اصطلاحات سئو ( مرجع کامل )

اصطلاحات سئو ( مرجع کامل )

واژه نامه اصطلاحات سئو Glossary of SEO Definitions

این مرجع اصطلاحات کاملی در مورد عبارت و اصطلاعات مربوط به سئو SEO سایت را در اختیار شما قرار می دهد. ما می دانیم که یادگیری همه جزئیات واژگان جستجوگرها ( موتورهای جستجو ) ، سئو و اصطلاحات اصولی می تواند مانند یادگیری زبان دیگری باشد. برای کمک به شما در دستیابی به تمام اصطلاحات تخصصی سئو ما این صفحه را ایجاد کرده ایم و سعی داشته ایم که شامل تمام عبارت مربوط به سئو سایت باشد. یادگیری یک دفعه آنها می تواند از صبر و حوصله بیرون باشد. می توانید این صفحه را بوکمارک یا علامت گذاری کنید که در صورت لزوم به آن مراجعه کنید.

سئو SEO چیست  ؟

سئو یا SEO اختصاری است که مخفف Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می باشد. سئو  یک استراتژی است که توسط دارندگان وب سایت برای به دست آوردن بازدید بیشتر با رتبه بندی بالاتر در موتورهای جستجو استفاده می شود.

سئو بهینه سازی موتور جستجو فریب گوگل یا بازی در سیستم نیست و استفاده از روش های کلاه سایه نیست . این مسئله صرفاً ایجاد وب سایتی است که کد و قالب بندی بهینه داشته باشد و موتورهای جستجو بتوانند وب سایت شما را به راحتی پیدا کنند، همچنین  تولید محتوا و سئو هر صفحه می باشد .

وقتی افراد در وب موضوعاتی را که درباره آنها می نویسید جستجو می کنند ، محتوای بهینه سازی شده برای موتور جستجو در نتایج جستجو بالاتر ظاهر می شود و افراد بیشتری به وب سایت شما  مراجعه می کنند.

وردپرس برای سئو انتخابی با مزایای فراوان است . بله سئو وردپرس با استفاده از افزونه ها و تولید محتوا و … می تواند بهترین نتایج را در بر داشته باشد.

#

کد ۲۰۰ (موفقیت آمیز) – 200 OK

کدهای HTTP برای ما و سئو سایت مهم است که گاهی مشکلات پیش آمده توسط این کدها قابل تشخیص می باشد. هنگام معرفی سایت به گوگل یا تست سایت توسط ابزار تست سایت به مشکلاتی برخورد می کنیم که مربوط به کدهای HTTP می باشد .
کد ۲۰۰ (موفقیت آمیز) سرور با موفقیت درخواست را محاسبه کرده‌است. و این به این معنی می‌باشد که سرور صفحه درخواست شده را فراهم کرده‌است و مشکلی در خواندن وجود نداشته است

کد اچ تی تی پی 301 تغییر مسیر – 301 Redirect

کد وضعیت نشان می دهد که صفحه وب به طور دائم به مکان دیگری منتقل شده است. به طور کلی به عنوان بهترین تغییر مسیر برای کنارگذاشتن عوامل رتبه بندی در نظر گرفته می شود. ما در سئو برای صفحاتی که حذف می کنیم، آدرس صفحه پاک شده را ریدایرکت به صفحه دیگری می کنیم تا از پیش آمدن کد 404 و کدهای مشابه جلوگیری کنیم.

 

خطای 404 یا  404 not found

این خطا هنگامی پیش می آید که کاربر آدرسی اشتباه را از سایتی در خواست کند، این می تواند املاء نادرستی از یک صفحه باشد . البته خطای 404 می تواند بر اثر پاک شدن یک صفحه یا تغییر آدرس URL آن توسط مدیر سایت یا ادمین سایت باشد . معمولا سایت ها برای این رور خود را آماده می کنند و صفحه ای به این نام می سازند . بهتر است این صفحه طراحی شده باشد و لینک های به صفحات مهم سایت داشته باشد یا امکان جستجو ( فرم جستجو ) را داشته باشد . عده ای صفحه 404 را ریدایرکت به صفحه اصلی می کنند که کار جالبی به نظر نمی رسد . 

 

A

شتاب دهنده صفحات موبایل یا Accelerated Mobile Pages

شتاب دهنده صفحات موبایل یا Accelerated Mobile Pages که به اختصار AMP گفته می شود ، راهکاری برای افزایش سرعت لود صفحات سایت در موبایل است .در واقع AMP – Accelerated Mobile Pages – یک چارچوب منبع باز است که برای سرعت بخشیدن به زمان بارگذاری برای کاربران اینترنت گوشی همراه طراحی شده است.
فریم ورک امپ framework AMP توسط گوگل در سال ۲۰۱۶ میلادی با توجه به افزایش جستجوها توسط استفاده کننده گان موبایل برای بازدید از صفحات وب سایت ها ایجاد شد. امپ AMP باعث افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت در موبایل و همچنین بهبود سئو SEO سایت و افزایش رنگ در گوگل می‌شود.

 مقاله Arcticle 

ثبت مقاله یکی از روش های قدیمی سئو است که حتی همین الان هم مورد استفاده و موثر است. در این روش در سایت های دیگر اقدام به نوشتن مقاله و انتشار آن می کنند.

ثبت مقاله Arcticle Submission

ثبت مقاله یکی از روش های قدیمی سئو است که حتی همین الان هم مورد استفاده و موثر است. در این روش در سایت های دیگر اقدام به نوشتن مقاله و انتشار آن می کنند.

تست های A/B یا A/B testing

تست های A/B دو نسخه از یک وب سایت را برای تعیین اینکه کدام نسخه برای دستیابی به یک هدف تعریف شده مناسب تر است. این می تواند دو یا چندد نسخه باشد . این تست می تواند در اپلیکیشن های موبایل یا حتی در ایمیل های ارسالی یا لندینگ پیج یا صفحات فرود و غیره نیز انجام شود . این تست با توجه به بازخورد کاربران انجام می شود .

تبلیغات گوگل یا گوگل ADS

تبلیغات گوگل که به آن ADS یا گوگل ادورز  google adwords یا تبلیغات کلیکی   PPC هم می گویند .در تبلیغات گوگل، وبمستر با هماهنگی گوگل، یک یا چند صفحه از سایت خودش را روی کلمه کلیدی مورد نظر به صفحه اول گوگل میبرد. در ادامه بابت هر کلیکی که از طرف کاربر روی نتیجه سایتش شود، مبلغی را به گوگل پرداخت میکند. این مبلغ در کلمات کلیدی سخت گران تر است . پس تبلیغات گوگل یک را ه تبلیغاتی برای حضور در صفحه اول یا اولین سایت در فهرست جستجوهای گوگل است . تبلیغات موتورهای جستجو مختص گوگل نمی باشد و موتورهای جستجوی دیگر نیز تبلیغات می پذیرند.

متن لنگر Anchor Text یا متن لینک توسط تگ <a>

متن لنگر یا Anchor Text متن قابل کلیک  است. لینک های یکی از اجزاء اصلی صفحات سایت می باشند ، شما توسط این لینک ها به صفحه دیگری از سایت یا به سایت دیگر انتقال می یابید . از نظر سئو لینک های داخلی دارای اهمیت می باشند. لینک ها تحت عنوان بک لینک برای سئو خارجی سایت استفاده می شود و باعث افزایش اعتبار سایت و صفحه سایت می شود.

لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی هر دو از اصطلاحات تخصصی سئو است که در جای خود به آنها خواهیم پرداخت .

افیلیت مارکتینگ Affiliate Marketing

اصطلاح بازاریابی وابسته  یا افیلیت مارکتینگ ( به انگلیسی Affiliate Marketing )به طرحی اطلاق می‌شود که از طریق آن شرکت‌ها یا افراد می‌توانند با تبلیغ محصولات یا خدمات شرکت‌های دیگر، کمیسیون دریافت کنند. شما می توانید آن را به عنوان یک برنامه بازاریابی در نظر بگیرید که بر اساس عملکرد پاداش ارائه می کند.

متن جایگزین تصویر یا Alt Attributes 

ویژگی‌های Alt امکان وارد کردن توضیحات جایگزین در کد HTML برای هر تصویر در یک وب‌سایت را فراهم می‌کنند. علیرغم پیشرفت گوگل در شناسایی تصاویر هنوز درج متن جایگزین در سئو مهم می باشد . گوگل و سایر موتورهای جستجو از متن جایگزین تصویر برای درک تصویر استفاده می کنند . متن جایگزین یکی از سرنخ های مهم برای شناسائی صفحه سایت توسط موتورهای جستجو می باشد . درج متن جایگزین یکی از فاکتورهای سئو تصاویر و سئو داخلی on-page SEO است .

اعتبار سایت یا اقتدار سایت Authority Site

یک سایت معتبر یک وب سایت محتوا محور است که یک منبع اطلاعات معتبر و قابل اعتماد است. سایتهای معتبر = سایتهای بزرگ و محتوا محور با چندین کانال ترافیک و جریان درآمد. سایت های معتبر هم اطلاعات قابل اعتماد منتشر می کنند و هم به سایت های معتبر پیوند می زنند و از شهرت یک وب سایت با کیفیت بالا و آگاه برخوردار می شوند. برای افزایش اعتبار سایت باید بک لینک های معتبری از سایت های مرتبط داشته باشید، سیگنال هاس مناسب از صفحات اجتماعی خود دریافت کنید و همچنین مطالب قابل استنادی تهیه و در سایت منتشر کنید.

این اصطلاح تخصصی سئو مربوط به تولید محتوای مناسب و سئو خارجی off page SEO و گرفتن بک لینک می باشد.

چرخش مقاله Article spinning

تکنیک “نوشتن” هرزنامه که یک مقاله را به چندین مقاله “جدید” تبدیل می کند.

توضیحات بیشتر

سندیکای مقاله Article Syndication

وقتی وب‌سایت‌ها محتوایی را که در ابتدا در وب‌سایت دیگری ظاهر شده بود، دوباره منتشر می‌کنند.

توضیحات بیشتر

محتوای تولید شده به صورت خودکار Auto-generated content

محتوایی که به طور خودکار با استفاده از یک برنامه یا کد تولید می شود.

توضیحات بیشتر

B

B2B

کوتاه برای تجارت به کسب و کار. در سئو B2B، چرخه خرید طولانی تر است، محصولات و خدمات گران تر هستند و مخاطبان تصمیم گیرندگان حرفه ای هستند.

B2C

کوتاه برای تجارت به مصرف کننده. در سئو B2C، چرخه خرید معمولا کوتاه‌تر است (اگرچه هنوز بسته به صنعت متفاوت است)، محصولات و خدمات (عمدتا) ارزان‌تر هستند و مصرف‌کنندگان مخاطب هستند.

زبان برنامه نویسی سرور BACK END

ظاهر هر وب سایتی که شما در وب مشاهده میکنید، با کمک زبان های HTML و CSS و JAVASCRIPT   تولید می شود  که به آنها زبان های FRONT END میگویند. در مقابل فعالیت هایی که در پشت صحنه سایت انجام میشود؛ نوع دیگر برنامه نویسی داریم که مربوط به سرور می شود BACK END مثل PHP  و پایتون و … که نقش آن جمع آوری اطلاعات، پردازش و فرستادن برنامه های به قسمت برنامه نویسی فرانت اند می شود .

بکلینک یا Backlink

بک لینک Backlink به معنی ایجاد ارتباط از یک سایت به سایت دیگر است ؛ به عبارت دیگر، قرار دادن یک کلمه کلیدی، عبارت یا محتوا تو سایت  و لینک دادن اون به سایت خودمان در این صورت شما لینک سازی خارجی یا بک لینک رو انجام دادین که یکی از مباحث اصلی تو افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو (SEO) هست. بکلینک از مباحث مهم در سئو و سئو خارجی یا OFF PAGE SEO است . یکی از روشهای مناسب گرفتن بکلینک استفاده از صفحات اجتماعی، تبلیغات در سایت های محلی یا سایت های پربازدید مرتبط ، وبلاگ نویسی و … می باشد. ما در مقابل سئو خارجی سایت ، سئو داخلی سایت یا ON PAGE SEO گویند.

بکلینگ یا BACK LINK جزء اصطلاحات تخصصی سئو و مربوط به سئو خارجی است .

نرخ پرش Bounce rate


این معیار درصد کاربرانی را نشان می دهد که تنها یک صفحه وب سایت را مشاهده کرده و سپس سایت را ترک کرده اند. نظارت بر این معیار سئو برای همه صفحات سطح بالایی که قرار است باعث ایجاد تبدیل شوند، می تواند به شما سرنخی از نحوه تعامل کاربران با سایت شما و اینکه آیا سایت شما انتظارات آنها را برآورده می کند، به شما بدهد. آیا زمانی که تلاش می کنید افراد را به صفحات خود هدایت کنید و آنها بلافاصله پس از بازدید آنها را ترک می کنند، کار سختی نیست؟ این قطعا به این معنی است که شما کار اشتباهی انجام می دهید.

نظارت بر نرخ پرش صفحه اصلی از اهمیت کمتری برخوردار نیست. خوب، این صفحه به احتمال زیاد پاسخ مستقیمی به سؤال کاربر نمی دهد، اما در هر صورت باید در نهایت آنها را به بخش سایت ضروری هدایت کند و دوباره به نوار جستجو برنگردد.

عوامل افزایش نرخ پرش 

 

 • سرعت نامناسب سایت Slow Loading
 • توضیحات گمراه کننده یا مطالب نامرتبط Misleading Descriptions
 • محتوای با کیفیت پایین Low-Quality Content
 • کیفیت نامناسب سایت 
 • خطای 404
 • لینک بد از یک سایت دیگر Bad Link from Another Site
 • در نظر نگرفتن بهینه سازی موبایل 
 • بدون CTA
 • پرسش دقیق و پاسخ کوتاه و قانع کننده 

بلاگ Blog

 در سال 1994، زمانی که وبلاگ ها شروع به کار کردند، وبلاگ بیشتر یک دفترچه خاطرات شخصی بود که مردم به صورت آنلاین به اشتراک می گذاشتند. در این مجله آنلاین، می توانید در مورد زندگی روزمره خود صحبت کنید یا در مورد کارهایی که انجام می دادید به اشتراک بگذارید. سپس، مردم فرصتی را دیدند تا اطلاعات را به روشی جدید به صورت آنلاین انتقال دهند. بدین ترتیب دنیای زیبای وبلاگ نویسی آغاز شد.

وب سایت با ایجاد بخشی بنام وبلاگ یا Blog مطالب آموزشی را با کاربران خود به اشتراک می گذارند، این پست و نوشته ها می تواند تعداد بیشتری از کلمات کلیدی صنعت را پوشش دهد و بازدیدهای سایت را افزایش دهد.

مطلب مرتبط: وبلاگ چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

همسایه های بد Bad Neighborhoods

گوگل همچنین اخیراً اطلاعات کلیدی ای را تأیید کرده است که تعداد زیادی از مدیران وب سایت ، به ویژه کسانی که به طور منظم هرزنامه ارسال می کنند ، مدت هاست به آن مشکوک هستند. گوگل اظهار داشت که وب سایتی که به دلیل ارسال هرزنامه معروف است ، می تواند سایت های مختلفی را که حاوی اطلاعات و آدرس یکسان شرکت هستند ، آلوده کند.

در کنار این ، گوگل عوامل دیگری را نیز می شناسد تا از اعتبار سایت های مختلف که در سایه قرار دارند مطلع شود.

گوگل به دنبال مشاغل متعددی است که از آدرس یکسانی فعالیت می کنند.

خلاصه سازی Briefing

یک جلسه توجیهی یک جلسه کوتاه یا مقدمه ای برای یک موضوع جدید است. این عمدتا در زمینه های نظامی، هوانوردی و غواصی و همچنین در بازاریابی و تبلیغات آنلاین استفاده می شود.

بریفینگ Briefing یا خلاصه سازی چیست؟

بلاکرز Blockers یا مسدود کننده ها

به اصطلاح مسدود کننده وب سایت چیزی است که از دسترسی موتورهای جستجو به سایت جلوگیری می کند.
در نتیجه وب سایت نمی تواند در فهرست موتورهای جستجو قرار گیرد و در نتایج جستجو ظاهر نمی شود. به عنوان مثال، اگر کل یک وب سایت دارای رمز عبور محافظت شده باشد، موتورهای جستجو از دسترسی محروم خواهند شد.

بلاکرز Blockers یا مسدود کننده ها چه هستند؟

دایرکتور مشاغل یا  Business directory

دایرکتوری تجاری مانند یک نسخه آنلاین از صفحات زرد است. معروف ترین آنها کتاب اول می باشد. یکی از راه های گرفتن بک لینک برای سایت های ثبت نام در دایرکتوری مشاغل یا Business directory است.

 

لینک شکسته Broken Link

یک اصطلاح تخصص سئو دیگر! بروکن لینک یا لینک های شکسته، لینک هایی از سایت شما هستند که به صفحات 404 سایت خودتان یا صفحات 404 سایت دیگران داده میشود. وجود این لینک ها در سایت شما باعث کاهش سئو میشود. ما از لینک ها و پیوندهای برای هدایت کاربر به صفحه دیگری از سایت خودمان یا سایت دیگر می شویم . درواقع مثل آدرس دادن می ماند. اما در لینک شکسته BROKEN LINK شما به جائی لینک می دهید که سایت یا صفحه ای وجود ندارد. در واقع آدرس سرکاری است .


لینک شکسته Broken Link جزء اصطلاحت سئو و مربوط به سئو داخلی یا بهتر بگوئیم به سئو تکنیکال می باشد.

سئو کلاه سیاه – Black Hat SEO

سئو کلاه سیاه Black Hat SEO به مجموعه روش هایی اطلاق می شود که برای افزایش رتبه سایت یا صفحه در موتورهای جستجو از طریق وسایلی که شرایط خدمات موتورهای جستجو را نقض می کنند ، مورد استفاده قرار می گیرد. اصطلاح “کلاه سیاه” در فیلم های غربی و وسترن ایجاد شد تا “افراد بد” را از “بچه های خوب” که کلاه سفید بر سر دارند تشخیص دهد (سئو کلاه سفید White Hat SEO). اخیراً ، بیشتر برای توصیف هکرهای رایانه ای ، ایجادکنندگان ویروس و افرادی که اقدامات غیراخلاقی با رایانه انجام می دهند ، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سئو کلاه سیاه جزء روش های سئو سایت هست،  روش های دیگر همچون سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری هم جزء روش های سئو است .

C

بودجه خزیدن Crawl Budget

بودجه خزش یا نرخ پیمایش مطابق گفته گوگل شامل یک تعریف مشخص نیست . بودجه خزیدن یا نرخ پیمایش یکی از اطلاحات تخصص سئو سایت می باشد ، دقت در سئو تکنیکال می تواند خزش ربات های گوگل را در سایت آسان تر کند و مشکلات احتمالی را بر طرف کند. نرخ پیماش مربوط به ربات گوگل می باشد  . گوگل توسط یک برنامه هوشمند بنام ربات گوگل یا Googlebot  برای جمع آوری اطلاعات سایت های استفاده می کند. گوگل باید تعادلی بین جمع آوری اطلاعات از سایت های و مراعات بار وارده بر هاست سایت ها  ایجاد کند. گوگل نمی تواند بیشتر از یک حد معمولی زمان در یک سایت بگذراند. ما با افزایش سرعت سایت می توانیم به تعداد صفحات ایندکس شده ، اضافه کنیم. گوگل از طریق فایل robots.txt مجوز پیمایش سایت را دریافت می کند.

 

 

رقابت Competition 

کسب و کارها عموماً می دانند که رقبای آنها در بازار آزاد چه کسانی هستند. اما آیا آنها همان شرکت هایی هستند که باید برای به دست آوردن بهترین جایگاه برای وب سایت خود با آنها مبارزه کنید؟

وب سایت ما ممکن است امروز برای یک کلمه کلیدی خاص رتبه اول را کسب کند، اما این وضعیت برای همیشه نیست. با گذشت زمان، وب‌سایت‌های دیگر – که بیشتر آنها رقبا هستند – یاد می‌گیرند که چگونه محتوای خود را بهینه کنند و از رتبه سایت شما پیشی بگیرند. به همین دلیل است که تجزیه و تحلیل رقابتی SEO باید یک ابتکار مداوم برای هر کسب و کاری باشد.

بسیاری از کسب‌وکارها تجزیه و تحلیل رقبا را بدیهی می‌دانند و فکر می‌کنند که در تلاش‌های سئوی خود بهترین کار را انجام داده‌اند. با این حال، این به سادگی نیست. همیشه چیزی وجود دارد که می توان آن را بهبود بخشید تا نتایج بهتری کسب کرد و از رقبا جلوتر ماند. استراتژی های بازاریابی مبتنی بر داده مانند تجزیه و تحلیل رقابت کلمات کلیدی سئو می تواند به شما کمک کند تاکتیک هایی را یاد بگیرید که برای رقبای شما مفید هستند و از این دانش در کمپین های سئوی خود استفاده کنید.

رقابت سئو چیست؟

رقیب، در زمینه سئو، یک وب سایت یا صفحه وب است که با صفحه هدف شما برای رتبه بندی در نتایج موتور جستجو رقابت می کند.
رقابت SEO: تفاوت بین رقبای کلمه کلیدی و تبدیل چیست؟
دو نوع اصلی از رقبا وجود دارد: رقبای کلیدواژه (همچنین به عنوان رقبای معنایی شناخته می شوند) و رقبای تبدیلی (همچنین به عنوان رقبای “صنعتی” شناخته می شوند).

رقبای کلمات کلیدی
رقیب کلمه کلیدی یک صفحه وب است که سعی دارد برای عبارات جستجوی مشابه صفحه هدف شما رتبه بندی کند. به عنوان مثال، اگر صفحه هدف شما در تلاش بود برای کلمه کلیدی longtail رتبه بندی کندهر چیزی غیر از صفحه هدف شما که در SERP (صفحه نتایج موتور جستجو) ظاهر می شود، رقیب کلمه کلیدی است.

رقبای تبدیل
رقیب تبدیل یک صفحه وب یا وب سایتی است که به همان روشی که صفحه یا وب سایت هدف شما کسب درآمد می کند، درآمد کسب می کند. به عبارت دیگر، هر دوی شما برای تبدیل یکسان از یک مخاطب هدف رقابت می کنید.

ارتباط محتوا Content Relevance

ارتباط محتوا Content Relevance  برای نشان دادن ارتباط یک وب سایت در رابطه با یک عبارت یا موضوع خاص جستجو استفاده می شود.
ارتباط موضوع برای بهینه سازی موتورهای جستجو از اهمیت بالایی برخوردار است. پیام اصلی این است: هرچه یک متن یا محتوای یک صفحه با یک عبارت جستجو مطابقت داشته باشد، احتمال اینکه به رتبه خوبی برسد بیشتر است. این بدان معنی است که Content Relevance را می توان یکی از فاکتورهای رتبه بندی که گوگل برای ارزیابی یک وب سایت در فهرست خود استفاده می کند در نظر گرفت.

 لینک مرتبط : ارتباط محتوا Content Relevance 

D

اعتبار دامنه یا Domain Authority

ما همیشه می دانستیم که برخی  فاکتورهای سئو مربوط به دامنه است. طول عمر دامنه ، وجود کلمات کلیدی در دامنه و دیگر ویژگی های دامنه در سئو و رتبه بندی سایت تاثیر دارد. برخی شرکت ها  از اعتبار دامنه Domain Authority (DA) برای مطالعه و ارزیابی نتایج استراتژی های دیجیتالی خود استفاده می کنند.

اعتبار دامنه یکی از اصطلاحات تخصصی سئو می باشد . اعتبار دامنه یا Domain Authority (DA) معیاری است که برای اولین بار توسط Moz توسعه داده شد و پیش بینی می کند که چقدر احتمال دارد که یک دامنه در فهرست نتایج ارگانیک گوگل یا  SERPs در مقایسه با رقبای خود ظاهر شود:

H

تگ یا برچسب زبان یا Hreflang Tag

برچسب زبان یا Hreflang Tag برچسبی است که زبان سایت یا صفحه ای از سایت را مشخص می کند. این تگ در نوشته ها دیده نمی شود و جزء کدهایی HTML است که در HEADR درج می گردد.

ویژگی های برچسب hreflang چیست؟ ویژگی hreflang آن است که به گوگل و موتورهای جستجوی دیگر می گوید که از کدام زبان در یک صفحه خاص استفاده می کنید ، بنابراین موتور جستجو می تواند این نتیجه را برای کاربرانی که در آن زبان جستجو می کنند ارائه دهد.

I
J
K

کلمات کلیدی Keywords

کلمات کلیدی کلمات و عباراتی هستند که افراد در موتورهای جستجو تایپ می کنند تا آنچه را که بدنبال آن هستند پیدا کنند.
به عنوان مثال ، اگر به دنبال خرید یک ژاکت جدید هستید ، ممکن است چیزی مانند “ژاکت چرم مردانه” را در Google تایپ کنید. اگرچه این عبارت شامل بیش از یک کلمه است ، اما همچنان یک کلمه کلیدی است.

البته ، هیچ کس خارج از صنعت SEO تمایل به استفاده از این اصطلاحات ندارد. اکثر مردم آنها را جستجوهای Google یا پرس و جوها می نامند. 

فقط بدانید که کلمات کلیدی مترادف هر دوی این موارد هستند.

کیورد استافینگ – keyword stuffing

کیورد استافینگ یا پر کردن کلمات کلیدی عمل درج تعداد زیادی از کلمات کلیدی در محتوای وب و متا تگ ها در تلاش برای افزایش مصنوعی رتبه صفحه در نتایج جستجو و هدایت ترافیک بیشتر به سایت است. کلمه کلیدی اصطلاح مهمی است که با محتوای مورد نظر مرتبط است. کیبورد استافینگ جزء تاکتیک های کلاه سیاه می باشد.

L

لینک جویس  Link Juice  چیست ؟

عبارت Link Juice یک اصطلاح رایج در سئو به معنی پیوند یافتن یا لینک شدن از یک صفحه سایت شما ( لینک داخلی ) یا از سایت دیگر ( لینک خارجی ) است ، لینک جویس ( link juice ) تاثیر مستقیمی بر pagerank سایت دارد .لینک ها نقش مهمی در سئو سایت دارند

M

متا تگ Meta tag

اصطلاح “متا” مخفف “متاداده” است که به معنای داده در مورد داده است. متا تگ ها اطلاعاتی در مورد یک صفحه وب ارائه می دهند و مستقیماً بر نحوه مشاهده یک وب سایت توسط موتورهای جستجو تأثیر می گذارند. بیشتر عناصر متا تگ به نفع موتورهای جستجو مانند Googlebot و سایر خزنده های وب هستند.

متا تگ ها مهم هستند زیرا بر نحوه نمایش سایت شما در SERP ها و تعداد افرادی که تمایل دارند روی وب سایت شما کلیک کنند تأثیر می گذارد. بنابراین آنها بر ترافیک و نرخ تعامل شما تأثیر می گذارند، که می تواند بر SEO و رتبه بندی شما تأثیر بگذارد. متا تگ ها بخش مهمی از استراتژی سئوی قوی هستند. 

اقدام دستی گوگل یا MANUAL ACTION

O

ترافیک ارگانیک Organic traffic


این معیار، ترافیک جستجوی ارگانیک یا به عبارت دقیق تر، کاربرانی را که از موتورهای جستجوی مختلف (گوگل، بینگ، یاهو و غیره) آمده اند، نشان می دهد.

در بیشتر موارد، ردیابی انحصاری ترافیک کار را انجام نمی دهد. نظارت بر جریان ترافیک به صفحات خاص و همچنین پویایی آن بسیار مهمتر است. همچنین گاهی اوقات به ترافیک کشورهای خاصی یا ترافیکی متشکل از کاربران جدید نیاز داریم. هنگام تجزیه و تحلیل چنین ترافیکی برای گزارش، مهم است که اهداف تجاری را که می خواهید به آنها برسید در نظر بگیرید.

تجزیه و تحلیل ترافیک در رابطه با رتبه بندی به شما این امکان را می دهد که بفهمید روی کدام صفحات و کلمات کلیدی تمرکز کنید. به عنوان مثال، گاهی اوقات صفحات در بالای جستجو برای کلمات کلیدی با حجم بالا رتبه بندی نمی شوند، اما ترافیک زیادی را از پرس و جوهای جستجوی کم حجم دریافت می کنند که اغلب می تواند مورد توجه قرار نگیرد و حتی ردیابی نشود.

آنچه همچنین مهم است این است که ببینید ترافیکی که دریافت می کنید چقدر خوب تبدیل می شود. ترافیک، در کنار رتبه بندی کلمات کلیدی، شاخص خوبی از مشکلات احتمالی وب سایت است. اگر نرخ ترافیک کاهش یابد، می توانید منبع مشکل را پیدا کنید و به موقع مشکل را حل کنید.


ترافیک ارگانیک در صفحات هدف
این معیار، ترافیک ارگانیک موتورهای جستجوی مختلف (گوگل، بینگ، یاهو و غیره) و توزیع آن را در صفحات هدف نشان می دهد.


تعداد صفحاتی که ترافیک ارگانیک دریافت می کنند
برای اینکه ببینید دقیقا کدام صفحات ترافیک ارگانیک دریافت می کنند، می توانید از گزارش عملکرد گوگل آنالیتیکس و کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید.

سئو داخلی : On page SEO

سئوی داخلی یا ( سئو داخل صفحه – سئو درون صفحه – سئوی درون سایت) عمل بهینه سازی صفحات وب برای کلمات کلیدی خاص به منظور بهبود دید و ترافیک جستجو است. این شامل تراز کردن عناصر خاص صفحه مانند برچسب‌های عنوان، عنوان، محتوا و پیوندهای داخلی با کلمات کلیدی است.

سئو فنی ( تکنیکال سئو ) در مقابل سئو داخلی

برخی از سئوکارها سئوی درون صفحه را با سئو فنی ترکیب می کنند. اما، من دوست دارم آنها را جدا نگه دارم. به نظر من، سئو فنی به مواردی مانند سرعت صفحه و سرعت سایت، محتوای تکراری، ساختار سایت، طرحواره و نمایه سازی می پردازد. به عبارت دیگر، بهینه سازی فنی روی کل وب سایت شما متمرکز است، در حالی که بهینه سازی درون صفحه بر URL های خاص متمرکز است.

سئوی خارج از صفحه نیز وجود دارد که شامل همه چیزهایی است که خارج از وب سایت شما اتفاق می افتد، مانند ایجاد لینک و ذکر نام تجاری.

برای اطلاع بیشتر صفحه ” خدمات سئو داخلی ” را مطالعه کنید.

P

سرعت سایت ، سرعت صفحه Page Speed


موتورهای جستجو تاکید زیادی بر داشتن سایت های دارای بارگذاری سریع دارند-خبر خوب این است که این نه تنها برای موتورهای جستجو مفید است ، بلکه برای کاربران شما و نرخ تبدیل سایت شما نیز مفید است. گوگل در واقع یک ابزار مفید در اینجا ایجاد کرده است تا به شما پیشنهادات خاصی در مورد مواردی که در سایت شما برای رفع مشکلات سرعت صفحه باید تغییر دهید بدهد.
لینک مرتبط : ابزار تست سرعت سایت گوگل یا google PageSpeed Insights

سرعت سایت از بخش های مهم سئو تکنیکال می باشد

شبکه خصوصی وبلاگ private blog network

شبکه خصوصی وبلاگ از کلمه انگلیسی private blog network برگرفته شده است و مخفف آن PBN می باشد . شبکه خصوصی وبلاگ شبکه ای از وبلاگ ها است که همه متعلق به یک شخص یا گروه کوچکی از افراد است که با هم کار می کنند.

این وبلاگ ها می توانند از کیفیت پایین autoblog سبک به سایت های با کیفیت بالا و رتبه بالا با محتوای ارزشمند اجرا شوند. همه آنها با هم کار می کنند تا ارزش سایت های دیگر متعلق به صاحب PBN را مشخص کنند.

این به یک معنا ، طرح پیوند کلاه سیاه است. دلیل آن این است که همه وبلاگ ها توسط یک شخص برای تبلیغ یک سایت استفاده می شوند ، شبیه به اینکه هرم پیوند یا چرخ پیوند قدرت را به یک سایت پول واحد هدایت می کند. دلیل دیگر این است که شبکه خصوصی وبلاگ ها اغلب برای بازیابی نتایج جستجو استفاده می شوند و لینک وبلاگ مورد نظر را که به طور قانونی بدست نیامده است ، می دهند.

بین یک شبکه خصوصی وبلاگ با کیفیت بالا و یک شبکه مشروع از وبلاگ ها که با هم کار می کنند ، خط باریکی وجود دارد. از این گذشته ، اگر شما و سه دوست هرکدام دارای سه وبلاگ هستید ، آن دوازده وبلاگ دلیلی برای حمایت از یکدیگر دارند و واقعاً در تلاش برای بازی سیستم نیستند. تنها وقتی کیفیت وبلاگ ها کاهش می یابد ، این تکنیک به طور کلاه سیاه تر می شود.

شبکه خصوصی وبلاگ “private blog network ” یکی از اصطلاحات سئو سایت می باشد .

پنالتی گوگل Google Penalty

R

رتبه بندی Ranking

رتبه بندی صفحات یکی از مراحل مربوط به موتورهای جستجو می باشد. مراحل مهم کار موتورهای جستجو عبارت هستند از پیمایش Crawling ، ایندکس یا نمایه Indexing ، رتبه بندی یا رنکینگ Ranking .

نتایج جستجو بر اساس عوامل متعددی رتبه بندی می شوند. اینها ممکن است شامل تراکم کلمات کلیدی ، سرعت و پیوندها باشد. هدف موتور جستجو ارائه مناسب ترین نتیجه به کاربر است. یکی از عوامل موثر در رتبه بندی اعتبار دامنه ، اعتبار سایت و اعتبار صفحه سایت می باشد. برخی از آنها توسط لینک های داخلی ( سئو داخلی ) و برخی نیز به سئو خارجی و دریافت بک لینک های مرتبط بستگی دارد.

برای سئو و بهینه سازی سایت علاوه بر توجه به سئو تکنیکال برای پیمایش بهتر ، توجه به سرعت و بهینه سازی موبایل از جمله تکنیک های مهم در کسب رنک بالاتر می باشد. تولید محتوای غنی و با توجه به علایق ، سلیقه و نیاز مشتری از اهداف مهم رنک صفحات سایت می باشد. تولید محتوا و سئو محتوا از جمله مراحل سئو داخل صفحه می باشد . افزایش اعتبار سایت و همچنین افزایش بازدیدهای مرتبط از طریق سیگنال های صفحات اجتماعی و بکلینک های معتبر و مرتبط از سایت های مهم می باشد که این دو از سئو خارجی می باشند.

زمان بندی ایندکس مجدد Reindex Timing

زمانی که شما در سایت خود تغییرات عمده ای انجام داده اید، گوگل برای ایندکس مجدد سایت شما تاخیر دارد، یا زمان لازم دارد که سایت را مجددا به صورت کامل ایندکس است ، به این زمان ایندکس مجدد یا reindex timing می گویند.
مثال آن موقعه ای است که شما سایت قدیمی خود را طراحی مجدد می کنید و محتوای قدیمی و ساختار منوها را به صورت کلی تغییر می دهید . این عبارت یعنی زمان ایندکس مجدد یکی از اصطلاحاتی سئو است که سئوکاران به کار می برند.

دامنه های ارجاع دهنده Referring Domains


دامنه های ارجاع دهنده دامنه هایی هستند که به سایت شما لینک می دهند. به عنوان مثال، ممکن است شما در سایت ویرگول ( وبلاگ نویسی ) یک مطلب گذاشته اید و آنرا به سایت خود ارجاع داده اید پس دامنه virgool.io یک ارجاع دهنده می باشد . 

دامنه های ارجاع دهنده یا Referring Domains را شما می توانید در سرچ کنسول گوگل ببینید . این بک لینک ها می توانند برای سایت شما مفید باشند . 

سعی کنید از سایت های مرتبط و معتبر ارجاع بگیرید .

 

متا تگ های روبات Robots meta tag

متا تگ های روبات ها مقادیر یا پارامترهای اضافی هستند که در یک تگ HTML قرار می گیرند. متا تگ‌های روبات‌ها دستورالعمل‌های موتور جستجو را ارائه می‌دهند که آیا می‌خواهید آن‌ها قسمت‌هایی از وب‌سایت شما را بخزند یا فهرست کنند.

می توانید آنها را به تنهایی یا با هم (با کاما از هم جدا) در ویژگی content قرار دهید.
تمام صفحات و لینک هایی که در صفحات وب خود ایجاد می کنید به طور پیش فرض توسط ربات های جستجو و خزنده های وب ایندکس می شوند. برخی از پارامترهای رایج عبارتند از:

Index: این به خزنده های وب می گوید که صفحه را فهرست کنند. اگر صفحه ای ایندکس شده باشد، توسط افرادی که از موتورهای جستجو استفاده می کنند قابل مشاهده است. اگر چیزی به کد اضافه نکنید، این پیش فرض است.

Noindex: این به موتورهای جستجو دستور می دهد که صفحه وب را به فهرست خود اضافه نکنند.

S

موتور جستجو یا Search engine

موتور جستجو یک برنامه نرم افزاری است  که به افراد کمک می کند اطلاعات مورد نیاز خود را با استفاده از کلمات کلیدی یا عبارات پیدا کنند ( وب سایتی که خدمات جستجو را انجام می دهد ) .

موتورهای جستجو قادرند با جمع آوری اسکن مداوم اطلاعات  اینترنت و فهرست بندی هر صفحه ای که پیدا می کنند ، حتی با وجود میلیون ها وب سایت آنلاین ، نتایج را به سرعت بازگردانند.

هنگامی که کاربر یک عبارت جستجو را وارد می کند ، موتور جستجو عناوین صفحه وب سایت ، محتویات و کلمات کلیدی را که ایندکس کرده است ، مشاهده می کند و از الگوریتم ها (عملیات گام به گام) برای تهیه فهرستی از سایت ها استفاده می کند-که مرتبط ترین وب سایت ها در بالا قرار دارند.

معروف ترین موتور جستجو گوگل می باشد که سهم عمده جستجوها را به عهده گرفته است. از موتورهای جستجوی دیگر می توان به بینگ ، یاندکس، یاهو و … اشاره نمود. برای سئو سایت همیشه گوگل در درجه اول اهمیت قرار دارد. سئو در واقع سئو برای موتور جستجوی گوگل می باشد.

حجم جستجو Search volume

حجم جستجو Search volume عبارت است از تعداد جستجوهای مورد انتظار برای یک کلمه کلیدی در یک دوره معین. حجم جستجو به عنوان اندازه گیری در تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی برای ارزیابی ترافیک بالقوه موتورهای جستجو برای یک کلمه کلیدی مشخص استفاده می شود.

این معیاری است که بسیاری از سایت ها که سئو سایت را چک می کنند به آن توجه دارند. هنگام انتخاب کلمه کلیدی باید به تعداد بازدیدهایی که می تواند به سایت شما اضافه کند دقت کنید. حجم جستجو Search volume مهمترین معیار در این زمینه است .

حجم جستجو Search volume  یکی از اصطلاحات سئو سایت می باشد و معیاری برای موفقیت سئو می باشد .

صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP)

SERP مخفف شده عبارت  ” Search Engine Results Page” به معنای صفحه نتایج موتورهای جستجو می باشد.
صفحه ای که موتور جستجو پس از ارسال درخواست کاربر توسط کاربر باز می گردد. علاوه بر نتایج جستجوی ارگانیک ، صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) معمولاً شامل تبلیغات جستجوی پولی و پرداخت به ازای کلیک (PPC) است. به لطف بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) ، موقعیت رتبه بندی در SERP می تواند بسیار رقابتی باشد زیرا کاربران به احتمال زیاد بر روی نتایج بالای صفحه کلیک می کنند. با راه اندازی نشانه گذاری طرح ، SERP ها برای پیش بینی نیازهای کاربر بسیار پیچیده تر می شوند.

به صورت ساده تر SERP شامل صفحات سئو شده و تبلیغات کلیکی ( پولی ) گوگل می باشد . به نتایج غیر پولی ، نتایج ارگانیک نیز گفته می شود. SERP اصطلاح پر مصرفی در اصطلاحات تخصصی سئو می باشد/

اس اس ال SSL

یکی دیگر از اصطلاحات تخصصی سئو اس اس ال یا SSL می باشد. این یکی از موارد مربوط به سئو تکنیکال می باشد. از اصطلاحت با آن می توان به HTTPS اشاره نمود .

 اس اس ال SSL مخفف عبارت Secure Sockets Layer به معنای لایه سوکت امن – – یک فناوری امنیتی است که یک پیوند رمزگذاری شده بین یک سرور وب و یک مرورگر ( مانند کروم ) ایجاد می کند. به راحتی می توانید سایتی را با استفاده از SSL مشاهده کنید: آدرس وب سایت به جای «http: //» با «https: //» شروع می شود.

اسپم گوگل یا Spam

 

صفحه اسپم گوگل یا Spamdexing

spamdexing یکی از اصطلاحات تخصصی سئو می باشد و هنگامی پیش می آید که شما برای سئو سایت خود از روش های نامطلوب ، همراه با هشدار گوگل معروف به سئو کلاه سیاه استفاده کنید.

این صفحات به صفحاتی گفته می شود که از تکنیک های غیر مجاز جهت بالا آمدن در نتایج گوگل استفاده نموده اند.

 

T

بک لینک های سمی Toxic Backlinks

بک لینک های سمی Toxic Backlinks  یا لینک های سمی Toxic links لینک هایی به وب سایت شما (از  سایر سایت ها) هستند که می توانند بر رتبه بندی جستجوی شما تأثیر منفی بگذارند.

بک لینک های سمی Toxic Backlinks معمولاً در وب سایت های هرزنامه زندگی می کنند :

 • برای اهداف ساخت لینک کلاه سیاه ایجاد شده اند
 • توسط Google ایندکس نشده اند.
 •  به عنوان شبکه های پیوند در نظر گرفته شده اند.
 • حاوی بدافزار یا ویروس هستند.

بک لینک های سمی به ویژه زمانی که به روز رسانی پنگوئن گوگل منتشر شد، سمی شدند.

بک لینک های سمی به وب سایت شما معمولاً زمانی ایجاد می شوند که با آژانس های سئو کار می کنید که تاکتیک های کلاه سیاه را تمرین می کنند،

مانند ایجاد لینک های اسپم برای افزایش سریع و کوتاه مدت رتبه (اما مشکلات طولانی مدت زیادی).

به طور معمول، شما می توانید یک بک لینک سمی را با :

1) دریافت هشدار گوگل وب مستر.

2) ردیابی کاهش شدید ترافیک ارگانیک شناسایی کنید.

اگر متوجه یکی از این دو مشکل شدید، احتمالا باید لینک های سمی را پیدا کنید و اثر آنها را خنثی کنید.

V

قابلیت مشاهده وب سایت یا Website Visibility

قابلیت مشاهده وب سایت عبارت است از یافتن وب سایت شما در اینترنت هنگامی که مشتریان شما در جستجوی محصولات و خدمات مرتبط شما هستند. یکی از بهترین راه ها برای افزایش دید شما این است که سایت خود را در موتورهای جستجوی اصلی گوگل ، یاهو و بینگ رتبه بندی کنید. صدها موتور جستجو وجود دارد ، اما این سه موتور تقریبا 80 درصد از کل ترافیک موتورهای جستجو را تشکیل می دهند. از یافتن وب سایت شما در اینترنت هنگامی که مشتریان شما در جستجوی محصولات و خدمات مرتبط شما هستند. یکی از بهترین راه ها برای افزایش دید شما این است که سایت خود را در موتورهای جستجوی اصلی گوگل ، یاهو و بینگ رتبه بندی کنید. صدها موتور جستجو وجود دارد ، اما این سه موتور تقریبا 80 درصد از کل ترافیک موتورهای جستجو را تشکیل می دهند.

متا تگ ویوپرت Viewport meta tag

متا تگ viewport برای دستور دادن به مرورگر مانند کرم Chrome برای نمایش یک صفحه وب در اندازه های مختلف صفحه مانند دسکتاپ، تبلت یا موبایل استفاده می شود. برای درک این بخش، ابتدا باید یک viewport تعریف کنیم. در ساده ترین شکل آن، viewport ناحیه قابل مشاهده کاربر از صفحه وب است. این می تواند بسته به جایی که شخصی محتوای شما را مشاهده می کند، تغییر کند، با دو گزینه رایج لپ تاپ یا دستگاه تلفن همراه. با 48.6٪ از جستجوهای اینترنتی انجام شده در دستگاه های تلفن همراه، متا تگ viewport به یکی از بهترین روش های SEO تبدیل شده است. توسعه دهندگان وب از آن برای پرداختن به اندازه و مقیاس محتوا استفاده می کنند، که به وب سایت های سازگار با موبایل اجازه می دهد. متا تگ viewport سپس برای دستور دادن به مرورگر مانند Chrome یا Firefox برای نمایش یک صفحه وب در اندازه های مختلف صفحه مانند دسکتاپ، تبلت یا موبایل استفاده می شود.
W

سئو کلاه سفید – White Hat SEO

سئو کلاه سفید (White Hat SEO): چگونه بدون نقض قوانین رتبه بندی کنیم، سئو کلاه سفید در مقابل سئو کلاه سیاه می باشد. سئو کلاه سیاه از روش های غیر خوشایند موتورهای جستجو مانند گوگل بهره می گیرد . اما در روش های کلاه سفید بهترین روش ها برای جذب مخاطب با تولید محتوای عالی و سئو اصولی یک روش حرفه ای را ارائه می دهد.

مطلب مرتبط : سئو کلاه سیاه