آموزش کامل سئو سایت برای مبتدیان

آموزش کامل سئو سایت برای مبتدیان راهی آسان برای آموزش سئو سایت . بسیاری از مجموعه های کوچک ، مایل هستند که سئو سایت را خودشان انجام بدهند. برای اینکه شما بهترین نتیجه را از سئو سایت خود به دست آورید، ما راهنمایی کامل را در اختیارتان قرار میدهیم. این راهنمای سئو موجز  و به زبان ساده نوشته شده است اما در حین حال کامل و کاربردی است .

آموزش کامل سئو سایت برای مبتدیان- وب برتر - webbartar.com

آیا می خواهید سئو یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید؟

این راهنمای کامل سئو SEO  در وب برتر  را برای شما تهیه شده است  و هر آنچه را که برای ادامه کار بهینه سازی موتور جستجو به تنهایی نیاز دارید را می توانید توسط این آموزش  فرابگیرید . 

آموزش مبانی سئو

قبل از اینکه به تکنیک ها و جنبه های خاص سئو بپردازیم، اجازه دهید تعاریف اساسی، واژگان و پرسش های  متداول مربوط به سئو را با هم مرور کنیم.

آموزش مبانی سئو - از آموزش کامل سئو برای مبتدیان - وب برتر - webbartar-com

سئو چیست؟

سئو یا SEO مخفف عبارت Search engine optimization می باشد . در واقع سئو  فرآیندی است برای بهینه سازی وب سایت شما با هدف بهبود رتبه بندی در نتایج جستجو و ترافیک ارگانیک .

تاریخچه سئو به دهه 90 میلادی برمی گردد که برای اولین بار موتورهای جستجو ظهور کردند. امروزه ، این یک استراتژی بازاریابی ضروری و یک صنعت همیشه در حال رشد است.

بهینه سازی موتور جستجو فقط بر روی نتایج جستجوی ارگانیک متمرکز است و شامل بهینه سازی PPC نیست. SEO و PPC هر دو بخشی از بازاریابی موتور جستجو هستند.

 جستجو و ترافیک ارگانیک ؟

تبلیغات گوگل چیست ؟

PPC یا تبلیغات کلیکی گوگل چیست ؟

SEM چیست ؟

هر روز مخاطبان بسیاری از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل دنبال نیازمندیها یا علایق خود هستند. آنها همه چیز را گوگل می کنند. آنها از طریق گوگل کالا و خدمات مورد نیاز خود را جستجو می کنند . سئو سایت باعث می شود این مشتریان شما را یافت و از محصولات و خدمات شما خرید کنند.

سئو  استراتژی و  اقداماتی است که شما انجام می دهید تا گوگل وب سایت شما را به عنوان یک منبع با کیفیت در نظر بگیرد و شما در فهرست جستجو بالاتر نشان دهد.

 

گوگل سلطان موتورهای جسجو است .

گوگل در 20 سال گذشته به چنین بخش بزرگی از زندگی روزمره تبدیل شده است. آنچه که به عنوان یک شرکت کوچک کار خود را از یک گاراژ شروع کرد، اکنون بزرگترین موتور جستجو در جهان است که بسیاری از افراد روزانه از آن استفاده می کنند. این واقعیت که کلمه “گوگل کردن” برای جستجوی آنلاین به یک فعل تبدیل شده است ، نشان می دهد که چه اندازه از گوگل  و موتور جستجو آن  بزرگ شده است.

برای کسی تعجب آور نیست که گوگل بیشترین سهم بازار موتور جستجو در جهان را در اختیار دارد. آمار  نشان می دهد که در سراسر جهان ، از هر 10 نفر ، 9 نفر هنگام انجام هر نوع جستجو در اینترنت به گوگل مراجعه می کنند.

سهم سئو برای موتور جستجوی گوگل  از بازار بسیار زیاد است ، به طوری که آژانس های بازاریابی دیجیتال بهینه سازی موتور جستجو (SEO) و خدمات طراحی وب خود را به طور خاص طراحی می کنند تا به وب سایت ها کمک کنند رتبه خوبی در نتایج جستجوی Google داشته باشند. 

با بیش از 90 درصد سهم بازار موتور جستجو توسط گوگل ، اهمیت داشتن رتبه خوب کسب و کار در نتایج جستجوی گوگل بدیهی است.

پس می توان در واقع از لفظ بهینه سازی سایت برای موتور جستجو در سئو یک سایت اشاره کرد. عملا برای کمتر مشتری ما مهم هست که مثلا در بینگ چه رتبه یا جایگاهی دارد.

 

به آمار زیر توجه کنید: این آمار متعلق به 2021 است 

 • Google:86%
 • Bing: 73%
 • Yahoo!: 46%
 • Baidu: 11%
 • Yandex: 87%
 • DuckDuckGo: 66%

توجه:

اگرچه  سئو SEO مخفف  search engine optimization به معنای “بهینه سازی موتور جستجو” است ، اما با تسلط فعلی گوگل،  بر بازار موتورهای جستجو ما می توانیم از عبارت “بهینه سازی گوگل Google” استفاده کنیم.

به همین دلیل است که تمام نکات و تکنیک های این راهنما عمدتا در مورد سئو گوگل  SEO Google است ، اگرچه بسیاری از موارد عمومی  هستند و برای بهینه سازی برای هر موتور جستجو دیگری کاربرد دارند.

یک نگاه کوچک به سئو 

برای افزایش رنک سایت  ، نیاز نیست شما تمام اطلاعات مربوط به سئو را بیاموزید و همه آنها را در سایت خود استفاده کنید. سئو بسیار پیچیده است و الگوریتم های بی پایان گوگل همیشه در حال تغییر هستند، هر روز شما اخبار جدیدی از سئو و اینکه چطور می توان سایت را سئو کرد در وب سایت های مختلف ایرانی و خارجی  می بینید ، همه در مورد ترفندها و شگرد ها و گاهی راز های  سئو صحبت می کنند.

البته برای موفقیت باید اصول و اجزاء کلید سئو را بدانید و آنها را به کار ببرید . مثال کاسه سوپ بهترین راه برای نمایش سئو است .

کاسه سوپ سئو
کاسه سوپ سئو

سه پایه اصلی سئو 

موارد فنی سئو Technical stuff 

کاسه تمام جنبه های فنی مورد نیاز برای پوشش دادن را نشان می دهد. که اغلب به عنوان سئو تکنیکال یا سئو فنی  Techincal SEO و برخی آنرا سئو داخلی یا سئو داخل صفحه  on-page SEO معرفی می کنند. بدون یک کاسه مناسب ، چیزی برای نگهداری سوپ وجود نخواهد داشت. پس در ابتداد سئو به معنای سئو داخلی معرفی شد و بعدها موارد دیگر به آن اضافه شد .

محتوای عالی Great content

می خواهم یک نام بزرگ و با اهمیت پیدا کنم ، محتوای عالی ، محتوای فاخر ، محتوای مناسب و … این عبارات شاید بتواند اهمیت این بخش را نشان بدهد. شما اگر می خواهید سئو خوبی داشته باشید باید به محتوای سایت خود اهمیت بدهید، هم باید تعداد محتوای شما قابل توجه باشد، هم باید کیفیت محتوای سایت شما کیفیت عالی داشته باشد.  برخی از شرکت های طراحی سایت بیش از 6000 مطلب داخل سایت خود دارند، چه زمان و هزینه ای صرف می کنند، چرا ؟ چون جواب می دهد .

شما بدون محتوای مناسب و سئو محتوا هیچگاه سایت فعالی نخواهید داشت . این یک مطلب خیلی ساده است، تولید محتوای عالی عامل موفقیت در سئو است، اما باید آنرا جزء سخت ترین بخش های سئو دانست . در تولید محتوای عالی بسیاری از نکات را باید رعایت کرد. نکات ریز و درشتی که شما را کمک می کند تا یک متن مخاطب پسند و مطابق استانداردهای موتورهای جستجو مانند گوگل تولید کنید .

سوپ نشان دهنده محتوای وب سایت شما است – مهمترین بخش. محتوای بی کیفیت = بدون رتبه بندی ، به همین سادگی است.

پیوندهای با کیفیت Quality backlinks 

چاشنی نشان دهنده پیوندهایی است که اعتبار وب سایت شما را افزایش می دهد. شما می توانید محتوای عالی و یک وب سایت کاملاً بهینه داشته باشید ، اما در نهایت ، شما باید با دریافت بک لینک های با کیفیت – آخرین عنصری که سوپ سئوی شما را بی نقص می کند ،را هم داشته باشید. بهترین راه های جذب لینک های با کیفیت ، تولید محتوای عالی است . دیگران وقتی شما یک محتوای کامل و عالی دارید، به آن استناد می کنند و از سایت خود به این مطلب لینک می دهند ، این با کیفیت ترین بکلینک است .

شما می توانید از صفحات اجتماعی سیگنال های مناسبی دریافت کنید. یادمان باشد سئو یک راهکار دیجیتال مارکتینگ است ، دیجیتال مارکتینگ را به صورت یک پکیج ببینید ، یکی از ابزار عالی برای جذب مخاطبان اینترنتی حضور و فعالیت مناسب در صفحات اجتماعی مانند اینستاگرام ، لینکدین ، فیسبوک ، پینترست و … است .

برخی از سایت های ایرانی را هم می توانید صفحات اجتماعی بدانیم ( بحث ما دانشگاهی نیست ) مثلا همین ویرگول و یا آپارات وب سایت هایی هستند که شما می توایند با فعالیت در آنها هم برند خود را تقویت کنید و هم از طریق راه کارهای مناسب بازدید کننده خود را افزایش دهید و حتی بکلینک های معتبر دریافت کنید ( شاید لازم باشد یک اشاره کوتاه به لینک های rel=”nofollow” داشته باشیم، بعضی از سئوکاران آنرا کاملا بی ارزش می دانند ، اما من معتقد هستم بسیار هم ارزشمند است و در جای خود در مورد آن صحبت می کنیم .) 
در فصل های بعدی ، همه این جنبه ها را از دیدگاه عملی مورد بررسی قرار می دهیم.

 

اصطلاحات تخصصی سئو یا اصطلاحات مفید سئو Useful vocabulary


به محض شروع به جستجو در مورد سئو SEO  ، با برخی از اصطلاحات رایج روبرو می شوید که سعی می کنند جنبه ها یا رویکردهای مختلف آن را طبقه بندی کنند ، یعنی:

 • سئو داخلی و سئوی خارج از صفحه
 • سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید

آشنایی با آنها از جنب های مختلف مهم می باشد ، با شناخت این اصطلاحات شما می توانید فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید و کارهای که باید از آنها اجتناب کنید را خواهید داشت و

 

 

سئو داخلی و سئوی خارج از صفحه


اصطلاحات سئو  درون صفحه و خارج از صفحه فعالیت های SEO را بر اساس اینکه آیا آنها را در وب سایت انجام می دهید ، دسته بندی می کند

سئو داخل صفحه یا سئو داخلی 

سئو داخلی هر کاری است که می توانید در وب سایت انجام دهید-از بهینه سازی محتوا تا جنبه های فنی.

 • تحقیق در مورد کلمات کلیدی
 • بهینه سازی محتوا
 • بهینه سازی برچسب عنوان
 • بهینه سازی عملکرد صفحه
 • پیوند داخلی


هدف این است که همزمان محتوای کامل و UX را ارائه دهیم ، در حالی که به موتورهای جستجو نشان می دهیم که صفحه در مورد چیست.

 

سئو تکنیکال و اهمیت آن در سئو حرفه ای 

توجه: تا اینجا مشاهده کردید که ما سئو را به دو بخش یک کارهایی که داخل صفحه انجام می دهیم یا سئو داخلی و سئوی که خارج از سایت انجام می شود و به آن سئو خارجی می گوئیم . اما  تعریف دیگری است که به سئو تکنیکال سا سئو فنی می گویند Technical SEO . از لحاظ من این بهتر است، چون بخش فنی سایت و کارهایی که باعث می شود موتورهای جستجو سایت و صفحات سایت ما را بخوبی پیدا کنند و در گردش داخل سایت مشکلی نداشته باشند از ویژگی های یک سئو موفق می باشد . در این قسمت ما سئو تکنیکال را داریم که به مشکلات فنی از جمله سرعت ، بهینه سازی برای موبایل و امنیت و .. می پرداز و از طرف دیگر سئو داخلی صفحه را داریم که برای فهم بهتر آن می توانیم به سئو محتوای سایت بنامیم . اصطلاحات سئو  در صفحه و SEO فنی گاهی به جای یکدیگر استفاده می شوند و گاهی برای تشخیص بهینه سازی مربوط به محتوا (به عنوان مثال برچسب های عنوان) و بهینه سازی فنی (به عنوان مثال سرعت صفحه) استفاده می شود.

سئو خارج از صفحه یا Off-page SEO

تا به اینجا تعریفی از سئو آوردیم بهینه سازی برای موتورهای جستجو و در مورد دو بخش آن یعنی سئو محتوا یا همان سئو داخلی و سئو تکنیکال که به جنبه های مهم که برای موتورهای جستجو و ربات آن لازم است توجه کنیم ، اشاره شد. یک بخش مهم دیگر از سئو ، سئو خارج از صفحه نام دارد. سئو خارج از صفحه در واقع باعث می شود موتورهای جستجو، سایت شما را از طریق لینک های از طریق سایت های دیگر هم شناسائی کند. سئو خارجی و دریافت بکلینک های معتبر باعث می شود اعتبار سایت شما افزایش پیدا کند، هر چقدر شما بکلینک های معتبر و مرتبط بیشتری داشته باشید ، اعتبار بیشتری خواهید داشت . پس گوگل تصور می کند که مطالب و سایت شما اهمیت بیشتر دارند وقتی شما از طریق سایت های دیگر معرفی می شوید. 

سئوی خارج از صفحه بیشتر مربوط به دریافت بک لینک با کیفیت است تا به موتورهای جستجو نشان دهد که وب سایت شما دارای اعتبار و ارزش است. پیوندسازی ممکن است شامل تکنیک هایی مانند:

 • وبلاگ نویسی مهمان
 • ارسال ایمیل
 • صفحات اجتماعی 
 • تبلیغات محلی 
 • لینک سازی خراب

سئوی خارج از صفحه همچنین به سایر حوزه های بازاریابی آنلاین مانند بازاریابی و برندسازی در رسانه های اجتماعی ارتباط نزدیکی دارد که بر اعتماد و اعتبار وب سایت شما تأثیر غیرمستقیم دارد.

به یاد داشته باشید که یک استراتژی موفق سئو شامل فعالیت های سئو SEO درون صفحه ( و البته سئو تکنیکال )  و سئو  خارج از صفحه است. 

نگاهی دیگر به سئو 

سئو یک چیز نیست ، سئو مجموعه ای از عوامل و فاکتورها می باشد و اصلا نمی توان آنرا به همین سه دسته بندی خلاصه کرد. برای سئو موفق شما باید در بازاریابی، فروش و برند سازی موفقیت داشته  باشید و از ابزار دیجیتال مارکتینگ به خوبی بهره بگیرید. تفکیک کردن آنها و ساخت شاخه و زیر شاخه برای سئو کمک می کند شما مفاهیم و یادگیری بهتری داشته باشید ، اما نباید شما را از هدف تان که همانا افزایش سرنخ های فروش و بازدیدهای منجر به فروش دور کند.

سئو کلاه سفید در مقابل سئو کلاه سیاه

کلاه سیاه و کلاه سفید از فیلم های وسترن سرچشمه گرفته اند. آنها نماینده افراد بد و افراد خوب بودند.

در سئو ، این اصطلاحات برای توصیف دو گروه از سئوکاران استفاده می شود – کسانی که به قوانین تعیین شده در دستورالعمل های مدیران وب گوگل پایبند هستند و آنهایی که رعایت نمی کنند.

در خاطر بسپارید سئو روشی مناسب و جدی برای افزایش بازدید های هدفمند است ، آنرا با بازی و ترفندها اشتباه نکنید، اگر می خواهید حضوری دائم و رتبه ای پایدار داشته باشید ، مطمئن شوید که کارهای اصولی و درست را انجام می دهید. مثلا تولید محتوای عالی ، این هیچ گاه با هیچ الگوریتم جدید گوگل نقض نخواهد شد.

اما استفاده از کلمات کلیدی ، همیشه شک برانگیز است ،تعداد بیشتری استفاده کنید جزء کلاه سیاه ها خواهید بود ، اصلا استفاده نکنید ، گوگل شما را شناسائی نمی کند . پس واقعی بنویسید، متنی با معنی و مخاطب پسند  تهیه و منتشر کنید. کلمات کلیدی را موضوع خود قرار دهید ، بی شک تعداد دفعاتی که شما از کلمات کلیدی استفاده می کنید مناسب خواهد بود. اما وقتی برای گوگل و موتورهای جستجو متن می نویسید هیچ گاه استاندارد درستی برای تکرار کلمات کلید نخواهید یافت .

دیدگاهتان را بنویسید