متا تگ ها – چگونه متا تگ های بر سئو تاثیر می گذارند

بیایید در مورد متا تگ ها صحبت کنیم: آنها چه هستند، چرا اهمیت دارند و چگونه آنها را بهتر انجام دهیم. اگر این مقاله را از طریق یک موتور جستجو پیدا کردید، به دلیل متا تگ ها، شانس زیادی برای یافتن و کلیک بر این مقاله وجود دارد.

متا تگ ها پایه و اساس سئو هستند و اولین چیزی هستند که در هنگام ساخت یک صفحه وب خواهید دید.

متا تگ ها قسمت هایی در کد HTML هستند که حاوی اطلاعاتی در مورد یک وب سایت هستند. این اطلاعات در خود وب سایت دیده نمی شوند، اما به ربات گوگل کمک می کند تا آن صفحه را درک کنید. موتورهای جستجو به متا تگ های خاصی دسترسی دارند تا به عنوان مثال بتوانند عنوان صفحه و توضیحات را در نتایج جستجو نمایش دهند.

تعریف متا تگ: متا تگ چیست؟

“متا” مخفف “متاداده” است، که نوع داده ای است که این برچسب ها ارائه می دهند – داده هایی در مورد داده های صفحه شما.

متا تگ ها تکه هایی از متن هستند که محتوای صفحه را توصیف می کنند. متا تگ ها در خود صفحه ظاهر نمی شوند، بلکه فقط در کد منبع صفحه ظاهر می شوند. متا تگ ها اساساً توصیفگرهای کمی محتوایی هستند که به موتورهای جستجو کمک می کنند صفحه وب درباره چیست.

تنها تفاوت بین برچسب هایی که می توانید ببینید (مثلاً در یک پست وبلاگ) و برچسب هایی که نمی توانید ببینید مکان است: متا تگ ها فقط در HTML وجود دارند و معمولاً در ” HEADER” صفحه هستند، بنابراین فقط برای موتورهای جستجو قابل مشاهده هستند. (و افرادی که می دانند کجا باید نگاه کنند). 

تعریف متا تگ: متا تگ چیست؟

آیا متا تگ ها به سئو کمک می کنند؟
بله، دارند، اما نه همه آنها و نه همیشه. یکی از اهداف این صفحه این است که توضیح دهد کدام متا تگ ها به طور بالقوه می توانند به رتبه بندی سئو شما کمک کنند و کدامیک عمدتاً از استفاده خارج شده اند. (به اطلاع از متا تگ های خود در زیر مراجعه کنید).

اگر می خواهید بفهمید که آیا یک صفحه مشخص از متا تگ استفاده می کند یا خیر، کافی است در هر نقطه از صفحه کلیک راست کرده و “View Page Source” را انتخاب کنید.

یک تب جدید در کروم باز می شود (در فایرفاکس، یک پنجره پاپ آپ خواهد بود). قسمت بالای صفحه، یا “head” صفحه، جایی است که متا تگ ها قرار دارند.

متا تگ های خود را بشناسید

چهار نوع اصلی متا تگ وجود دارد که ارزش دانستن دارد و ما در اینجا در مورد همه آنها صحبت خواهیم کرد. برخی از آنها به اندازه گذشته مفید نیستند. دیگران ارزش استفاده منظم را دارند و به احتمال زیاد با اطلاع دادن به Google که شما چه کسی هستید و چه چیزی ارائه می دهید، ترافیک شما را افزایش می دهند. (بیش از چهار نوع متا تگ وجود دارد، اما برخی از آنها کمتر رایج هستند یا به بازاریابی وب مرتبط نیستند).

چهار نوع مورد بحث در اینجا عبارتند از:

ویژگی متا کلمات کلیدی – مجموعه ای از کلمات کلیدی که به نظر شما مربوط به صفحه مورد نظر است.
برچسب عنوان – این متنی است که در SERP و در بالای مرورگر خود خواهید دید. موتورهای جستجو این متن را به عنوان “عنوان” صفحه شما می بینند.
ویژگی متا توضیحات – توضیح مختصری از صفحه.
ویژگی Meta Robots – نشانه‌ای برای خزنده‌های موتورهای جستجو (ربات‌ها یا «ربات‌ها») در مورد آنچه که باید با صفحه انجام دهند.
ویژگی متا کلمات کلیدی
کلمات کلیدی متا نمونه ای از متا تگ هستند که امروزه استفاده از آن چندان منطقی نیست. سال‌ها پیش، تگ‌های کلیدواژه متا ممکن بود مفید بوده باشند، اما دیگر نه.

 این چیزی است که گوگل با کلمات کلیدی متا انجام داد.

سال‌ها پیش، بازاریاب‌هایی که مشتاق بازدید از صفحه بودند، کلمات کلیدی کاملاً نامرتبط با صفحات خود را در کد خود درج می‌کردند تا ترافیک صفحات محبوب‌تر را از بین ببرند، صفحاتی که در واقع درباره لیندسی لوهان یا هر کسی که در آن زمان ترند بود. این به عنوان “پر کردن کلمات کلیدی” شناخته می شد. گوگل در نهایت به این کار عاقلانه عمل کرد و در نهایت تصمیم گرفت که ارزش این ابزار را کاهش دهد. این روزها گوگل به هیچ وجه از کلمات کلیدی متا در الگوریتم رتبه بندی خود استفاده نمی کند، زیرا سوء استفاده از آنها بسیار آسان است.

برچسب عنوان
از سوی دیگر، تگ‌های عنوان، مهمترین متا تگ‌هایی هستند که در اینجا مورد بحث قرار گرفته‌اند. این تگ‌ها تأثیر واقعی بر رتبه‌بندی جستجو دارند و شاید به همان اندازه مهم، تنها برچسب‌هایی هستند که در اینجا به آن‌ها می‌پردازیم و برای کاربر معمولی قابل مشاهده است. آنها را در صفحه نتایج جستجو پیدا خواهید کرد:

مثال تگ عنوان متا در SERP

و در بالای مرورگر خود (برای صفحات جستجوی ارگانیک یا برای صفحات فرود PPC):

نمونه متا تگ عنوان در مرورگر

این به ویژه در صورتی مفید است که می خواهید به صفحه یک عنوان اصلی برای کاربر بدهید، اما می خواهید آن اطلاعات را برای اهداف سئو و برای کاربری که چندین تب را روی دسکتاپ خود به هم می ریزد، شفاف یا ساده کنید.
ویژگی متا توضیحات
توضیحات متا یک متا تگ مفید است زیرا به سادگی به موتورهای جستجو و (گاهی اوقات) خود جستجوگران توضیح می دهد که صفحه شما در مورد چیست. فرض کنید عبارت «کلیدواژه های متا» را در گوگل جستجو می کردید. ممکن است با نتایج زیر مواجه شوید:

نمونه توضیحات متا
توجه به این نکته مهم است که تگ توضیحات متا همیشه در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده نمی شود (گوگل اغلب متنی را از خود صفحه انتخاب می کند) اما از راه های دیگر مفید است. گوگل همچنین اعلام کرده است که کلمات کلیدی در توضیحات متا بر رتبه شما تأثیری نخواهد داشت. با این حال، یک تگ متا توضیحات قانع کننده می تواند جستجوگران را ترغیب کند تا از SERP به سایت شما کلیک کنند، به خصوص اگر توضیحات شامل کلمات کلیدی باشد که آنها جستجو می کردند. و نرخ کلیک قوی از SERP می تواند به طور غیر مستقیم رتبه شما را بهبود بخشد.

دلایل گوگل تا حدی مرموز است، اما اقدامات آنها با صدای بلند صحبت می کنند: کلمات کلیدی متا دیگر اهمیت زیادی ندارند، اما توضیحات متا m

اوست قطعا انجام می دهد.

ویژگی Meta Robots
با این ویژگی، به موتورهای جستجو می گویید که با صفحات شما چه کنند:

index/noindex – این به موتورها می گوید که آیا صفحه شما را در نتایج جستجو نشان دهند یا خیر.
فالو/نوفالو – این به موتورها می‌گوید که با لینک‌های موجود در صفحات شما چه کنند: آیا باید به پیوندهای شما به صفحه بعدی اعتماد کرده و «دنبال کنند» یا خیر.
پس بعد چی؟
ما در مورد روش هایی صحبت کرده ایم که متا تگ ها می توانند تأثیر بسیار واقعی بر بازاریابی موتورهای جستجو داشته باشند. به طور خلاصه:

برچسب عنوان به تنهایی می تواند بر رتبه بندی موتورهای جستجوی شما تأثیر بگذارد.
برچسب های توصیفی ممکن است کاربران را تشویق به بازدید از سایت شما کند.
توضیحات متا ممکن است به عنوان “متن تبلیغاتی ارگانیک” عمل کند.
کلمات کلیدی متا توسط اکثر موتورهای جستجو منسوخ شده اند.
استفاده از متا تگ برای سئو و بازاریابی موتورهای جستجو
پیاده سازی متا تگ ها برای خودتان سخت نیست – شما واقعاً به یک برنامه نویس نیاز ندارید، فقط به تجربه ای با HTML نیاز دارید. می تواند به شما کمک کند مؤثرترین کلمات کلیدی خود را برای استفاده در متا تگ های سایت خود بیابید – ابزار کلمه کلیدی رایگان ما را امتحان کنید.