چرا وب سایت من از گوگل ناپدید شد؟

 

برخلاف افت ناگهانی رتبه‌بندی و کاهش ترافیک ارگانیک، ناپدید شدن کامل از جستجوی Google می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل واقعاً جدی باشد که باعث آسیب فوری می‌شود. علت ممکن است از طرف خود گوگل باشد یا به تغییرات ایجاد شده در وب سایت یا حساب کنسول جستجوی Google شما مرتبط باشد.

گوگل دنس و تغییر رتبه سایت در SERP

شاید منظورتان تغییر رتبه شما در گوگل می باشد، این تغییرات می تواند کاملا طبیعی باشد، ممکن است شما از صفحه 3 گوگل به صفحه 1 گوگل بیائید، یا برعکس . با تمرکز بر کیفیت محتوا و دوری از تکنیک های کلاه سیاه مطمئن باشید که رتبه شما بهبود خواهد یافت.

گاهی شما در نتایج مثلا صفحه 3 یا 6 هستید و الان تا صفحه دهم هم اثری از صفحه شما نیست، این می تواند از رفتار الگوریتم(شبه الگوریتم ) گوگل به نام گوگل دنس باشد، و باز خبر خوب آنست که اگر محتوای مناسب داشته باشید و سرعت و عملکرد سایت شما خوب باشد، امکان بهبود دور از ذهن نیست .

 

اما گاهی مشکل جدی است، ناپدید شدن صفحه شما در گوگل مدتی است طول کشید و حتی ممکن است این افت را شما در بازدیدهای خود در سرچ کنسول به وضوح مشاهده می کنید، این ممکن است مشکلات متعدد باشد که ما در ادامه مقاله به آن می پردازیم.

هر مشکلی باشد قابل حل است، گوگل دوست ندارد و کارش جریمه کردن نیست و اگر شما عملکرد سنجیده و حرفه ای داشته باشید، می توانید رتبه خود را بهتر کنید.

 

آیا وب سایت من توسط گوگل جریمه یا پنالتی شده (penalized by Google) است؟

ناپدید شدن ناگهانی از نتایج جستجو می تواند نشان دهد که وب سایت شما توسط گوگل جریمه شده است. این موتور جستجو هر زمان که یکی از کارمندان وب‌سایت را بررسی می‌کند و تشخیص می‌دهد که برخلاف دستورالعمل‌های کیفیت وب‌مستر Google است (در یک برگه جدید باز می‌شود) چیزی را که «اقدام دستی» نامیده می‌شود، علیه وب‌سایت انجام می‌دهد.

جریمه های دستی   Manual Actions به اشکال مختلف وجود دارد. شدیدترین آنها می تواند باعث حذف کامل وب سایت شما شود. اما این وضعیت فقط برای وب سایت هایی رخ می دهد که به وضوح سعی در فریب گوگل دارند.

برای بررسی اینکه آیا وب سایت شما جریمه شده است، به کنسول جستجوی گوگل خود بروید و گزارش اقدامات دستی را جستجو کنید (در یک برگه جدید باز می شود). گزارش دقیقاً مشخص می کند که چه مشکلی در وب سایت شما وجود دارد و چگونه آن را برطرف کنید.

آیا گوگل می تواند سایت شما را به درستی بخزد و ایندکس کند؟

بازی با ابزار GSC Removals

کنسول جستجوی گوگل این امکان را برای صاحبان وب سایت فراهم کرده است که به طور موقت صفحات را از نتایج جستجوی Google با ابزار Removals خود پنهان کنند. با این حال، استفاده نامناسب از این ابزار می تواند منجر به ناپدید شدن کامل از جستجوی گوگل شود، همانطور که LinkedIn زمانی راه سخت را آموخت.

ظاهراً این شبکه اجتماعی سعی کرده نسخه HTTP خود را از نتایج جستجو حذف کند.

حذف نسخه HTTP در Google Search Console Removals Tool

با انجام این کار، آنها ناخواسته تمام وب سایت های خود را با زیر دامنه WWW از لیست حذف کردند. این باعث شد تا نسخه WWW وب سایت آنها برای ساعت ها به طور کامل از جستجوی گوگل ناپدید شود.

آیا وب سایت شما هک شده است؟

هک شدن وب سایت شما می تواند تمام کار سخت شما را به پایان تلخی برساند. به همین دلیل است که باید همیشه به امنیت توجه کنید. معمولاً هنگامی که هکرها وارد وب سایت شما می شوند، آن را با کدهای مخرب، محتوای هرزنامه و لینک ها آلوده می کنند. از آنجایی که این برخلاف دستورالعمل‌های وب‌مستر Google است، به رتبه‌بندی شما آسیب می‌زند و می‌تواند منجر به سخت‌ترین اقدام دستی در برابر وب‌سایت شما شود – حذف فهرست کامل.

برای بررسی اینکه آیا چیز مخربی در وب سایت شما وجود دارد، به حساب کنسول جستجوی خود وارد شوید، روی بخش مسائل امنیتی در پانل سمت راست کلیک کنید و هر گزارشی را که GSC می تواند در اختیار شما قرار دهد، جستجو کنید.

آیا تغییراتی در وب سایت خود ایجاد کرده اید؟

موقعیت‌های زیادی وجود دارد که در آن‌ها می‌توانید با اعمال تغییرات در وب‌سایت خود، دید خود را در جستجوی Google بسیار تحت تأثیر قرار دهید. تغییراتی که سریع‌ترین تأثیر را دارند، تغییراتی هستند که بر شرایط خزیدن و نمایه‌سازی تأثیر می‌گذارند – عمدتاً به‌روزرسانی فایل robots.txt، اجرای دستورالعمل‌های متا تگ، یا در موارد خاص، تغییر در URLهای متعارف.

با این حال، این تغییرات معمولا باعث کاهش تدریجی دید می شود، نه ناپدید شدن ناگهانی.

Googlebot نمی تواند درب وب سایت شما را باز کند

برای اطلاع از وضعیت وب سایت خود در این زمینه، می توانید حساب Google Search Console خود را بررسی کنید و با گزارش Index Coverage Errors به ​​دنبال خطاهای احتمالی باشید.

طراحی مجدد وب سایت و مهاجرت

اگر تصمیم به طراحی مجدد و مهاجرت به وب سایت خود داشته باشید، ممکن است لحظات اعصاب خردکنی ایجاد شود. در طول این فرآیند، فضای زیادی برای اشتباهات کوچک وجود دارد که می تواند منجر به فجایع بزرگ شود.

یکی از رایج ترین اشتباهات مربوط به دستور noindex و robots.txt است. اینها برای مرحله بندی سرورها استفاده می شود تا موتورهای جستجو را از خزیدن در نسخه های ناتمام یک وب سایت منع کنند. موتورهای جستجو را می توان از خزیدن یک وب سایت با این دستورالعمل ها در robots.txt منصرف کرد:

User-agent: *
Disallow: /

اغلب اتفاق می‌افتد که دستورالعمل‌ها پس از راه‌اندازی مجدد وب‌سایت فراموش می‌شوند، که به تدریج آن را برای موتورهای جستجو نامرئی می‌کند.

مقالات مرتبط:

دیدگاه‌ خود را بنویسید