سئو تکنیکال (آموزش جامع Technical SEO)

سئو تکنیکال بخش مهمی از سئو می باشد، سئو تکنیکال به بخش های فنی سئو و  سایت می باشد .  این آموزش جامع می باشد و  برای آنهایی  که می‌خواهند عمیق‌تر به جنبه‌های پیچیده‌تر سئو بپردازند تهیه شده است .

اگر محتوای با کیفیتی در وب سایت خود دارید، به موتورهای جستجو کمک کنید تا با فراتر رفتن از برچسب ها و ویژگی های HTML آن را فهرست ( ایندکس Index )  کنند.

سه کاری را که مربوط به بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) هستند را فهرست کنید.

آیا این تاکتیک ها حول تحقیق کلمات کلیدی، توضیحات متا و بک لینک ها می چرخند؟

اگر چنین است، شما تنها نیستید. وقتی صحبت از سئو به میان می آید، این تکنیک ها معمولا اولین تکنیک هایی هستند که بازاریابان به زرادخانه خود اضافه می کنند.

در حالی که این استراتژی ها دید سایت شما را در جستجوی ارگانیک بهبود می بخشد، آنها تنها راهبردهایی نیستند که باید از آنها استفاده کنید. مجموعه دیگری از تاکتیک ها وجود دارد که در زیر چتر سئو قرار می گیرند، به سئو تکنیکال توجه کنید.

سئوی فنی به عناصر پشت صحنه ای اشاره دارد که موتور رشد ارگانیک شما را تقویت می کند، مانند معماری سایت، بهینه سازی موبایل و سرعت صفحه. این جنبه های سئو ممکن است جذاب ترین نباشند، اما بسیار مهم هستند.

اولین گام در بهبود سئوی فنی شما این است که با انجام ممیزی سایت، بدانید در کجا قرار دارید. گام دوم ایجاد طرحی برای رسیدگی به مناطقی است که در آن کوتاهی می کنید. ما این مراحل را به طور عمیق در زیر پوشش خواهیم داد.

وب سایت خود را با سئو فنی موثر بهبود بخشید. با انجام این ممیزی شروع کنید.

سئو  چیست ؟

سئو چیست؟
سئو به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو با اهداف افزایش ترافیک هدفمند است.

سئو SEO یا SEARCH ENGINE OPTIOMIZATION به زبان ساده به معنای، افزایش رتبه در فهرست نتایج گوگل می باشد. هدف سئو افزایش بازدیدهای مرتبط به جهت دریافت سرنخ های فروش می باشد. سئو یک از راهکاری های موثر، مقرون به صرفه و کارآمد دیجیتال مارکتینگ می باشد. امروز سئو به یک رقابت سخت تبدیل شده است . سئو و کسب رتبه بالاتر در گوگل یکی از اهداف مدیران با هوش کسب و کارها می باشد.

 

SEO مخفف چه عبارتی است ؟

سئو یا بهتر بگوئیم اس ای او یا SEO اختصار عبارت Search Engine Optimization می باشد. ترجمه این عبارت انگلیسی به فارسی “بهینه سازی برای موتورهای جستجو” می باشد. ما سئو را در فارسی به عنوان یک کلمه با معنی در نظر می گیریم. عبارات مختلفی در مورد سئو وجود دارد: ” سئو سایت ، سئوکار،  سئو حرفه ای، سئو ارزان، سئو داخلی،  سئو خارجی،  سئو تکنیکال، سئو تصاویر، سئو موبایل، خدمات سئو ، آموزش سئو و  … ”

در واقع هدف سئو کسب رتبه بالاتر در موتورهای جستجو می باشد ، یا بهتر بگوئیم کسب رتبه بالاتر در گوگل ( گوگل سلطان موتورهای جستجو می باشد و بیشترین سهم از بازار موتورهای جستجو را به خود اختصاص داده است ) .

 

مطلب مرتبط : سئو چیست؟

سئو تکنیکال یا فنی چیست؟

سئوی تکنیکال به هر کاری که انجام می‌دهید اشاره دارد که خزیدن و فهرست‌بندی سایت شما را برای موتورهای جستجو آسان‌تر می‌کند. سئوی فنی، استراتژی محتوا و استراتژی‌های لینک‌سازی همگی در کنار هم کار می‌کنند تا به صفحات شما کمک کنند تا رتبه بالایی در جستجو داشته باشند.

سئوی تکنیکال (فنی) در مقابل سئو داخلی در مقابل سئوی خارج از صفحه

بسیاری از افراد بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) را به سه سطل مختلف تقسیم می کنند: سئو داخلی، سئوی خارج از صفحه و سئو فنی. بیایید به سرعت به معنای هر کدام بپردازیم.

سئو روی صفحه

سئوی درون صفحه به محتوایی اشاره دارد که به موتورهای جستجو (و خوانندگان!) می‌گوید صفحه شما در مورد چیست، از جمله متن جایگزین تصویر، استفاده از کلمه کلیدی، توضیحات متا، تگ‌های H1، نام‌گذاری URL و پیوند داخلی. شما بیشترین کنترل را روی سئوی درون صفحه دارید زیرا، خوب، همه چیز در سایت شما وجود دارد.

سئو خارج از صفحه

سئوی خارج از صفحه به موتورهای جستجو می گوید که صفحه شما چقدر محبوب و مفید است از طریق رای اعتماد – به ویژه بک لینک ها یا لینک هایی از سایت های دیگر به سایت شما. کمیت و کیفیت بک لینک باعث افزایش رتبه صفحه می شود. اگر همه چیز برابر باشد، صفحه ای با 100 لینک مرتبط از سایت های معتبر از صفحه ای با 50 پیوند مرتبط از سایت های معتبر (یا 100 پیوند نامربوط از سایت های معتبر) بالاتر خواهد بود.

سئو فنی یا سئو تکنیکال

سئو فنی نیز در کنترل شما است، اما تسلط بر آن کمی دشوارتر است زیرا کمتر بصری است.

 

بخش های مختلف سئو
بخش های مختلف سئو در کنار هم باید اجرا شوند

تصویر از سایت :reliablesoft.net

 

سئوی تکنیکال چیست ؟

سئوی تکنیکال زیرمجموعه‌ای از سئو است که شامل بهینه‌سازی زیرساخت وب‌سایت شما می‌شود تا بتوان آن را به راحتی توسط موتورهای جستجو،  جستجو و فهرست کرد. با اجزای فنی وب سایت شما – مانند نقشه سایت، سرعت صفحه، ساختار URL، طرحواره، ناوبری سایت و موارد دیگر سروکار دارد.

اگر می‌خواهید ترافیک ارگانیک را از موتورهای جستجو جذب کنید، داشتن یک وب‌سایت بهینه‌سازی شده ضروری است، زیرا اگر کاربران نتوانند به سایت شما دسترسی یا حرکت کنند، طراحی و محتوای سایت بی‌فایده می‌شود.

 

اهمیت سئو تکنیکال

ممکن است وسوسه شوید که این جزء سئو را به طور کامل نادیده بگیرید. با این حال، نقش مهمی در ترافیک ارگانیک شما ایفا می کند. محتوای شما ممکن است کامل‌ترین، مفیدترین و به خوبی نوشته شده باشد، اما اگر یک موتور جستجو نتواند آن را بخزد، تعداد کمی از مردم آن را خواهند دید.

مثل درختی است که در جنگل می افتد وقتی کسی در اطراف نیست که صدایش را بشنود … آیا صدا می دهد؟ بدون یک پایه فنی قوی سئو، محتوای شما هیچ صدایی برای موتورهای جستجو نخواهد داشت.

 

بسیاری از صاحبان وب سایت اهمیت سئو و محتوا را در صفحه می دانند، اما سئو تکنیکال را نادیده می گیرند زیرا به نظر “پیچیده” می رسد. اما، در واقع، سئو فنی بسیار مهم است، زیرا به موتورهای جستجو کمک می کند تا سایت شما را بخزند و در ابتدا آن را در نتایج جستجو رتبه بندی کنند.

سئوی تکنیکال شامل تمام اجزایی است که وب سایت شما را سریع، موبایل پسند، آسان برای ناوبری، کاربر پسند و کاربردی می کند. بدون آن، ممکن است سایت جذابی داشته باشید که به کندی بارگیری می‌شود، قابل استفاده در دستگاه‌های تلفن همراه نیست، کاربران را به اطلاعاتی که نیاز دارند هدایت نمی‌کند، یا زمانی که کاربران سعی می‌کنند با شما تماس بگیرند یا محصولات شما را بخرند، دچار مشکل می‌شوند.

مزایای سئو تکنیکال برای کسب و کارها

مزیت نهایی سئو تکنیکال (سئو فنی) این است که اگر یک سایت کاملاً بهینه داشته باشید، احتمالاً ترافیک ارگانیک بیشتری ایجاد می کنید، اما مزایای فردی بی شماری برای پیاده سازی سئو فنی وجود دارد.

همه این مزایا مربوط به آسان‌تر کردن خزیدن، فهرست‌بندی و پیمایش وب‌سایت شما است تا بتوانید بازدیدکنندگان بیشتری از وب‌سایت را از موتورهای جستجو دریافت کنید.

مزایای سئو تکنیکال شامل (اما نه محدود به):

 • پایبندی به بهترین شیوه های گوگل برای بهینه سازی وب سایت
 • داشتن یک وب سایت سازگار با موبایل که کاربران می توانند از هر دستگاهی به آن دسترسی داشته باشند
 • اطمینان از بارگیری سریع وب سایت شما برای همه کاربران
 • خزیدن، فهرست بندی و رتبه بندی وب سایت خود را برای موتورهای جستجو آسان می کند
 • حذف پاپ آپ ها و سایر عناصر مزاحم که مانع تجربه کاربر می شوند
 • سایت شما را برای کاربران آسان می کند تا بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند
 • ایمن و امن نگه داشتن وب سایت شما
 • ایجاد یک ساختار URL مناسب برای موتورهای جستجو
 • حذف لینک های شکسته و 404 صفحه از وب سایت شما
 • افزودن داده های ساختاریافته برای بهبود نحوه نمایش صفحات شما در نتایج جستجو
 • شامل یک فایل robots.txt برای نشان دادن به موتورهای جستجو چه چیزی را بخزند (و چه چیزی را نباید بخزند)
 • تنظیم نقشه سایت به عنوان “نقشه راه” برای وب سایت خود برای بهبود نمایه سازی

 

به طور خلاصه، سئوی فنی به وب سایت شما کمک می کند تا توسط موتورهای جستجو خزیده شده و ایندکس شود تا بتوانید ترافیک بیشتری را به وب سایت خود هدایت کنید.

 

علاوه بر این، یک سایت از نظر فنی سالم به راحتی قابل پیمایش است و به سرعت بارگذاری می شود، که کاربران را برای مدت طولانی تری در سایت شما نگه می دارد. این هدف است، زیرا می‌خواهید آن ترافیک را به مشتریان و مشتریان تبدیل کنید.

سئوی تکنیکال وب سایت خود را بررسی کنید

چه سایت جدیدی داشته باشید و چه سایت شما برای مدتی فعال بوده است، به احتمال زیاد با برخی از مشکلات فنی سئو روبرو خواهید شد که ممکن است مانع از رتبه بندی وب سایت شما شود. خبر خوب این است که اکثر مشکلات فنی سئو را می توان با یک ارتقاء ساده برطرف کرد تا بتوانید در سریع ترین زمان ممکن از مزایای آن دیدن کنید.

بهترین اقدام شما این است که یک ممیزی فنی سئو برای شناسایی هر گونه مشکل فنی در سایت خود دریافت کنید. سپس، یک متخصص سئو می تواند هر مشکل فنی را که ممکن است مانع از ترافیک وب سایت شما شود، برطرف کند. کار با یک متخصص سئو باعث صرفه جویی در وقت شما می شود و به شما کمک می کند از اشتباهات پرهزینه جلوگیری کنید.

آیا سئوی فنی وب سایت شما به روز است؟ یک ممیزی فنی سئو دریافت کنید تا هرگونه مشکل اساسی را شناسایی کنید و شروع به ایجاد ترافیک ارگانیکی کنید که شایسته آن هستید.

 

مروری بر برخی روش های سئو تکنیکال

سئوی فنی سریع برنده می شود.

یکی از سخت ترین چیزها برای سئوکاران اولویت بندی است. بهترین روش‌های بسیاری وجود دارد، اما برخی تغییرات بیشتر از سایرین بر رتبه‌بندی و ترافیک شما تأثیر می‌گذارند. در اینجا برخی از اقدامات هستند که توصیه می‌کنم اولویت‌بندی شوند.

 

نمایه سازی Check indexing را بررسی کنید

نمایه سازی – فهرست بندی – ایندکس کردن یا Check indexing معمولات به یک معنی اشاره دارند.
اطمینان حاصل کنید که صفحاتی که می خواهید افراد پیدا کنند می توانند در گوگل ایندکس شوند. نحوه کار موتورهای جستجو را مطالعه کنید .

 

بازیابی لینک های  از دست رفته Reclaim lost links

وب سایت ها تمایل دارند URL های خود را در طول سال ها تغییر دهند.

در بسیاری از موارد، این URL های قدیمی دارای لینک هایی از سایر وب سایت ها هستند.

اگر آنها به صفحات فعلی هدایت نشوند، آن پیوندها از بین می روند و دیگر برای صفحات شما به حساب نمی آیند. برای انجام این تغییر مسیرها دیر نیست و می توانید به سرعت هر مقدار از دست رفته را بازیابی کنید. به این به عنوان سریع ترین لینک سازی که تا به حال انجام داده اید فکر کنید.

لینک های داخلی اضافه کنید Add internal links

لینک ها یا پیوندهای داخلی پیوندهایی از یک صفحه در سایت شما به صفحه دیگر در سایت شما هستند.

آنها به یافتن صفحات شما کمک می کنند و همچنین به رتبه بهتر صفحات کمک می کنند.

 

نشانه گذاری طرحواره را اضافه کنید Add schema markup

نشانه گذاری طرحواره کدی است که به موتورهای جستجو کمک می کند محتوای شما را بهتر درک کنند .

schema markup ویژگی های زیادی را در اختیار شما قرار می دهد که می تواند به وب سایت شما کمک کند تا در نتایج جستجو از بقیه متمایز شود.

گوگل یک گالری جستجو دارد که ویژگی های مختلف جستجو و طرح مورد نیاز برای واجد شرایط بودن سایت شما را نشان می دهد.

 

پروژه های فنی اضافی Additional technical projects

پروژه هایی که در مورد آنها صحبت خواهیم کرد، همه چیزهای خوبی برای تمرکز هستند، اما ممکن است نیاز به کار بیشتری داشته باشند و نسبت به پروژه های برنده سریع فصل قبل، سود کمتری داشته باشند. این بدان معنا نیست که شما نباید آنها را انجام دهید، این فقط به شما کمک می کند تا ایده ای در مورد نحوه اولویت بندی پروژه های مختلف داشته باشید.

 

محتوای نازک thin content

محتوای نازک را می توان به عنوان صفحاتی با کیفیت پایین تعریف کرد که ارزش کمی برای بازدیدکنندگان دارند.

صفحات نازک را نمی توان به سادگی به عنوان صفحاتی با حجم کم محتوای متنی توصیف کرد زیرا گاهی اوقات مقدار کمی از محتوای یک سایت معتبر تمام چیزی است که برای ارضای نیت کاربر لازم است. سایر اشکال محتوا مانند تصاویر و ویدیوها نیز می توانند برای بازدیدکنندگان جذاب باشند. با این حال، نمونه‌هایی از صفحات با رتبه‌بندی محتوای ناچیز استثنا هستند، نه قاعده.

 

سیگنال های تجربه صفحه Page experience signals

اینها فاکتورهای رتبه‌بندی کمتری هستند، اما همچنان مواردی هستند که می‌خواهید به خاطر کاربران خود به آن‌ها نگاه کنید. آنها جنبه هایی از وب سایت را پوشش می دهند که بر تجربه کاربر (UX) تأثیر می گذارد.

 

Core Web Vitals

Core Web Vitals معیارهای سرعت هستند که بخشی از سیگنال‌های تجربه صفحه Google هستند که برای اندازه‌گیری تجربه کاربر استفاده می‌شوند. این معیارها بار بصری را با بزرگترین رنگ محتوا (LCP)، پایداری بصری با تغییر چیدمان تجمعی (CLS) و تعامل با اولین تاخیر ورودی (FID) اندازه‌گیری می‌کنند.

 

HTTPS و امنیت سایت

HTTPS از ارتباط بین مرورگر و سرور شما در برابر رهگیری و دستکاری مهاجمان محافظت می کند. این امر محرمانه بودن، یکپارچگی و احراز هویت را برای اکثریت قریب به اتفاق ترافیک WWW امروزی فراهم می کند. شما می خواهید صفحات شما از طریق HTTPS بارگیری شوند نه HTTP.

توصیه می شود که  ssl  خریداری کنید و سایت خود را از HTTP به HTTPS تبدیل کنید.

 

سازگاری با موبایل Mobile friendliness

به عبارت ساده، این کار بررسی می کند که آیا صفحات وب به درستی نمایش داده می شوند و به راحتی توسط افراد در دستگاه های تلفن همراه استفاده می شوند.

چگونه متوجه می شوید که سایت شما تا چه حد برای موبایل مناسب است؟ گزارش «استفاده از تلفن همراه» را در کنسول جستجوی Google بررسی کنید.

این گزارش به شما می‌گوید که آیا هر یک از صفحات شما مشکل سازگاری با موبایل دارد یا خیر.

 

مرور ایمن Safe browsing

این‌ها بررسی‌هایی برای اطمینان از اینکه صفحات فریبنده نیستند، بدافزار را شامل نمی‌شوند و هیچ دانلود مضری ندارند، انجام می‌شود.

بینابینی Interstitials

بینابینی ها مانع از دیده شدن محتوا می شوند. این‌ها پنجره‌هایی هستند که محتوای اصلی را پوشش می‌دهند که کاربران ممکن است قبل از حذف با آن‌ها تعامل داشته باشند.

 

Hreflang – برای چندین زبان

Hreflang یک ویژگی HTML است که برای تعیین زبان و هدف جغرافیایی یک صفحه وب استفاده می شود. اگر چندین نسخه از یک صفحه به زبان های مختلف دارید، می توانید از تگ hreflang برای اطلاع رسانی به موتورهای جستجو مانند Google در مورد این تغییرات استفاده کنید. این به آنها کمک می کند تا نسخه صحیح را به کاربران خود ارائه دهند.

 

لینک های خراب Broken links

پیوندهای شکسته لینک‌هایی در سایت شما هستند که به منابع موجود اشاره می‌کنند—اینها می‌توانند داخلی (به عنوان مثال به صفحات دیگر در دامنه شما) یا خارجی (یعنی به صفحات در دامنه‌های دیگر) باشند.

تغییر مسیر زنجیره ها

زنجیره‌های ریدایرکت مجموعه‌ای از تغییر مسیرها هستند که بین URL اولیه و URL مقصد اتفاق می‌افتند.

 

بهترین روش های سئو فنی
اکنون که مشخص شده است سئوی فنی چیست، بیایید ببینیم بهترین روش‌ها چه هستند. می توانید از لیست زیر برای انجام ممیزی فنی سئوی خود استفاده کنید.

 • یک دامنه ترجیحی را مشخص کنید (Specify a Preferred Domain)؛
 • Robots.txt را بهینه کنید (Optimize Robots.txt)؛
 • ساختار URL خود را بهینه کنید (Optimize Your URL Structure)؛
 • ناوبری و ساختار سایت  (Navigation and Site Structure)؛
 • منوهای خرده نان (Breadcrumb Menus)؛
 • پیاده سازی نشانه گذاری داده های ساخت یافته (Implement Structured Data Markup)؛
 • URL های متعارف (Canonical URLs)؛
 • بهینه سازی صفحه 404 (Optimize 404 Page)؛
 • بهینه سازی نقشه سایت  (XML Sitemap Optimization)؛
 • SSL و HTTPS
 • سرعت وب سایت (Website Speed)؛
 • سازگاری با موبایل (Mobile Friendliness)
 • صفحات موبایل تسریع شده (AMP)
 • صفحه بندی و وب سایت های چند زبانه (Pagination and Multilingual Websites)؛
 • سایت خود را با ابزارهای وب مستر ثبت کنید؛

اینها برخی از تکنیکهای سئو تکنیکال می باشد، نتیجه این مقاله آن خواهد بود که علاوه بر توجه به مسائل مهمی مانند تولید محتوای غنی و درجه یک، ما باید به سئو تکنیکال توجه خاصی داشته باشیم. بخش دیگری که ما باید به آن توجه کنیم تجربه کاربری و طراحی مناسب می باشد. ما باید با استفاده از تکنیک های مناسب CTR و نرخ تبدیل را داخل سایت خود افزایش دهیم .