توضیحات متا [راهنمای جامع SEO Meta Descriptions]

How to Craft the Right SEO Meta Description

توضیحات متا SEO: چیست،

هنگامی که صحبت از استفاده از محتوا برای بهبود ارزش یک صفحه وب می شود، همه چیز به کپی روی صفحه نیست. همچنین ویژگی های مخفی HTML و تارهای ابرداده وجود دارد که می توانید آنها را به انتهای صفحه وب اضافه کنید تا سیگنال های مفیدی را هم به موتورهای جستجو و هم برای کاربران ارسال کنید. بخش مهمی از این تکه‌های متن توضیحات متا SEO هستند.

در این مقاله:

  • توضیحات متا SEO چیست؟
  • چرا باید از توضیحات متا استفاده کنید؟
  • نحوه ایجاد و بهینه سازی توضیحات متا SEO

 

 

 

 

توضیحات متا SEO چیست؟

توضیحات متا یک تار متن است که توضیح مختصری از یک صفحه وب ارائه می دهد. این متن به عنوان یک متا تگ در کد HTML صفحه ظاهر می شود. نسخه HTML متن به این شکل است.

نمونه HTML توضیحات متا SEO

متن از توضیحات متا SEO نیز در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) ظاهر می شود. blurb بخشی از یک قطعه بزرگتر است که شامل موارد زیر نیز می شود:

برچسب عنوان: نسخه ای از عنوان صفحه که به HTML اضافه می شود. (این عنوان صفحه می تواند با عنوانی که در صفحه ظاهر می شود متفاوت باشد.)
Slug: URL صفحه.
تگ عنوان، اسلاگ و توضیحات متا با هم قطعه ای را ایجاد می کنند که در صفحه نتایج جستجو ظاهر می شود.

 

توضیحات متا SEO نمونه نتایج SERP

توضیحات متا  همچنین در چند مکان دیگر مرتبط با صفحه وب ظاهر می شود. تگ عنوان در یک برگه مرورگر وب ظاهر می‌شود، و تگ عنوان و توضیحات متا اغلب در پست‌های رسانه‌های اجتماعی که صفحه را به اشتراک می‌گذارند، نشان داده می‌شوند.

عنوان و توضیحات صفحه وقتی در فیس بوک به اشتراک گذاشته می شود اینگونه به نظر می رسد.

توضیحات متا سئو در پست های رسانه های اجتماعی

توضیحات متا SEO داده های اضافی صفحه را ارائه می دهند، اما آنها بسیار بیشتر از ارائه محتوای پاداش ساده هستند. بازاریابان می توانند از استفاده از توضیحات متا استراتژیک در هر یک از صفحات وب خود سود ببرند.

چرا باید از توضیحات متا SEO استفاده کنید؟

در حالی که گوگل گفته است که توضیحات متا یک عامل رتبه بندی نیستند، این محتوا همچنان بخش مهمی از افزایش ترافیک و بهبود عملکرد صفحه در جستجو است.

 

1. توضیحات متا مانند یک تبلیغ کوچک برای یک صفحه وب است.

 

هنگامی که توضیحات متا سئو در SERP ها و فیدهای رسانه های اجتماعی ظاهر می شود، به عنوان یک تبلیغ کوچک برای صفحه وب عمل می کنند. کپی به بازاریابان فرصتی می دهد تا صفحه را تبلیغ کنند و به خوانندگان بگویند که چرا باید روی آن کلیک کنند.

 

2. توضیحات متا تعریف شده در نتایج جستجو بهتر به نظر می رسند.

 

وقتی به موتورهای جستجو و پلتفرم‌های اجتماعی نمی‌گویید که از کدام توضیحات صفحه استفاده کنند، خودشان تصمیم می‌گیرند. این می تواند منجر به ظاهری نامطلوب برای قطعه صفحه شما شود. ممکن است متن قطع شود، جزئیات مهم از دست رفته باشد و داده های صفحه نامربوط ظاهر شوند. تعریف متنی که می خواهید استفاده کنید به شما این امکان را می دهد که مطمئن شوید بهترین و مرتبط ترین محتوا ظاهر می شود.

در این مثال، می توانید ببینید که وقتی توضیحات قطع شده و ناقص است، چقدر حواس پرت می شود.

 

3. توضیحات متا استراتژیک نرخ کلیک را افزایش می دهد.

وقتی توضیحات متا به درستی برای مخاطبان بهینه شود، کلیک های بیشتری دریافت می کند. در توضیحات متا خود مشخص کنید که صفحه هدف جستجوی کلمه کلیدی را که می خواهید برای آن رتبه بندی کنید ارائه می دهد. کاربران بیشتری نتیجه را انتخاب می کنند زیرا به وضوح می توانند ببینند که آنچه را که نیاز دارند ارائه می دهد.

4. نرخ کلیک بالاتر باعث افزایش رتبه جستجو می شود.

در حالی که توضیحات متا سئو به خودی خود رتبه جستجوی صفحه را افزایش نمی دهد، نتایج یک توضیحات متا به خوبی ساخته شده می تواند رتبه یک صفحه را افزایش دهد. هنگامی که یک پیوند در نتایج جستجو به طور مکرر کلیک می شود، سیگنال هایی را به موتورهای جستجو ارسال می کند و به آنها می گوید که صفحه مهم است و نتیجه خوبی است که کاربران ترجیح می دهند. این به افزایش رتبه صفحه در نتایج جستجو کمک می کند.

5. توضیحات متا می تواند بخشی از یک قطعه از  قطعه بزرگتر باشد.

نتایج موتورهای جستجو تنها به نمایش عنوان، اسلگ و توضیحات محدود نمی شود. انواع تگ های دیگر (یا طرحواره) وجود دارند که می توانند قطعه های غنی از جایزه را به نتایج موتورهای جستجو اضافه کنند. آنها ممکن است جزئیات کوچکی مانند داده ها و پیوندهای اضافی نشان داده شده در مثال زیر باشند.

سئو متا توضیحات ریچ اسنیپت

یا، ریچ اسنیپت‌ها می‌توانند شامل تکه‌های بزرگ‌تری از کپی، پیوندها، نمادها و تصاویر باشند که ممکن است برای صفحات دارای نظرات، دستور العمل‌ها یا اطلاعات محصول پیدا کنید.

نمونه قطعه سئو غنی

بهینه سازی برای سایر ریچ اسنیپت ها تنها یکی از بهترین روش هایی است که می توانید برای برجسته کردن توضیحات متا و بهبود عملکرد یک صفحه در جستجو استفاده کنید.

نحوه ایجاد و بهینه سازی توضیحات متا SEO

بیایید بهترین روش‌های ایجاد ریچ اسنیپت‌ها را مرور کنیم و به چند نمونه توضیحات متا که این روش‌ها را عملی می‌کنند نگاهی بیندازیم.

برای هر صفحه وب یک توضیحات متا بنویسید. به عنوان بهترین روش، برای هر صفحه فرود و پست وبلاگی که منتشر می کنید، یک متا توضیحات و برچسب عنوان ایجاد کنید. اگر این روش را دنبال نکرده اید و در حال حاضر صدها صفحه دارید، از مهمترین صفحات شروع کنید.

یک راه آسان برای ایجاد تکه های متنی برای وردپرس استفاده از آن است

افزونه Yoast SEO for WordPress. پس از نصب و فعال کردن افزونه، به یک جعبه ویژگی دسترسی پیدا می‌کنید که به شما امکان می‌دهد یک برچسب عنوان سفارشی، اسلاگ و توضیحات متا اضافه کنید.

توضیحات متا سئو را اضافه کنید

از توضیحات متا سئو تکراری استفاده نکنید. هر توضیحات متا و عنوان صفحه ای که ایجاد می کنید باید منحصر به فرد باشد. از عبارات یا زبان یکسان برای چند قطعه غنی استفاده نکنید.

برای بررسی سایت فعلی خود و مشاهده اینکه آیا توضیحات متا SEO تکراری دارید، از ابزار حسابرسی SEO الکسا استفاده کنید. وارد سایت خود شوید و ممیزی کامل سایت را اجرا کنید. به بخش «توضیحات متا تکراری» بروید تا ببینید چند صفحه (و همچنین فهرستی از صفحات دقیق) دارای مشکلات محتوای تکراری هستند.

ممیزی توضیحات متا سئو

طول توضیحات متا بین 135 تا 160 کاراکتر باشد

طول توضیحات متا که در نتایج جستجو نمایش داده می شود بر اساس اندازه صفحه نمایش، نوع دستگاه و سایر عوامل فنی تغییر می کند، بنابراین هیچ قانون طلایی برای مدت طولانی بودن توضیحات متا SEO وجود ندارد. اما برای قرار گرفتن در محدوده متداول طول، کپی را بین 135 تا 160 کاراکتر بنویسید.

کلمه کلیدی مورد نظر صفحه را درج کنید.

هر صفحه وب باید شامل یک کلمه کلیدی هدفمند باشد که صفحه برای رتبه بندی در نظر گرفته شده است. برای یافتن بهترین کلمه کلیدی، کلمه کلیدی را کشف کنید و سپس آن کلمه کلیدی را در توضیحات متا سئو قرار دهید.

موتورهای جستجو زمانی که عبارات جستجوی کاربر را با پررنگ کردن کلمات مطابقت می‌دهند، عبارت‌ها را در نتایج برجسته می‌کنند. بنابراین وقتی کلماتی را که جستجوگران استفاده می کنند در توضیحات خود وارد می کنید، کاربران راحت تر متوجه آنها می شوند. همانطور که در این مثال می بینید، نتایج جستجوی “بازاریابی” عبارات مرتبط را پررنگ کرد.

از علامت نقل قول استفاده نکنید از آنجایی که توضیحات متا SEO در HTML گنجانده شده است، باید مراقب باشید که از کاراکترهایی استفاده نکنید که باعث شکسته شدن زبان HTML می شود. یکی از کاراکترهایی که معمولاً باعث ایجاد مشکل می‌شود، علامت گیومه دوبل است. علامت‌های نقل قول دوتایی (“نقل قول”) می‌توانند در توضیحات متا مشکل ایجاد کنند، بنابراین از استفاده از آنها خودداری کنید. اگر باید از یک نقل قول استفاده کنید، به جای آن از یک علامت نقل قول (“نقل قول”) استفاده کنید.

کلمات پررنگ در توضیحات متا

شامل گزاره های ارزشی با توضیح مزایایی که با بازدید از صفحه دریافت خواهند کرد، به خوانندگان دلیلی برای کلیک بر روی پیوند بدهید. ارزشی که به دست خواهند آورد، چیزهایی که یاد خواهند گرفت و مشکلاتی که حل خواهند کرد را برجسته کنید.

در این مثال، ناشر به خواننده می گوید که پست چگونه به آنها کمک می کند (“به طور مداوم پست های وبلاگ با کیفیت تولید کنید”). آنها همچنین به مخاطبان می گویند که این پست شامل الگویی است که ارزش بیشتری را ارائه می دهد.

سئو متا توضیحات ارزش گزاره ها

صدای فعال را حفظ کنید. زبان مفعول، زمانی که به موضوع جمله عمل می شود، خسته کننده و کسل کننده است. زبان فعال، زمانی که موضوع جمله در حال انجام عمل است، جالب و قابل تجسم و درک آسان است. بنابراین، یک نکته مهم در نوشتن محتوا حفظ صدای فعال تا حد امکان است. توضیحات متا را با صدای فعال بنویسید تا به خوانندگان کمک کند و توجه آنها را جلب کند.

شامل یک فراخوان برای اقدام. توضیحات متا خود را به عنوان بخشی از سفر مشتری خود در نظر بگیرید و از زبانی استفاده کنید که کاربران را برای برداشتن گام بعدی راهنمایی کند. شامل فراخوانی برای اقدام باشد که آنها را تشویق به عمل کند.

توضیحات متا سئو فراخوان به اقدام

سعی نکنید مخاطب را فریب دهید. در حالی که باید از اطلاعات متا تگ خود برای جذب خوانندگان به نسخه خود استفاده کنید و آنها را تشویق کنید که برای خواندن کلیک کنند، همیشه باید این کار را به روشی اخلاقی انجام دهید. هرگز از زبان گمراه کننده، ادعاهای ظالمانه یا کپی نامرتبط برای تبلیغ محتوای خود یا تلاش برای جلب توجه استفاده نکنید. استفاده از عبارات نادرست برای هدایت خوانندگان به صفحه شما، خوانندگان را ناامید و دور می کند و حتی می تواند بر رتبه بندی SEO شما تأثیر منفی بگذارد.

اگر محتوای یک صفحه با اطلاعات متا صفحه مطابقت نداشته باشد، موتورهای جستجو ممکن است سایت را جریمه کنند. به علاوه، نرخ پرش بالایی که از کاربرانی که روی صفحه فرود می آیند و به سرعت کلیک می کنند ایجاد می شود، همچنین می تواند سیگنال های منفی را به موتورهای جستجو ارسال کند و به آنها بگوید که صفحه بد یا بی فایده ای است.

از توضیحات متا با عنوان صفحه قوی پشتیبانی کنید. برخلاف توضیحات متا، تگ‌های عنوان متا بر رتبه‌بندی سئو تأثیر می‌گذارند. این محتوای سئو همچنین نقش مهمی در جلب توجه جستجوگر و خوانندگان دارد. بنابراین برای پشتیبانی از توضیحات متا خود، باید از عنوان صفحه متا قوی نیز استفاده کنید:

از کلمه کلیدی استفاده کنید اما زیاد از آن استفاده نکنید.
کلمه کلیدی را نزدیک جلوی عنوان قرار دهید.
روی خوانندگان تمرکز کنید، نه فقط موتورهای جستجو.
مزایا و ارزش را نشان دهید.
نام تجاری خود را در صورت لزوم درج کنید.
50 تا 60 کاراکتر بنویسید.
برای هر صفحه عناوین منحصر به فرد صفحه بنویسید.
همانند توضیحات متا، نباید از تگ های عنوان تکراری برای هیچ یک از صفحات خود استفاده کنید. برای کمک به شناسایی صفحات موجود در سایت خود که ممکن است دارای مشکلات برچسب عنوان باشند، به ابزار حسابرسی سایت الکسا برگردید. بخشی از گزارش را مشاهده کنید که صفحات دارای برچسب عنوان متا مفقود یا تکراری را شناسایی می کند.

عنوان متا تکراری

نگران کلمات کلیدی متا نباشید. مانند عنوان و توضیحات متا، کلمات کلیدی متا اصطلاحاتی هستند که

برچسب گذاری می شوند و در HTML صفحه قرار می گیرند. اما برخلاف عناوین و توضیحات، کلمات کلیدی متا تأثیر بسیار کمی بر ارزش صفحه برای موتورهای جستجو یا کاربران دارند. موتورهای جستجوی بزرگ به طور عمومی اعلام کرده اند که این عبارات پنهان فاکتورهای رتبه بندی نیستند. همچنین، کلمات کلیدی متا تگ برای کاربران قابل مشاهده نیستند، بنابراین برای افزودن این عبارات اضافی به صفحات خود انرژی ندهید.

از ریچ اسنیپت های مختلف برای فیس بوک و توییتر استفاده کنید. پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی معمولاً از توضیحات متا تعریف شده صفحه به عنوان تار برای پست‌های ویژه خود استفاده می‌کنند. اما شما می توانید این را تنظیم کنید. با استفاده از ابزاری مانند افزونه Yoast SEO، می توانید متنی را که هنگام اشتراک گذاری صفحه یا پست از طریق رسانه های اجتماعی ظاهر می شود، تغییر دهید.

این گزینه‌های بیشتری را برای سفارشی‌سازی داده‌های صفحه‌تان به بهترین وجه با پلتفرم‌هایی که در آن به اشتراک گذاشته می‌شود، در اختیار شما قرار می‌دهد.

تغییر توضیحات صفحه برای رسانه های اجتماعی

در صورت امکان برای سایر rich Snippet ها بهینه سازی کنید. اگر سایر نشانه‌گذاری‌های طرحواره مربوط به محتوای صفحه شما هستند، داده‌های ساختاریافته را به صفحه خود اضافه کنید تا ظاهر فهرست نتایج موتور جستجوی خود را بهبود بخشد. اگر صفحه شما دارای نظرات، دستور العمل ها، محصولات، اطلاعات رویداد و ویدیو باشد، این کار مفید است.

کار خود را دوباره بررسی کنید. هنگامی که متادیتا را به پست خود اضافه می کنید تا آن را برای SERP بهینه کنید، مطمئن شوید که تمام بهترین روش ها را انجام داده اید. برای اسکن صفحه خود از جستجوگر SEO درون صفحه الکسا استفاده کنید. این گزارش هر گونه خطایی را که در یک صفحه وجود دارد، نشان می‌دهد که به سئوی کلی سایت مربوط می‌شود. همچنین شامل بخشی به طور خاص برای ظاهر SERP است.

 

از جزئیات گزارش برای بررسی سئوی داخل صفحه و شناسایی مکان‌هایی که ممکن است فرصت‌های بهینه‌سازی را برای توضیحات متا و تگ عنوان خود از دست داده باشید، استفاده کنید.

زمان آن رسیده است که توضیحات متا سئوی خود را مرور و بهبود دهید
همانطور که می بینید، توضیحات متا سئو چیزی بیشتر از محو محتوای جایزه است. آنها بخشی از یک استراتژی بزرگتر هستند که می توانند به شما در جذب خوانندگان از صفحات نتایج جستجو، افزایش رتبه خود و جذب ترافیک اضافی از پلتفرم های رسانه های اجتماعی کمک کنند.

بنابراین این داده ها را در صفحات وب خود نادیده نگیرید. برنامه ای برای افزودن ابرداده منحصر به فرد به هر یک از صفحات جدید خود ایجاد کنید و به عقب برگردید و صفحات موجود خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که استانداردها و بهترین روش ها برای توضیحات متا SEO مطابقت دارند.

برای کمک به شناسایی خطاها در ساختار ابرداده فعلی خود، ابزار حسابرسی سایت الکسا و جستجوگر سئوی درون صفحه را با ثبت نام برای آزمایشی رایگان ۷ روزه طرح پیشرفته الکسا امتحان کنید.