محتوا

گفته می‌شود که استراتژی بازاریابی محتوا یکی از حیاتی‌ترین و تأثیرگذارترین حوزه‌های بازاریابی دیجیتال در مورد تأثیرگذاری بر تصمیمات خرید و افزایش وفاداری مشتری به برند است. طی چند سال گذشته، در طوفانی از کسب و کارهای تازه متولد شده و استارت آپ های پیشرفته، محتوای زیادی ایجاد شده است که ایده اصلی پشت معنای آن اندکی در این فراوانی خلاقیت های دیجیتال گم شده است.

در ادامه بخوانید تا بفهمید تعریف محتوا، معنای محتوا برای مشتریان چیست و چه نوع محتوایی برای کسب و کارها موثرتر است.

تعریف محتوا در فرهنگ لغت چیست؟
اسم “محتوا” به طور گسترده توسط بازاریابان دیجیتال و صاحبان مشاغل استفاده می شود. با این حال، تعریف محتوا آن را منحصراً به وب سایت ها، صفحات فرود (که با سازنده صفحه فرود ایجاد شده یا نه)، برنامه ها و سایر اشکال دیجیتال محدود نمی کند. در واقع، برای درک واضح معنای واقعی محتوا، بهتر است به اصول اولیه بازگردید و آن را در فرهنگ لغت جستجو کنید.

پس بیایید نگاهی به تعریف محتوا بیاندازیم زیرا خود این اصطلاح کاملاً گسترده است. فرهنگ لغت کالینز در نوشتن از شش تعریف محتوای اساسی بیشتر است مانند:

همانطور که می بینید، تعریف محتوا فقط به یک دیدگاه محدود نمی شود. حتی اگر صحبت از دنیای بازاریابی می شود، چهارمین مورد ضروری ترین است. البته، موارد باقی مانده نیز می توانند چیز ارزشمندی در تعریف محتوای بازاریابی کمک کنند.

 

 

منظور از محتوا چیست؟

«محتوا داده‌های متنی و قابل استفاده برای انسان است». به نظر می رسد این توضیح، کم و بیش، تمام پنج مورد فوق را در یک توضیح مختصر ترکیب می کند.

چنین نگاهی به محتوا می تواند برای صاحبان مشاغل آنلاین و بازاریابان واقعا مفید باشد. از آنجایی که این تعریف به خودی خود کاملاً دقیق است، اما از منظر تجاری، محتوا باید همیشه مفید و متمرکز بر کاربران باشد.

اطلاعات کلید است

مهمترین بخش از تعاریف فرهنگ لغت نقل شده عبارت “اطلاعات” است. این جوهره تولید محتوا برای همه بازاریابان و متخصصان دیجیتال است. با این وجود، نباید فقط یک اطلاعات ساده باشد که برای مخاطب هدف شما ارزشی نداشته باشد.

از دیدگاه کسب و کار، محتوا باید همیشه به اطلاعات معنادار، جذاب و راه‌حل‌ساز اشاره داشته باشد. فقط محتوای ارزشمند برای مخاطب هدف شما مهم است. برای داشتن یک استراتژی بازاریابی محتوای پیشرفته، باید معنای محتوای ارزشمند برای مشتریان بالقوه خود را درک کنید.

بازاریابی محتوا

با شنیدن عبارت “بازاریابی محتوا” ممکن است مفاهیم زیادی به ذهن شما خطور کند. از آنجایی که محتوا تماماً در مورد اطلاعات درست و معنادار است، شما طیف گسترده ای از گزینه ها را در اختیار دارید که می توانند در زندگی قرار گیرند. معمولا محتوا با وبلاگ نویسی و اقدامات رسانه های اجتماعی مانند پست های فیس بوک، توییتر یا اینستاگرام مرتبط است.

با این حال، قابل ذکر است که در مورد محتوا، امکانات بی پایان است و تخیل شما تنها محدودیت است. همانطور که از تعریف محتوا می بینید، هیچ حد و مرز یا شرایط سختی برای برچسب زدن به خلقت شما به عنوان “محتوا” وجود ندارد. تمام داده‌هایی که به مخاطبان خود ارائه می‌دهید و برای آن‌ها ارزش دارد، محتوا است. و انواع مختلفی از محتوا وجود دارد که می توانید پس از راه اندازی یک تجارت آنلاین از آنها استفاده کنید.

انواع اساسی محتوا در بازاریابی چیست؟

همانطور که گفته شد، طیف گزینه های محتوا گسترده است و شما می توانید با توجه به ویژگی های محصول یا خدمات خود و همچنین مخاطبان هدف، ایده های زیادی از محتوا برای کسب و کار خود داشته باشید. با این وجود، 4 مورد اساسی وجود دارد که باید با آنها آشنا باشید که به شما امکان می دهد از طرق مختلف به مشتریان مختلف دسترسی پیدا کنید.

وبلاگ نویسی

در بسیاری از موارد، پست های وبلاگ ضروری ترین بخش استراتژی بازاریابی محتوا هستند. ایجاد پست‌های وبلاگ زمان‌بر نیست، می‌توان آن‌ها را از نظر SEO بهینه کرد و کاربران گوگل آن‌ها را به راحتی پیدا کرد. همچنین، مخاطب دوست دارد موارد ارزشمند واقعی را به اشتراک بگذارد. همه این مزایا به شما امکان می دهد با وبلاگ نویسی ارزش کیفیت را با هزینه کم ارائه دهید.

55 درصد از بازاریابان می گویند که ایجاد محتوای وبلاگ اولویت اصلی آنها در بازاریابی ورودی است

مطالعات موردی

مطالعات موردی، بررسی‌های دقیق سناریوها یا نمونه‌های خاصی است که داستان‌های الهام‌بخش و داده‌های عملی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. شایستگی‌های غیرقابل انکار آن‌ها قابلیت جستجو و اشتراک‌گذاری است، زیرا مردم دوست دارند موارد واقعی زندگی را با تجزیه و تحلیل عمیق که موضوع مورد بحث را توضیح می‌دهد، بشناسند.

معمولاً مؤثرترین مطالعات موردی آنهایی هستند که بر اساس یک طرح ساخته شده اند:

نشان دادن تأثیر اقدامات شما بر تجارت مشتری (بر اساس داده های قابل اندازه گیری).
هنگامی که از بهترین شیوه ها در مورد گنجاندن مطالعات موردی در محتوای خود پیروی می کنید، شانس زیادی برای تبدیل و جمع آوری سرنخ های بیشتر خواهید داشت. به نظر می رسد نه تنها در یک زمینه متخصص هستید، بلکه آن را با تجزیه و تحلیل دقیق اثبات می کنید.

فیلم های

ویدیوها جذاب هستند، به راحتی و با میل به اشتراک گذاشته می شوند و تعداد زیادی از کاربران ترجیح می دهند به جای خواندن یک مقاله طولانی، یک ویدیو تماشا کنند (دقیقاً 4 برابر بیشتر کاربران).

علاوه بر این، ویدیوها با اشتراک‌گذاری کاربران و تبلیغات دهان به دهان قدیمی اما طلایی، احتمال ویروسی شدن و سریع گسترش یافتن را دارند. هنگامی که ویدیوهای شما واقعاً معنادار، استثنایی هستند و باعث ایجاد احساسات شدید در بین بینندگان می شوند، احتمال پخش گسترده آن در آسمان بالا می رود. هنگامی که ویدیوی شما ویروسی شد، آگاهی از برند شما ممکن است به طور قابل توجهی بهبود یابد – بنابراین این بازی ارزش بازی کردن را دارد.

اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ها اغلب در اینستاگرام استفاده می شوند زیرا به شما امکان می دهند اطلاعات زیادی را به راحتی در یک تصویر بصری جالب و زیبا قرار دهید. به این ترتیب شما می توانید اطلاعات ارزشمندی را به شیوه ای بسیار منظم و جذاب در اختیار مخاطبان خود قرار دهید. ثابت شده است که 40 درصد مردم نسبت به پیام های متنی پاسخگوی پیام های بصری هستند.

آنچه در مورد استفاده از اینفوگرافیک در محتوا بسیار مهم است این واقعیت است که معمولاً پیام‌های بصری 43 درصد بیشتر از پیام‌های متنی ساده در انتقال اطلاعات مؤثر هستند. بنابراین، حتی اگر محتوا معمولاً کلمات نوشته شده را به ذهن بیاورد، تصاویر و گرافیک ها می توانند از نظر تعامل کاربران حتی کارآمدتر باشند.

محتوا مهم است

بنابراین، منظور از محتوا برای اهداف بازاریابی چیست؟ در دنیای دیجیتالی امروزی، همه چیز مفید یا جذابی که به صورت آنلاین منتشر می کنید و می تواند با برند یا تجارت شما مرتبط باشد، محتوای شماست. درک تعریف محتوا و معنای آن برای مشتریان در راه اندازی کسب و کار آنلاین بسیار مهم است. هنگامی که ارزش واقعی را برای مخاطبان خود فراهم کردید، واقعاً می توانید استراتژی بازاریابی خود را بهبود ببخشید و توسط مخاطبان هدف خود به عنوان یک متخصص در منطقه خود شناخته شوید.

این روزها، کیفیت و اصالت دو ارزش بسیار ارزشمند هستند که معمولاً با استفاده از محتوای مناسب و ارائه آن به مشتریان بالقوه شما تعریف می شوند. بنابراین، هرگز نباید اهمیت آن را دست کم بگیرید و به این فکر کنید که در حال حاضر چه محتوایی برای کسب و کار شما مناسب‌تر است