هاست چیست و چگونه بهترین هاست را انتخاب کنم

هاست مناسب یعنی تهیه یک محل تجاری واقعی در دنیای مجازی که چندین فاکتور مهم در انتخاب آن نقش دارند.

من بارها مشاهده کرده ام که هاست نامناسب می تواند فاجعه باشد، همین چند وقت پیش بود که تمامی سرورها و هاست های یک شرکت هاستینگ بزرگ در ایران قطع شدند، جالب آنجاست که آنها علیرغم تبلیغات بالائی که در مورد امنیت و بدون قطعی بودن هاست خود داشتند ، فرمایش می کردند که مسئولیتی در مورد نسخه پشتیبان، حتی برگشتن خود سایت هم نداشتند.

بد نیست قبل از خرید هاست، به قسمت قوانین و مقرارت هاستینگ سری بزنید، آنها به صورت شفاف در مورد بسیاری از مسائل شانه خالی کرده اند، البته این جای تعجب ندارد، وجود پشتیبان سایت به همین منظور است ، یعنی شما به عنوان دارند سایت باید به فکر روزی باشید که هیچ اطلاعاتی جز آنکه روی کامپیوتر دارید برای بازگردان سایت خود نداردی.

به تصویر زیر دقت کنید این تصویری از قوانین و مقررات یک شرکت هاستینگ بزرگ کشور می باشد :


قوانین و مقرارت خرید و استفاده از هاست
قوانین و مقرارت خرید و استفاده از هاست . اکثر شرکت های هاستینگ علیرغم اینکه تلاش خود را می کنند که سرویس مناسبی در اختیار مشتریان خود قرار بدهند ، اما از جمیع مشکلات پیش آمده سلب مسئولیت می کنند . حتی پاک شدن تمام اطلاعات سایت .

بیاید از اینجا شروع کنیم که هاست چیست و چه ویژگی های را باید برای تهیه آن در نظر داشته باشیم .

هاست چیست ؟

هاست مناسب یعنی تهیه یک محل تجاری واقعی در دنیای مجازی که چندین فاکتور مهم در انتخاب آن نقش دارند.

به عبارت ساده، هاست یا فضای میزبانی وب بخشی از کامپیوتری به نام سرور است که ما اطلاعات سایت خود را در آن قرار می دهیم و وب سایت خود را در اینترنت به اشتراک می گذاریم.

هنگامی که یک ارائه دهنده میزبانی فضایی را در یک وب سرور به یک وب سایت اختصاص می دهد تا فایل های خود را ذخیره کند، آنها یک وب سایت را میزبانی می کنند. میزبانی وب باعث می شود که فایل هایی که یک وب سایت را تشکیل می دهند (کد، تصاویر و غیره) برای مشاهده آنلاین در دسترس قرار دهند. هر وب سایتی که تا به حال بازدید کرده اید بر روی یک سرور میزبانی می شود.

سرورها مانند رایانه عمل می کنند، آنها کامپیوترهای بسیار قوی هستند و مانند هر کامپیوتر دیگر دارای  پردازنده ها و رم و …. می باشند. سرورهای به اینترنت پر سرعت وصل هستند.

تعریف میزبانی وب
میزان فضای اختصاص داده شده در سرور به یک وب سایت به نوع میزبانی بستگی دارد. انواع اصلی هاست اشتراکی، اختصاصی، VPS و نمایندگی فروش می باشد. آنها با نوع فناوری مورد استفاده برای سرور، سطح مدیریت ارائه شده و خدمات اضافی ارائه شده متمایز می شوند.

میزبانی وب چگونه کار می کند؟
میزبانی وب و میزبانی دامنه
نحوه انتخاب میزبان وب
انواع میزبانی وب
به طور خلاصه، میزبانی وب فرآیند اجاره یا خرید فضا برای قرار دادن یک وب سایت در شبکه جهانی وب است. محتوای وب سایت مانند HTML، CSS و تصاویر باید در یک سرور قرار گیرند تا به صورت آنلاین قابل مشاهده باشند.

سرور دقیقا چیست؟ سرور رایانه ای است که سایر کاربران وب را از هر کجای دنیا به سایت شما متصل می کند. همانطور که از نام آن پیداست، ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب سرورها، اتصالات و خدمات مرتبط با میزبانی وب سایت ها را دارند. با ارائه انواع برنامه های میزبانی، آنها طیف نیازهای میزبانی را از وبلاگ های کوچک و سازمان های بزرگ پوشش می دهند.

اگر قصد دارید یک حضور آنلاین ایجاد کنید، میزبانی وب قابل اعتماد ضروری است. امروزه به معنای واقعی کلمه صدها میزبان وب در دسترس هستند که هزاران نوع خدمات میزبانی وب را ارائه می دهند. برنامه ها از رایگان با گزینه های محدود تا خدمات میزبانی وب گران قیمت تخصصی برای تجارت را شامل می شود. برنامه ای که انتخاب می کنید در درجه اول به نحوه استفاده از وب سایت خود و میزان بودجه ای که برای میزبانی اختصاص داده اید بستگی دارد.

انتخاب یک برنامه میزبانی مناسب به معنای دسترسی به تخصیص صحیح منابع برای بارگذاری سریع و مطمئن وب سایت شما برای بازدیدکنندگان است. به این فکر کنید که این روزها چند کسب و کار عمدتاً به صورت آنلاین فعالیت می کنند. فروش و سرنخ های تجاری آنها از وب سایت آنها می آید. اگر شخصی وارد یک وب سایت شود و مشکلی وجود داشته باشد – بارگیری آن خیلی طول می کشد یا اصلاً ظاهر نمی شود – مشتریان بالقوه منتظر نمی مانند. آنها در جستجوی سایتی که به درستی کار می کند و می تواند آنچه را که به دنبال آن هستند، یکپارچه ارائه دهد، از آن سایت خارج می شوند.

اگر در راه اندازی یک وب سایت تازه کار هستید، میزبانی وب و زبان مرتبط می تواند موضوعی گیج کننده باشد. بسیاری از صاحبان وب‌سایت مبتدی از ارزان‌ترین گزینه یا هر چیزی که همراه با خرید نام دامنه خود است، با این باور اشتباه که همه گزینه‌های میزبانی اساساً یکسان هستند، استفاده کرده‌اند.

این می تواند یک اشتباه پرهزینه باشد.

این مقاله شامل همه چیزهایی است که باید در مورد میزبانی وب بدانید و اینکه چگونه انتخاب مناسب برای موفقیت وب سایت شما مهم است، همه به روشی ساده که متوجه خواهید شد.

میزبانی وب چگونه کار می کند
میزبانی وب زمانی اتفاق می‌افتد که فایل‌هایی که یک وب‌سایت را تشکیل می‌دهند از یک رایانه محلی روی یک وب سرور آپلود می‌شوند. منابع سرور (رم، فضای هارد و پهنای باند) به وب سایت هایی که از آن استفاده می کنند اختصاص می یابد.

تقسیم منابع سرور بسته به نوع برنامه میزبانی انتخاب شده متفاوت است. برای انتخاب طرح میزبانی مناسب، ابتدا باید بین پلن های موجود تفاوت قائل شوید. این نباید پیچیده باشد. برای خوانندگان غیر فنی، بیایید از یک تشبیه ساده استفاده کنیم: انتخاب میزبانی وب شبیه به جستجوی فضای اداری است:

چگونه تصمیم می گیرید که کدام نوع فضای اداری برای نیازهای شما مناسب است؟ آیا یک ایستگاه کاری در یک فضای باز همکاری کافی است یا بهترین چیز بعدی است. یک دفتر در یک مرکز تجاری آیا قصد دارید سریع گسترش پیدا کنید یا انتظار دارید افراد زیادی بیایند و بروند؟ آیا به اجاره یک ساختمان کامل فکر می کنید یا ساختن فضای خود را جذاب می کند؟

به غیر از سبک اداری که استفاده می کنید، ملاحظات دیگری نیز وجود دارد. دسترسی به اتاق‌ها چقدر آسان است، چه عملکردهایی را ارائه می‌دهند (اضافه‌ای مانند تخته سفید، اینترنت پرسرعت، و سایر امکانات)، و محل قرارگیری آنها و هزینه کلی. این ملاحظات نیازهای شما را تعیین می کند و به تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نوع دفتر برای شما مناسب است کمک می کند. بیایید این فرآیند انتخاب را با تصمیم گیری در مورد میزبانی وب مقایسه کنیم.

هاست اشتراکی شبیه به اجاره یک ایستگاه کاری در یک دفتر شلوغ، پر سر و صدا، طرح باز یا فضای کار مشترک است. شما تمام امکانات مدرن را دارید: یک میز، اتصال به اینترنت و برخی از وسایل ثابت و شما فضا را با سایر همکاران از جمله آشپزخانه، چاپگر و سرویس بهداشتی به اشتراک می گذارید. شما نمی توانید هیچ تغییری در فضا انجام دهید، مانند نصب تخته های سفید و غیره. این یک گزینه محبوب برای راه اندازی وب سایت های کوچک است و برای پروژه های تجاری در مقیاس بزرگ مناسب نیست.

یک سرور خصوصی مجازی (VPS) یک گام خوب از میزبانی مشترک است. کسب و کارهای متوسط از اجاره دفتر در یک پارک تجاری سود خواهند برد. با یک VPS، کاربران از یکدیگر جدا می شوند. شما همسایه هایی دارید، اما کمتر به آنها وابسته هستید، و می توانید هر گونه تغییر (سفارشی سازی) را هر طور که دوست دارید انجام دهید و ایستگاه کاری خود را به تنهایی سازماندهی کنید.

فیس بیلدینگ با میزبانی روی سرور اختصاصی قابل مقایسه است. این گزینه گران‌تر و بهترین گزینه برای وب‌سایت‌هایی است که به قابلیت اطمینان و عملکرد بالا اهمیت می‌دهند. از آنجایی که شما کل فضا را کنترل می کنید، در مورد تنظیمات و فضای زیاد حرف بیشتری دارید، اما اگر از فضای موجود استفاده نکنید، ارزش سرمایه گذاری در آن را ندارد.

بعداً در مقاله در مورد هر نوع میزبانی با جزئیات بیشتری صحبت خواهیم کرد.

میزبانی وب و میزبانی دامنه
پس از خرید نام دامنه، فایل‌هایی که محتوای وب‌سایت شما (HTML، CSS، تصاویر، پایگاه‌های داده و غیره) را در خود نگه می‌دارند، باید با هم در مکانی متصل به اینترنت – یک وب سرور – ذخیره شوند. هنگامی که فایل های وب سایت در وب سرور یک شرکت میزبان آپلود شد، میزبان مسئول تحویل فایل ها به کاربران است.

ما اشاره کرده‌ایم که میزبانی وب‌سایت‌ها را در دسترس افراد برای بازدید از مرورگر وب خود قرار می‌دهد، اما این دقیقاً چگونه کار می‌کند؟ سیستم نام دامنه (DNS) اطمینان حاصل می کند که مرورگر وب سایت به رایانه (سرور) مناسبی که فایل های وب سایت شما را ذخیره می کند متصل می شود.

مطالعه پیشنهادی: DNS چیست؟ →

به عبارت دیگر: وقتی شخصی آدرس وب شما را در مرورگرهای خود تایپ می کند، رایانه او از طریق اینترنت به وب سروری که فایل های وب سایت شما را نگه می دارد متصل می شود. آدرس IP دامنه شما (جایی که در سیستم نام دامنه ذخیره می شود) را پیدا می کند و کاربران را به وب سایت مناسب هدایت می کند. سپس مرورگر آنها اطلاعات وب سایت شما (تمام داده هایی که صفحات شما را می سازد) را نشان می دهد تا بتوانند در هر زمان صفحات وب شما را مرور کنند.

چه چیزی را باید در یک میزبان وب جستجو کنم؟
هنگامی که برای اولین بار با میزبانی وب شروع به کار کردید، به راحتی می توانید در مواردی مانند ظاهر و سبک آن گرفتار شوید. جلب توجه مردم به یک سایت چیز دیگری است که مطمئناً زمان زیادی را می گیرد و شما احتمالاً می خواهید بهترین میزبانی وب بریتانیا را ارائه دهد. قبل از اینکه بیش از حد به این مسائل بپردازید، زمان و تلاش خود را برای یافتن بهترین ارائه دهنده ممکن اختصاص دهید. بدون میزبانی قابل اعتماد، یک سایت ممکن است دچار خرابی های مکرر، زمان بارگذاری کند و سایر مشکلات شود. ساده ترین راه برای یافتن بهترین گزینه، پرسیدن سوالات زیر در حین جستجو است.

آیا برنامه ای وجود دارد که مطابق با نیازهای من باشد؟
شرکت های مختلف طرح های متفاوتی ارائه می دهند. برای انتخاب میزبان وب مناسب، با دانستن آنچه لازم است شروع کنید. آیا ترافیک زیادی انتظار می رود؟ اگر چنین است، مطمئن شوید که پهنای باند زیادی دارید. آیا سایت ساده و تمیز خواهد بود یا شامل تعداد زیادی ویدیو، گرافیک و عناصر دیگر خواهد بود؟ پاسخ به این سوال به شما نشان می دهد که به چه مقدار فضای دیسک نیاز دارد. با در نظر گرفتن این اطلاعات، تشخیص اینکه آیا یک شرکت برنامه ای دارد که برای سایت مفید باشد یا خیر، آسان تر خواهد بود.

آیا طرح ها قیمت مناسب و انعطاف پذیری دارند؟
در ابتدای جستجو، به انواع نرخ هایی که شارژ می شوند توجه داشته باشید. آن اعداد را روی یک ورق کاغذ علامت بزنید. به زودی، این حس برای اینکه چه چیزی عادلانه است و چه چیزی غیرعادی است شروع به توسعه خواهد کرد. هر چند قیمت گذاری همه چیز نیست. اگر برنامه شامل ویژگی های مورد نیاز نباشد، بهترین قیمت در جهان مهم نیست. علاوه بر این، ثبت نام با پلتفرمی که برنامه های انعطاف پذیری ارائه می دهد هوشمندانه است. اگر میزبانی نیاز به تغییر داشته باشد، آیا آنها می توانند چیزی را در خود جای دهند؟ یا اینکه تغییر به یک شرکت دیگر تنها گزینه معتبر خواهد بود؟ بهتر است از آن اجتناب کنید، بنابراین میزبانی را انتخاب کنید که دارای برنامه های انعطاف پذیر و مقیاس پذیر باشد.

آیا چیزی به نام هاست رایگان وجود دارد؟
هاست رایگان امکان پذیر است، اما همیشه باید مبلغی را بپردازید تا بتوانید سایت را آنلاین کنید. بنابراین، برای مثال، اگر طرح اولیه رایگان است، باید برای سازنده وب سایت و ثبت دامنه هزینه کنید. این فقط یک روش متفاوت برای فروش آن است – یا یک بسته میزبانی بخرید و یک دامنه و سایت ساز رایگان دریافت کنید، یا به دنبال هاست رایگان بروید و در نهایت همان هزینه را برای بقیه بسته بپردازید. بهتر است ابتدا به سراغ میزبانی بروید زیرا شرکت ها صدها برنامه رایگان و معمولاً یک دامنه رایگان به مدت 1 سال ارائه می دهند، بنابراین در درازمدت باعث صرفه جویی در هزینه بیشتر می شود.

آیا میزبان وب زندگی من را آسان تر می کند؟
تعداد زیادی از طرح های بدون استخوان وجود دارد. برای بسیاری از افراد، چنین طرح هایی بیش از حد کافی است. اگر نیازهای تخصصی تری دارید چه؟ به عنوان مثال، شاید ایده فروش آنلاین چیزها باشد. در این صورت، خود را به میزبان های وب که راه حل های تجارت الکترونیک ارائه می دهند محدود کنید. به روز رسانی منظم یک وب سایت بسیار مهم است. برخی از شرکت ها این کار را آسان تر از سایرین انجام می دهند. برای کاهش سرعت، به میزبان هایی که سیستم های مدیریت محتوا را نیز ارائه می دهند، بپیوندید. با یک CMS مناسب، سایت را می توان به راحتی به روز کرد.

در مورد امنیت چطور؟
هنگامی که به دنبال پلتفرم مناسب هستید، امنیت نباید یک فکر بعدی باشد. آخرین چیزی که هر کسی به آن نیاز دارد این است که تهدیدهای آنلاین هک کردن سایت آنها یا خرابی برای حذف تمام داده های آنها است. مطمئن شوید که میزبان وب انتخابی شما پشتیبان گیری روزانه و احراز هویت کاربر را ارائه می دهد. برای از بین بردن خطر ربوده شدن دامنه از زیر شما، به دنبال شرکتی باشید که محافظت از قفل را ارائه می دهد. بهترین ها به وضوح ویژگی های امنیتی را توضیح می دهند که باید ارائه دهند، بنابراین به چیزی کمتر رضایت ندهید.

آیا می توانم پشتیبانی مورد نیاز خود را دریافت کنم؟
این بزرگ است. شرکت هایی وجود دارند که چندین طرح عالی دارند. با این حال، آنها به شدت در بخش خدمات مشتری کمبود دارند. اگر مشکلی پیش آمد، معلق نمانید. در صورت نیاز به کمک، باید بتوانید سریع و آسان آن را دریافت کنید. تا جایی که خدمات مشتری و پشتیبانی انجام می‌شود، بر پشتیبانی و پشتیبانی 24 ساعته از طریق چت، ایمیل و تلفن پافشاری کنید.

دیگران چه چیزی برای گفتن دارند؟
همیشه قبل از ثبت نام، نظرات را بررسی کنید. به توصیه های مشتری که در سایت یک شرکت ارسال می شود توجه نکنید. درعوض، به صورت آنلاین برای نظرات افراد واقعی جستجو کنید. تعداد قابل توجهی از نظرات را بخوانید تا ایده روشنی در مورد کیفیت خدمات بدست آورید.

برای یادگیری در مورد صنعت وقت بگذارید و اولین بار آن را به درستی انجام دهید.