استراتژی سئو

در اینجا یک کلیشه در بین بازاریابان دیجیتال وجود دارد: بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) همان چیزی نیست که قبلاً بوده است.

در اینجا یک جمله واقعی وجود دارد که اغلب نمی شنوید:

استراتژی SEO شما نباید بر کلمات کلیدی متمرکز شود.

این روزها ، اکثر مشاغل مفاهیم اولیه SEO و دلیل اهمیت آن را درک می کنند.

با این حال ، وقتی صحبت از توسعه و اجرای یک استراتژی سئو مناسب برای تجارت شما می شود ، فقط ایجاد محتوا برای کلمات کلیدی که مشتریان شما در جستجوی آن هستند هم سخت است و هم اشتباه است.

در این پست ، ما توضیح می دهیم که یک استراتژی SEO چیست و چگونه می توانید استراتژی خود را برای دستیابی به اهداف بازاریابی محتوا ایجاد کنید.

استراتژی سئو چیست؟

استراتژی سئو فرایند سازماندهی محتوای وب سایت بر اساس موضوع برای افزایش احتمال ظاهر شدن در نتایج جستجو است. در اصل ، این فرایندی است  که برای به دست آوردن حداکثر ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجو می باشد.

داشتن یک استراتژی سئو مهم است زیرا به شما کمک می کند تا در هنگام تولید محتوا در مسیر درستی گام بردارید . به جای ایجاد آنچه شما فکر می کنید مردم به دنبال آن هستند ، استراتژی شما اطمینان می دهد که محتوایی را ایجاد می کنید که مردم به دنبال آن هستند.

برای بازاریابی محتوا ، یک استراتژی SEO بخش مهمی از پازل است زیرا بدین ترتیب است که محتوای شما در وهله اول به ویژه در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) دیده می شود.

اگر محتوای شما پراکنده و سازماندهی نشده باشد ، ربات های موتورهای جستجو برای نمایه سازی سایت شما ، شناسایی حوزه قدرت و رتبه بندی صفحات سایت شما مشکل تر خواهند بود.

استراتژی سئو تلفن همراه  Mobile SEO Strategy

سئوی موبایل یک عامل مهم است که هنگام ایجاد استراتژی کلی خود باید به آن توجه داشته باشید.

بهینه سازی موبایل شامل این است که سایت و محتوای سایت شما در دسترس بازدیدکنندگان در دستگاه های تلفن همراه باشد ، بنابراین آنها می توانند تجربه یکسانی داشته باشند و ارزش یکسانی مانند مرورگرهای رومیزی داشته باشند.

بهینه سازی تلفن همراه بسیار مهم است ، زیرا  گوگل نمایه سازی اول تلفن همراه  mobile-first indexing را به کار می برد .

این بدان معناست که الگوریتم به جای فهرست بندی روی صفحه دسکتاپ ، هنگام فهرست بندی و رتبه بندی صفحات برای SERP ها از نسخه تلفن همراه سایت شما استفاده می کند.

علاوه بر این ، 61 درصد از جستجوهای جستجوی گوگل در ایالات متحده در دستگاه های تلفن همراه رخ می دهد. بنابراین ، با در نظر گرفتن همه موارد ، استراتژی  سئو SEO Strategy  شما بدون اولویت بندی بهینه سازی تلفن همراه بی اثر خواهد بود.

در حالی که این یک فرایند کاملاً جدا نیست ، ملاحظات متفاوتی برای سئوی موبایل وجود دارد مانند نظارت بر سرعت صفحه ، طراحی سایت ریسپانسیو  ( واکنش گرا ) ، سئوی محلی  Local SEO و ایجاد محتوای با کیفیت بالا ، صرف نظر از دستگاهی که در آن مشاهده می شود.

سئو چیست؟

بهینه سازهای موتورهای جستجو (SEO) افرادی هستند که وب سایت ها را بهینه می کنند تا به آنها در رتبه بندی بالاتر در SERP ( صفحه جستجوی گوگل )  و افزایش ترافیک ارگانیک بیشتر کمک کنند.

در اصل ، سئو  یک استراتژی محتوا بسیار تخصصی است که به یک کسب و کار کمک می کند تا فرصت هایی را پیدا کند تا به سوالات افراد در مورد صنایع مربوطه پاسخ دهد.

سه نوع SEO وجود دارد که یک استراتژیست SEO می تواند روی آنها تمرکز کند:

سئو داخلی یا سئو داخل سایت On-page SEO :

این سئو بر محتوایی که در واقع در صفحات سایت وجود دارد و نحوه بهینه سازی آن برای افزایش رتبه وب سایت برای کلمات کلیدی خاص تمرکز می کند.

سئوی خارجی یا سئو  خارج از سایت :

این سئو بر پیوندهایی که از جاهای دیگر در اینترنت به وب سایت هدایت می شوند متمرکز است. تعداد پیوندهایی که یک سایت از منابع معتبر دارد به شما کمک می کند با الگوریتم های جستجو اعتماد ایجاد کنید.

سئو تکنیکال :

این SEO بر معماری پشتیبان وب سایت مانند کد سایت تمرکز می کند. گوگل به اندازه محتوا به تنظیمات فنی اهمیت می دهد ، بنابراین این موقعیت برای رتبه بندی مهم است.

به خاطر داشته باشید که هر کسب و کاری اهداف متفاوتی دارد ، بنابراین وظیفه سئو است که صنعت خود را بررسی کند ، تعیین کند که مخاطبان به چه چیزهایی اهمیت می دهند و استراتژی ای را ارائه دهد که آنچه را که بدنبال آن هستند به آنها ارائه دهد.

در زیر برخی از مراحل را که می توانید برای اطمینان از موفقیت استراتژی SEO خود انجام دهید ، مرور می کنیم.

مراحل استراتژی محتوا سئو سایت

  • لیستی از موضوعات را تهیه کنید.
  • بر اساس این موضوعات لیستی از کلمات کلیدی طولانی تر (دم بلند) long-tail keywords تهیه کنید.
  • برای هر موضوع صفحاتی بسازید.
  • یک وبلاگ راه اندازی کنید.
  • یک برنامه وبلاگ نویسی ثابت ایجاد کنید.
  • یک طرح ایجاد لینک ایجاد کنید.
  • قبل از بارگذاری فایل های رسانه ای در سایت خود ، آنها را فشرده کنید.( اشاره به سئو تصاویر و … )
  • موفقیت محتوای خود را اندازه گیری و پیگیری کنید.
  • در جریان اخبار سئو و بهترین شیوه ها باشید.

 

1. لیستی از موضوعات را تهیه کنید

کلمات کلیدی در قلب سئو قرار دارند ، اما دیگر اولین قدم برای دستیابی به رشد ارگانیک نیستند.

در عوض ، اولین قدم تهیه لیستی از موضوعاتی است که می خواهید مطالب شما به آنها بپردازد.

برای شروع ، لیستی از حدود 10 کلمه و عبارت مرتبط با محصول یا خدمات خود تهیه کنید.

از یک ابزار SEO (Google Keyword Tool ، Ahrefs ، SEMRush یا GrowthBar فقط برای نام بردن چند مورد) برای تحقیق در مورد این کلمات ، شناسایی حجم جستجوی آنها و ارائه تغییرات متناسب با تجارت خود استفاده کنید.

با این کار ، شما این موضوعات را با کلمات کلیدی محبوب کوتاه مرتبط می کنید ، اما پست های وبلاگ فردی را به این کلمات کلیدی اختصاص نمی دهید.

برای “استخرهای فایبرگلاس” ، که 110،000 جستجو در ماه دریافت می کند. این کلمه کلیدی کوتاه می تواند موضوع اصلی ایجاد محتوای آنها را نشان دهد ، اما کسب و کار همچنین باید مجموعه ای از کلمات کلیدی مرتبط را شناسایی کند تا در محتوای آنها گنجانده شود. به عنوان مثال ، آنها می توانند از “قیمت استخر فایبرگلاس” یا “هزینه استخر فایبرگلاس” برای دستیابی به رتبه های اضافی برای کلمه کلیدی کل استخرهای فایبرگلاس استفاده کنند.

با استفاده از حجم جستجو و رقابت به عنوان اندازه گیری خود ، می توانید لیستی از 10-15 کلمه کلیدی دم کوتاه ایجاد کنید که مربوط به کسب و کار شما است و توسط مخاطبان مورد نظر شما جستجو می شود. سپس ، این فهرست را بر اساس حجم جستجوی ماهانه رتبه بندی کنید.

هر یک از کلمات کلیدی که شناسایی کرده اید ستون نامیده می شوند و به عنوان پشتیبان اصلی برای مجموعه ای بزرگتر از کلمات کلیدی با طول بلند عمل می کنند که در زیر به آنها می پردازیم.

2. بر اساس این موضوعات لیستی از کلمات کلیدی دم بلند تهیه کنید.

در این مرحله شما شروع به بهینه سازی صفحات خود برای کلمات کلیدی خاص می کنید.

برای هر ستونی که شناسایی کرده اید ، از ابزار کلمه کلیدی خود برای شناسایی پنج تا 10 کلمه کلیدی بلند استفاده کنید که عمیق تر به کلمه کلیدی موضوع اصلی وارد می شوند.

به عنوان مثال ، ما مرتباً محتوایی در مورد SEO ایجاد می کنیم ، اما رتبه بندی خوب در گوگل برای چنین موضوعی پرمحتوا فقط با یک کلمه سئو  دشوار است.

ما همچنین با ایجاد صفحات متعدد که همه آنها کلمه کلیدی یکسانی را هدف قرار می دهند – و به طور بالقوه یکسان SERP ها – با محتوای خود رقابت می کنیم.

بنابراین ، ما همچنین در زمینه انجام کلمات کلیدی ، بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو ، ایجاد یک استراتژی SEO (که در حال حاضر آن را می خوانید) و سایر موضوعات فرعی در چتر SEO ، محتوا را ایجاد می کنیم.

این امر به مشاغل کمک می کند تا افرادی را که علاقمندی ها و نگرانی های متفاوتی دارند جذب کنند – و در نهایت نقاط ورود بیشتری را برای افرادی که به آنچه شما ارائه می دهید علاقمند کنند.

از کلمات کلیدی بلند خود برای ایجاد پست های وبلاگ یا صفحات وب استفاده کنید که موضوعات خاصی را در ستون هایی که انتخاب کرده اید توضیح دهند.

همه کلمات کلیدی دم بلند شما یک خوشه را در مورد یک موضوع ستون ایجاد می کنند. الگوریتم های موتور جستجو به روابط بین خوشه ها بستگی دارد تا کاربران را با اطلاعات مورد نیاز خود مرتبط کند.

 

به این شکل فکر کنید: هرچه محتوای شما خاص تر باشد ، نیازهای مخاطبان شما بیشتر مشخص می شود و احتمال اینکه این ترافیک را به سرنخ تبدیل کنید بیشتر است.

به این ترتیب است که گوگل در وب سایت هایی که می پیماید ارزش پیدا می کند – صفحاتی که به بررسی عملکرد داخلی یک موضوع کلی می پردازند ، به عنوان بهترین پاسخ به پرسش افراد شناخته می شوند و رتبه بالاتری خواهند داشت.

 

3. برای هر موضوع صفحاتی بسازید.

وقتی صحبت از وب سایت ها و رتبه بندی در موتورهای جستجو می شود ، تلاش برای رتبه بندی یک صفحه برای تعداد انگشت شماری از کلمات کلیدی تقریبا غیرممکن است.

اما این می تواند به سئو سایت شما کمک کند، هر چقدر به تعداد صفحات با موضوعات که در یک مجموعه هستند می توانید احتمال دیده شدن را افزایش دهید .

از موضوعات رکنی که به دست آورده اید برای ایجاد یک صفحه یا پست استفاده کنید که با استفاده از کلید واژه های کلیدی بلند برای هر خوشه در مرحله دوم ، یک دید کلی در سطح بالا ارائه دهد.

این  می تواند یک فهرست مطالب باشند ، که در آن شرح موضوع اصلی را ارائه می دهید ، و خوانندگان را در مورد موضوعات فرعی که در پست های دیگر توضیح می دهید .

در نهایت ، تعداد موضوعاتی که برای آنها صفحات ستون ایجاد می کنید باید با نیازهای تجاری شما مطابقت داشته باشد.

مانند تعداد محصولات و پیشنهادات شما. این امر باعث می شود  مشتریان شما بدون توجه به کلمات کلیدی مورد نظر را در موتورهای جستجو پیدا کنند.

 

4. یک وبلاگ راه اندازی کنید.

وبلاگ نویسی می تواند راهی باورنکردنی برای رتبه بندی کلمات کلیدی و جذب کاربران وب سایت باشد.

به هر حال ، هر پست وبلاگ یک صفحه وب جدید و یک فرصت اضافی برای رتبه بندی در SERPs است.

اگر کسب و کار شما در حال حاضر وبلاگ ندارد ، ایجاد یک وبلاگ را در نظر بگیرید.

هنگام نوشتن هر پست وبلاگ و توسعه خوشه های خود ، باید سه کار را انجام دهید:

1- کلمه کلیدی دم بلند خود را بیش از سه یا چهار بار در طول صفحه قرار ندهید زیرا Google مطابق گذشته کلمات کلیدی دقیق را در نظر نمی گیرد.

در واقع ، تعداد زیادی از کلمات کلیدی شما می توانند یک پرچم قرمز برای موتورهای جستجو باشند که برای به دست آوردن رتبه بندی کلمات کلیدی را پر کرده اید ، و آنها شما را برای این کار مجازات خواهند کرد.

2-  همیشه به صفحه ستونی که برای موضوعات خود ایجاد کرده اید پیوند دهید.

شما می توانید این کار را به صورت برچسب در سیستم مدیریت محتوا (CMS) یا به عنوان لنگر اصلی در متن مقاله انجام دهید.

3 – پس از انتشار هر پست وبلاگ ، آن را در صفحه ستون اصلی که از موضوع فرعی پشتیبانی می کند پیوند دهید. با اتصال ستون و خوشه به این ترتیب ، به گوگل می گویید که بین کلمه کلیدی طولانی و موضوع کلی که می خواهید برای آن رتبه بندی کنید ، رابطه وجود دارد.

 

5. یک برنامه وبلاگ نویسی ثابت ایجاد کنید.

هر پست وبلاگی یا صفحه وب ایجاد شده لزوماً نباید به یک خوشه موضوعی تعلق داشته باشد.

همچنین نوشتن درباره موضوعات مماسی که مشتریان شما برای ایجاد اقتدار با الگوریتم های گوگل به آن اهمیت می دهند ، ارزشمند است.

با این حساب ، حداقل یک بار در هفته وبلاگ نویسی کنید.

به یاد داشته باشید ، شما در درجه اول برای مخاطبان خود وبلاگ نویسی می کنید.

بنابراین ، بازار هدف خود را مطالعه کنید و درباره مواردی که به آنها علاقه دارند بنویسید.

ممکن است ایجاد یک استراتژی محتوا برای حفظ ثبات و تمرکز بر اهداف شما مفید باشد.

 

6. یک طرح ایجاد لینک ایجاد کنید.

مدل خوشه موضوعی راه شما در سئو است ، اما این تنها راهی نیست که محتوای وب سایت شما را پس از ایجاد رتبه بالاتری کسب کند.

در حالی که پنج مرحله اول ما به سئو در صفحه اختصاص داشت ، ایجاد پیوند هدف اصلی سئو  خارج از صفحه است. پیوندسازی فرایند جذب پیوندهای ورودی (که به آن لینک های پشتیبان نیز گفته می شود) به وب سایت شما از منابع دیگر در اینترنت است. به عنوان یک قاعده کلی ، سایت هایی با اعتبار بیشتر که به محتوای شما پیوند می دهند ، تأثیر قابل توجهی بر رتبه بندی شما دارند.

مدتی را به طوفان مغزی اختصاص دهید تا بتوانید پیوندهای ورودی را جذب کنید. شاید با به اشتراک گذاری پیوندها با مشاغل محلی در ازای پیوند به سایت های خود شروع کنید ، یا چند پست وبلاگ بنویسید و آنها را در سیستم عامل های مختلف رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید به وبلاگ های دیگر برای فرصت های وبلاگ نویسی مهمان مراجعه کنید که از طریق آنها می توانید به وب سایت خود لینک دهید.

7. فشرده سازی فایل های رسانه ای قبل از بارگذاری آنها در سایت شما.
این یک مرحله کوچک اما مهم در فرآیند SEO است ، به ویژه برای بهینه سازی تلفن همراه.

همانطور که وبلاگ یا وب سایت شما رشد می کند ، بدون شک تصاویر ، فیلم ها و رسانه های مرتبط بیشتری برای پشتیبانی از محتوای خود خواهید داشت. این دارایی های بصری به حفظ توجه بازدیدکنندگان کمک می کند ، اما فراموش کردن این که این فایل ها می توانند بسیار بزرگ باشند آسان است. از آنجا که سرعت صفحه یک فاکتور مهم رتبه بندی است ، مهم است که بر حجم فایل های رسانه ای که در سایت خود بارگذاری می کنید نظارت کنید.

هرچه حجم فایل بزرگتر باشد ، مرورگر اینترنتی برای ارائه وب سایت شما دشوارتر است. بارگذاری این تصاویر برای مرورگرهای تلفن همراه نیز دشوارتر است ، زیرا پهنای باند دستگاه های آنها به میزان قابل توجهی کمتر است. بنابراین ، هرچه حجم فایل کوچکتر باشد ، وب سایت شما سریعتر بارگیری می شود. اما چگونه می توان تصاویر را فشرده کرد و همچنان کیفیت را حفظ کرد؟

شایان ذکر است که قبل از بارگذاری تصاویر ، فیلم ها و Gif ها ، از ابزار فشرده سازی برای کاهش اندازه فایل ها استفاده کنید. سایت هایی مانند TinyPNG تصاویر را به صورت فشرده فشرده می کنند ، در حالی که Squoosh گوگل می تواند فایل های تصویری را به اندازه های میکروسکوپی کوچک کند. با این وجود ، برای فشرده سازی رسانه خود ، نگهداری فایل ها در محدوده کیلوبایت (KB) یک قانون کلی خوب است.

8. از اخبار SEO و بهترین شیوه ها به روز باشید.
درست مانند بازاریابی ، چشم انداز موتورهای جستجو همواره در حال تحول است. ماندن بر روندها و بهترین شیوه های فعلی یک استراتژی مهم است و منابع آنلاین متعددی وجود دارد که می تواند به شما در انجام این کار کمک کند. در اینجا چند منبع برای بررسی وجود دارد:

موز
کتاب SEO
میزگرد موتور جستجو
زمین موتور جستجو
دیجیتی مارکتینگ
این وبلاگ!
9. موفقیت محتوای خود را اندازه گیری و پیگیری کنید.
SEO می تواند زمان و تلاش زیادی ببرد و به همین دلیل ، شما می خواهید بدانید که آیا استراتژی شما کار می کند یا خیر. مهم است که معیارهای خود را برای درک موفقیت فرایند کلی خود و شناسایی زمینه های احتمالی برای بهبود پیگیری کنید.

شما می توانید با استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل وب دلخواه خود بر ترافیک ارگانیک نظارت کنید یا داشبورد خود را با استفاده از Excel یا Google Sheets ایجاد کنید. همچنین ، ردیابی صفحات نمایه شده ، تبدیل ، ROI و رتبه بندی شما در SERPs می تواند به شما در تشخیص موفقیت و همچنین شناسایی زمینه های فرصت کمک کند.

فرآیند سئو
هنگامی که استراتژی SEO خود را ایجاد کردید ، باید فرآیندی را برای ادامه بهینه سازی برای کلمات کلیدی جدید و تکامل هدف جستجو ایجاد کنید. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید انجام دهید.

1. محتوای خود را از نظر تاریخی بهینه سازی کنید.
هر ماه زمانی را برای به روزرسانی پست های وبلاگ قدیمی با اطلاعات جدید و به روز اختصاص دهید تا رتبه بندی در SERP ها ادامه یابد. همچنین می توانید از این زمان برای افزودن بهترین شیوه های SEO که در ابتدا به آنها اشاره نشده بود استفاده کنید ، مانند عدم وجود متن جایگزین تصویر.

2. به دنبال تغییر کلمات کلیدی و هدف جستجوی جدید باشید.
پس از چند ماه ، نحوه رتبه بندی پست های وبلاگ خود و رتبه بندی آنها برای کدام کلمات کلیدی را پیگیری کنید. این می تواند به شما در تنظیم سرفصل ها و کپی کردن برای استفاده از هدف جستجوی جدید که ممکن است مخاطبان به آن علاقه مند باشند ، کمک کند.

3. ارزش تحریریه بیشتری به محتوای قدیمی خود اضافه کنید.
گاهی اوقات ، متوجه می شوید که یک پست کاملاً قدیمی است. در این سناریو ، شما باید فراتر از میانگین به روزرسانی SEO قدیمی باشید و آن را به روز کنید. شما می توانید این کار را با به روز رسانی اطلاعات و آمار قدیمی ، افزودن بخش های جدید برای عمق بیشتر و افزودن نقل قول ها یا داده های اصلی برای ترافیک ارجاع بیشتر به پست انجام دهید.

4. یک برنامه محتوای ماهانه ایجاد کنید.
برای پیگیری استراتژی SEO خود ، ایجاد و اصلاح برنامه محتوا ماهانه می تواند مفید باشد. می توانید آن را در یک صفحه گسترده قرار دهید و تیم های شما می توانند متناسب با آن پیگیری کنند. لیست زیر نمونه ای از برنامه محتوای ماهانه محتوا است که مراحل بالا را در نظر می گیرد.

برنامه ماهانه SEO
زمانی را به تحقیقات کلمات کلیدی مرتبط با صنعت خود اختصاص دهید.
ایده های پست وبلاگ را که از کلمات کلیدی فرصت طلب استفاده می کنند فهرست کنید.
پست های وبلاگ را که می توان به روز یا تجدید کرد ، مشخص کنید.
سایر فرصت های SEO ، مانند تعطیلات را شناسایی کنید.
ایده های محتوا را لیست کنید

در گزارش Insights Search.
محتوا را به تیم خود اختصاص دهید.
پیگیری پیشرفت در پایان هر ماه.
با داشتن یک برنامه SEO ماهانه مانند طرح فوق ، به علاوه یک سند ردیابی مانند یک گزارش بینش جستجو ، می توانید یک استراتژی SEO کارآمد بسازید و اجرا کنید. همچنین می توانید موضوعات کم میوه را شناسایی کرده و از آنها برای صنعت خود استفاده کنید.

یک استراتژی ایجاد کنید که از اهداف تجاری شما پشتیبانی کند
رتبه بندی در صفحات جستجو می تواند مشکل باشد. اگرچه ممکن است ایجاد محتوا با محوریت کلمات کلیدی پربازدید جذاب به نظر برسد ، اما این استراتژی ممکن است به شما در رسیدن به اهداف تجاری شما کمک نکند.

در عوض ، یک استراتژی SEO را انتخاب کنید که به شما کمک می کند تا نیازهای تجاری شخصی خود را افزایش دهید ، مانند افزایش جذب مشتری ، برای موفقیت بیشتر در بازاریابی. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد SEO ، راهنمای نهایی SEO را بررسی کنید.

نکته ویراستار: این پست وبلاگ در اصل در آوریل 2019 منتشر شد اما در فوریه 2020 به دلیل قوام و طراوت به روز شد.