توسط نرم افزار صفحه خوان برای کمک به کاربران نابینا اینترنت برای درک محتوای تصاویر شما استفاده می شود.

موتورهای جستجو تصاویر را به روشی مشابه می خزند، بنابراین قرار دادن برخی کلمات کلیدی مرتبط در حین توصیف دقیق تصویر به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای صفحه شما را درک کنند.

نوشتن یک ویژگی alt برای هر تصویر، وب سایت شما را مطابق با WCAG (دستورالعمل های دسترسی به محتوای وب) نگه می دارد. هنگام نوشتن متن جایگزین موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • تصویر را به طور کامل در 8-10 کلمه توصیف کنید
 • کلمه کلیدی مورد نظر خود را در جایی که طبیعی ترین به نظر می رسد وارد کنید
 • در صورت لزوم، یک مکان یاب جغرافیایی (به عنوان مثال، شیکاگو) را در نظر بگیرید.

 

صفحات با بارگذاری سریع یا سرعت بارگذاری صفحه

گوگل می‌خواهد به کاربرانش کمک کند تا آنچه را که به دنبال آن هستند در سریع‌ترین زمان ممکن پیدا کنند تا بهترین تجربه کاربری را ارائه دهند. بنابراین، بهینه سازی صفحات برای بارگذاری سریعتر به سایت شما کمک می کند تا در نتایج جستجو رتبه بالاتری داشته باشد.

گوگل ابزاری به نام PageSpeed ​​Insights دارد که سایت شما را در موبایل و دسکتاپ تحلیل می کند. و سپس نکاتی را برای بهینه سازی سرعت صفحه پیشنهاد دهید. همچنین چندین راه حل سریع برای از بین بردن هر چیزی که سایت شما را دچار مشکل می کند و زمان بارگذاری صفحه شما را کاهش می دهد وجود دارد. عوامل کلیدی سرعت سایت که باید در نظر گرفته شوند:

 • به حداقل رساندن درخواست های HTTP
 • اطمینان حاصل کنید که زمان پاسخ سرور کمتر از 200 میلی ثانیه است
 • تنظیم حافظه پنهان مرورگر روی حداقل یک هفته یا بیشتر
 • فعال کردن فشرده سازی Gzip
 • داشتن اندازه تصویر زیر 100 کیلوبایت (jpg، .png، .gif)
 • قرار دادن تمام CSS در یک شیوه نامه خارجی
 • کوچک کردن تمام JS، CSS و HTML
 • اولویت بندی بالای بارگذاری محتوا

 

سازگاری با موبایل

در سال های اخیر، گوگل سرعت بارگذاری صفحه موبایل را به عنوان معیار رتبه بندی کلیدی در اولویت قرار داده است

چگونه متوجه می شوید که وب سایت شما برای موبایل مناسب است؟ شما می توانید URL سایت را به این تست وصل کنید و گوگل به شما می گوید که وب سایت بر اساس الگوریتم فعلی چقدر دوستانه است. ( موبایل فرنلی تست گوگل )

فراتر از بارگذاری صفحه موبایل، طراحی وب سایت باید تجربه کاربر موبایل را نیز در نظر بگیرد. یکی از راه‌های بررسی و بهینه‌سازی طرح‌بندی وب‌سایت برای تلفن همراه، ایجاد گزارش قابلیت استفاده از تلفن همراه است که هر مشکلی را که وب‌سایت شما ممکن است داشته باشد، شناسایی می‌کند.

ما پیشنهاد طراحی مجدد هم برای کامپیوتر و هم موبایل را رد می کنیم، گزینه بهتری داریم که آن طراحی سایت واکنشگرا است، در این طراحی سایت خود را مطابق با اندازه صفحه نمایش تغییر می دهد.

مطلب مرتبط: طراحی سایت حرفه ای با بازدهی 100 درصد 

محتوای صفحه Page content

محتوای صفحات شما باید برای افراد مفید باشد. اگر آنها برای یافتن صفحه شما چیزی خیلی خاص را جستجو می کنند، باید بتوانند آنچه را که به دنبالش هستند پیدا کنند. باید به راحتی خوانده شود و برای کاربر نهایی ارزش ارائه کند. گوگل راه های مختلفی برای سنجش مفید بودن محتوای شما دارد.

حداقل 500 کلمه کپی را هدف بگیرید. اگرچه هیچ فرمول دقیقی برای تعداد کلماتی که یک صفحه باید داشته باشد وجود ندارد، به نظر می رسد گوگل زمانی را ترجیح می دهد که یک صفحه دارای محتوای عالی زیادی پیرامون کلمات کلیدی مورد نظر شما باشد.
کپی باید برای هر صفحه منحصر به فرد باشد، از صفحات دیگر سایت شما کپی نشده باشد و باید به طور مستقیم به درخواست های جستجوی بازدیدکنندگان شما بپردازد.
کلیدواژه یا کلمات کلیدی  را به ابتدای عنوان نزدیکتر کنید، اما فقط در صورتی که طبیعی به نظر برسد

پیوند داخلی Internal Linking

پیوند داخلی به صفحات دیگر در وب سایت شما برای بازدیدکنندگان مفید است و همچنین برای موتورهای جستجو مفید است. در اینجا یک پیوند داخلی به پست وبلاگ دیگری در سایت ما وجود دارد که بیشتر در مورد پیوند داخلی صحبت می کند. خیلی متا

نمونه لینک داخلی

هنگام افزودن پیوندهای داخلی، حتماً متن لنگر مرتبط را داشته باشید. Anchor text متن قابل کلیک در یک لینک است (معمولاً با رنگ فونت آبی و زیر خط نشان داده می شود). برای بهینه سازی متن لنگر خود، مطمئن شوید که کلمه یا عبارت انتخاب شده مربوط به صفحه ای است که به آن پیوند می دهید.

سئوی درون صفحه تضمین می کند که سایت شما هم توسط مشتریان بالقوه و هم ربات های موتور جستجو قابل خواندن است. با سئوی داخلی خوب، موتورهای جستجو می توانند به راحتی صفحات وب شما را ایندکس کنند، بفهمند سایت شما در مورد چیست، و به راحتی ساختار و محتوای وب سایت شما را هدایت کنند، بنابراین سایت شما را بر اساس آن رتبه بندی می کنند. به عنوان بهترین روش، مطمئن شوید که محتوای صفحه شما شامل 1-3 پیوند داخلی مرتبط است.

نشانه گذاری طرحواره یا اکسیما Schema Markup

افزودن داده های ساختاریافته به گوگل کمک می کند تا محتوای یک صفحه را بهتر درک کند. گوگل همچنین از انواع خاصی از داده های ساختاریافته برای نمایش “نتایج غنی” در SERPها مانند دستور العمل با رتبه بندی شروع یا دستورالعمل های گام به گام با چرخ فلک تصویر استفاده می کند. این نتایج غنی اغلب در بالای SERP یا نزدیک به آن ظاهر می‌شوند و عموماً نرخ کلیک بالاتری نسبت به فهرست‌های ارگانیک معمولی دارند.

گوگل داده های ساختاریافته را برای استفاده از واژگان schema.org ترجیح می دهد و استفاده از فرمت JSON-LD را توصیه می کند. آنها همچنین یک ابزار مفید Rich Results Test برای بررسی کد شما ارائه می دهند. در حالی که روش‌های مختلفی برای افزودن داده‌های ساختاریافته به وب‌سایت شما وجود دارد (افزونه‌ها، گوگل تگ منیجر و غیره)، اگر برای نوشتن کد راحت نیستید، همیشه بهتر است یک حرفه‌ای را درگیر کنید.

داده‌های ساختار یافته و نتایج غنی راهنمای Google را در اینجا بررسی کنید.

برچسب های اجتماعی Social Tags

اشتراک گذاری محتوای شما در شبکه های اجتماعی به گوگل می گوید که افراد محتوای شما را مرتبط، مفید و معتبر می دانند. هر صفحه در سایت شما ارزش اشتراک گذاری ندارد، اما می توانید با این نکات صفحاتی را که هستند بهینه کنید:

مطمئن شوید که برچسب‌های Open Graph و کارت‌های Twitter را نصب کرده‌اید
با پیوندهای «توئیت این نقل قول» یا دکمه های اشتراک گذاری اجتماعی برای هر پست، کار را آسان کنید

Core Web Vitals

تجربه کاربری کلید موفقیت طولانی مدت یک وب سایت است. در بهار 2020، گوگل Core Web Vitals را معرفی کرد، مجموعه‌ای از سیگنال‌های رایج که آن‌ها را برای تجربه‌های وب همه کاربران «بسیار حیاتی» می‌دانند.

هدف این سیگنال ها کمی کردن تجربه کاربر با یک وب سایت، از ثبات بصری صفحه و زمان بارگذاری، تا تجربیات تعاملی است.

بزرگترین رنگ محتوایی (LCP) – سرعت بارگذاری درک شده صفحه را اندازه گیری می کند و نقطه ای را که اکثر محتوای صفحه دانلود شده است مشخص می کند.
تاخیر ورودی اول – تجربه کاربر از تعامل اولیه کاربر با یک صفحه را کمیت می کند.
تغییر چیدمان تجمعی – میزان تغییر چیدمان در محتوای صفحه قابل مشاهده را تعیین می کند و ثبات بصری یک صفحه را اندازه گیری می کند. معمولاً توسط تصاویر بدون ابعاد، محتوای تزریق شده به صورت پویا، فونت های وب که باعث FOIT/FOUT می شوند و سایر جاسازی های اضافه شده بدون ابعاد ایجاد می شود.
برای بررسی امتیاز LCP خود، به Google PageSpeed ​​Insights خود دسترسی پیدا کنید و مطمئن شوید که صفحه شما در عرض 2.5 ثانیه به LCP برسد. برای انجام این کار، اسکریپت های غیرضروری شخص ثالث را که ممکن است در حال اجرا هستند حذف کنید، میزبان وب خود را ارتقا دهید، “بارگذاری تنبل” را فعال کنید تا عناصر صفحه تنها زمانی که کاربران صفحه را به پایین حرکت می کنند بارگیری شوند، و هر عنصر صفحه بزرگی را که ممکن است سرعت آن را کاهش دهد حذف کنید.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای بهینه‌سازی تغییر چیدمان تجمعی، اضافه کردن ابعاد ارتفاع و عرض به هر عنصر جدید سایت است. همچنین، از افزودن محتوای جدید بالای محتوای موجود در یک صفحه خودداری کنید (مگر اینکه به تعامل کاربر پاسخ داده شود).

تجربه صفحه Page Experience

گوگل در حال کار بر روی سیگنال رتبه بندی جدیدی است (احتمالاً در سال 2021 منتشر خواهد شد) که وب سایت هایی با تجربیات کاربری مثبت را در اولویت قرار می دهد.

تجربه صفحه

سیگنال شامل Core Web Vitals، به علاوه سازگاری با تلفن همراه، مرور ایمن، امنیت HTTPS و دستورالعمل‌های بینابینی مزاحم خواهد بود.

به گفته گوگل، «بهینه‌سازی این عوامل باعث می‌شود وب برای کاربران در تمام مرورگرها و سطوح وب لذت‌بخش‌تر شود و به سایت‌ها کمک می‌کند تا به سمت انتظارات کاربر در تلفن همراه تکامل یابند. ما معتقدیم که این امر به موفقیت کسب و کار در وب کمک می کند زیرا کاربران بیشتر درگیر می شوند و می توانند با اصطکاک کمتری معامله کنند.”

سئو خارجی یا سئو خارج از صفحه  Off-Page SEO چیست؟

سئوی خارج از صفحه بر افزایش اعتبار دامنه شما  (authority of your domain )از طریق دریافت لینک از وب سایت های دیگر تمرکز می کند.

یک تشبیه خوب برای نحوه عملکرد اقتدار این است. اگر وان حمامی با اردک‌های لاستیکی در آن دارید (اردک‌ها صفحات شما هستند)، و شروع به پر کردن وان با آب (لینک‌ها) می‌کنید، همه اردک‌های شما به سمت بالا بالا می‌روند.

اینگونه است که سایتی مانند ویکی پدیا تقریباً برای هر چیزی که زیر نور خورشید است رتبه بندی می کند. آنقدر آب در وان حمام خود دارد که اگر اردک لاستیکی دیگری را در آن بیندازید، بدون هیچ تلاش دیگری به سمت بالا شناور می شود.

امتیازی به نام “Domain Authority” وجود دارد که میزان اعتبار وب سایت شما را در مقایسه با سایت های دیگر محاسبه می کند. برای مشاهده امتیاز خود می توانید نام دامنه خود را در اینجا وارد کنید.

نحوه بهینه سازی سئوی خارج از صفحه

عوامل مختلفی بر رتبه سئوی خارج از صفحه شما تأثیر می گذارد. در حالی که هرکدام با استراتژی‌های متفاوتی مقابله می‌کنند، هدف کلی ایجاد اعتماد و شهرت وب‌سایت شما از بیرون را به اشتراک می‌گذارند.

 • لینک های ورودی Inbound links
 • بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی Social media marketing
 • وبلاگ نویسی مهمان و پست مهمان Guest blogging and guest posting
 • نام تجاری نامرتبط Unlinked brand mentions
 • اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer marketing

 

بزرگترین فاکتور سئوی خارج از صفحه، تعداد و کیفیت بک لینک ها به وب سایت شما است. چند نمونه از روش هایی که می توانید به وب سایت خود پیوند ایجاد کنید عبارتند از:

ایجاد محتوای عالی که مردم می خواهند به آن لینک دهند زیرا ارزشمند است.
رسانه های اجتماعی محتوای شما را به اشتراک می گذارند که در نهایت پیوند ایجاد می کنند.
ایمیل‌هایی را به افراد تأثیرگذار در صنعت خود ارسال کنید که در نهایت به شما پیوند می‌دهند.
وبلاگ نویسی مهمان در سایت های مرتبط با سایت شما. این پست های مهمان پیوندهایی به سایت شما خواهند داشت.
در حالی که کمیت لینک هنوز مهم است، سازندگان محتوا و متخصصان سئو متوجه شده اند که کیفیت لینک در حال حاضر مهمتر از کمیت لینک است. به این ترتیب، ایجاد محتوای قابل اشتراک گذاری اولین قدم برای به دست آوردن لینک های ارزشمند و بهبود سئوی خارج از صفحه است.

برای سئوی خارج از صفحه خوب به چند لینک نیاز دارید؟

این یک سوال سخت است و بر اساس قدرت دامنه رقبای شما خواهد بود، زیرا می خواهید مطمئن شوید که در همان جعبه شنی بازی می کنید.

سئوکاران همچنین معتقد بودند که خرید لینک یک راه معتبر برای ایجاد لینک است. با این حال، گوگل اکنون شما را برای خرید لینک ها در تلاش برای دستکاری رتبه صفحه جریمه می کند. همچنین می‌توانید برای ارسال پیوندهای خود به دایرکتوری‌های پیوندی که تنها هدف آن افزایش اعتبار دامنه شما است، جریمه شوید. باز هم وقتی نوبت به ساخت لینک می رسد، کیفیت بر کمیت پیروز می شود.

سئو داخلی یا خارج از صفحه اهمیت بیشتری دارد؟

این در مورد انتخاب بین سئو داخلی و خارج از صفحه نیست، مانند این است که باید بین پایه یا سقف خانه خود یکی را انتخاب کنید. سئو داخلی و خارج از صفحه با هم کار می کنند تا رتبه بندی موتورهای جستجوی شما را به صورت مکمل بهبود بخشند.

با این حال، سئوکاران به طور کلی توصیه می کنند قبل از تمرکز بیش از حد روی سئوی خارج از صفحه، سئوی داخلی خود را به خوبی انجام بدهید.

درست مانند ساختن یک خانه، شما می خواهید قبل از ساختن بقیه خانه، ابتدا پایه را تنظیم کنید. مانند یک پایه، ممکن است لازم باشد هر از گاهی برگردید و برخی از تعمیر و نگهداری سئوی درون صفحه خود را انجام دهید.

ایجاد تعادل بین این دو کمک می کند تا وب سایت شما دو زبانه شود، به طوری که کاربران شما می توانند آن را و همچنین روبات های موتورهای جستجو درک کنند – و به این ترتیب رتبه شما شروع به بهبود می کند.

لینک مرتبط: سئو داخلی On-Page SEO