ttfb چیست و چه تاثیر بر سرعت سایت دارد

TTFB چیست و چرا مهم است – بهینه سازی سرعت سایت برای سئو

TTFB چیست ؟

TTFB مخفف Time to First Byte است. مدت زمانی است که مرورگر برای دریافت اولین بایت داده از سرور صرف می کند. مقدار کم TTFB باعث تجربه کاربری بهتر می شود. برای اطمینان از اینکه یک وب سایت دارای TTFB پایین در سراسر جهان است، ابزار ما آن را از 25 مکان مختلف اندازه گیری می کند.

ttfb چیست و چه تاثیر بر سرعت سایت دارد
ttfb چیست و چه تاثیر بر سرعت سایت دارد

 

TTFB که مخفف زمان تا اولین بایت است، مدت زمانی است که از زمانی که یک کلاینت درخواست HTTP می کند تا اولین بایت داده خود را از سرور وب دریافت کند، طول می کشد. TTFB یک جنبه مهم از بهینه سازی وب سایت است زیرا هر چه TTFB سریعتر باشد، منبع درخواستی سریعتر می تواند به مرورگر تحویل داده شود.

زمان تا اولین بایت از سه جزء مجزا تشکیل شده است.

  • زمان مورد نیاز برای ارسال درخواست HTTP – The time needed to send the HTTP request
  • زمان مورد نیاز سرور برای پردازش درخواست -The time needed for the server to process the request
  • زمان مورد نیاز سرور برای ارسال اولین بایت پاسخ به مشتری – The time needed for the server to send back the first byte of the response to the client

 

TTFB برای یک منبع خاص را می توان با استفاده از سایتی مانند WebPageTest تجسم کرد.

TTFB خوب چیست؟#
زمان اولین بایت بسته به نوع محتوایی که ارائه می‌دهید (ایستا در مقابل پویا)، پیکربندی سرور شما، و غیره می‌تواند بسیار متفاوت باشد. بنابراین تعیین اینکه یک عدد TTFB خوب چیست، دشوار است و بر اساس موقعیت شما متغیر است. با این حال، به طور متوسط ​​هر چیزی با TTFB زیر 100 میلی ثانیه فوق العاده است. هر چیزی بین 200-500 میلی ثانیه استاندارد است، بین 500 میلی ثانیه – 1 ثانیه کمتر از حد ایده آل است و هر چیزی بیشتر از 1 ثانیه احتمالاً باید بیشتر بررسی شود.

همانطور که گفته شد، لازم به ذکر است که این زمان ها معیارهای متوسطی هستند، اما برای همه وب سایت ها اعمال نمی شود. بسته به نوع محتوا و پیچیدگی برنامه، ممکن است کاملاً اجتناب ناپذیر باشد که TTFB بیشتر از 1 ثانیه باشد.

چیزهایی که TTFB# شما را کند می کند
موارد بی‌شماری برای بررسی وجود دارد تا به شما کمک کند تا دریابید چه چیزی باعث کندی TTFB می‌شود. اگر متوجه شده‌اید که دارایی‌های شما زمان زیادی برای اولین بایت تولید می‌کنند، مهم است که این موضوع را بررسی کنید و تغییرات لازم را برای بهینه‌سازی عملکرد سایت خود انجام دهید. دلایل رایجی که باعث می شود TTFB کندتر از حد معمولی دارید می تواند شامل موارد زیر باشد:

ایجاد محتوای پویا – The creation of dynamic content
مسائل شبکه – Networking issues
وب سرور پیکربندی ضعیفی دارد – Poorly configured web server
مشکلات ظرفیت سرور (I/O دیسک، RAM، تنگناهای شبکه) – Server capacity issues (disk I/O, RAM, network bottlenecks)
پیکربندی/طراحی پایگاه داده  –  Poorly configured web server

 

چگونه TTFB خود را بهبود دهیم

دانستن اینکه در چه زمینه هایی باید برای بهینه سازی TTFB خود پیشرفت کنید، بدون شک بسیار مهم است. بخش بعدی چند مورد قابل اجرا را پوشش می دهد که باید در هنگام حرکت به سمت بهبود زمان خود برای بایت اول در نظر گرفته شوند.

پیاده سازی یک مکانیسم کش#

در دنیای محتوای پویا، فرآیندها و تعاملات زیادی باید انجام شود تا یک صفحه تولید شود. این تعاملات هر کدام زمان می برد و در نتیجه می تواند TTFB شما را افزایش دهد. پیاده‌سازی مکانیزم ذخیره‌سازی می‌تواند به به حداقل رساندن معایب زمان بارگذاری کمک کند، زیرا یک کپی ذخیره‌شده از یک صفحه از پیش ساخته شده را که قبلاً درخواست شده نگه می‌دارد.

CMS شناخته شده وردپرس دارای گزینه های افزونه زیادی برای ذخیره محتوا است. افزونه KeyCDN’s WordPress Cache Enabler یک افزونه آسان برای استفاده و ساده است که یک فایل HTML ایستا کش شده را در سرور اصلی شما ایجاد می کند. این به کاربران امکان می‌دهد از فرآیندهای فشرده منابع باطن اجتناب کنند، بنابراین می‌توانند صفحه را با TTFB سریع‌تر تحویل دهند.

در اینجا نمونه ای از وب سایتی است که افزونه WordPress Cache Enabler را نصب نکرده است. همانطور که مشاهده می شود TTFB 1.15 ثانیه است که بسیار بالا است.

بدون فعال کننده کش ttfb

پس از فعال کردن افزونه WordPress Cache Enabler در همان سایت و پیاده‌سازی قطعه تنظیمات پیشرفته، TTFB جدید 66.72 میلی‌ثانیه است. این بیش از یک دومین بهبود کامل در زمان تا بایت اول است.

فعال کننده کش ttfb

به‌روزرسانی به آخرین نسخه#

مطمئن شوید که پشته سرور خود را به آخرین نسخه به روز کنید تا از هر گونه به روز رسانی عملکردی که منتشر شده است استفاده کنید. این برای وب سرور شما (مانند Apache، Nginx)، زبان سمت سرور شما (مانند PHP، Ruby) و هر چیز دیگری که روی سرور شما اجرا می شود، اعمال می شود.

گزارش های خود را بررسی کنید#

به طور عمده مراقب گزارش های خود باشید تا هرگونه نشانه ای را که ممکن است نشان دهنده بارگذاری بیش از حد سیستم باشد را ردیابی کنید. این می تواند شامل وب سرور یا حتی پایگاه داده شما باشد. اگر وب سایت شما حجم زیادی از ترافیک دریافت می کند، پشته وب فعلی شما ممکن است نتواند به درستی تعداد درخواست ها را مدیریت کند و بنابراین شروع به تولید TTFB های طولانی تر می کند.

Q. آیا TTFB مهم است؟
بله، مهم است! داشتن TTFB پایین به دلیل زمان بارگذاری تقریباً فوری صفحه، تجربه کاربری عالی را تضمین می کند (با فرض اینکه بقیه معیارهای سرعت صفحه شما نیز خوب باشند). اگر TTFB بالا باشد، کاربر باید روی صفحه خالی منتظر بماند تا سرور پاسخ دهد. TTFB تأثیر غیرمستقیم عمده ای بر امتیازات Web Vitals دارد.
Q. چگونه می توانم TTFB را بهبود بخشم؟
می‌توانید TTFB را با استفاده از CDN، بهینه‌سازی کد پشتیبان و عملکرد پایگاه داده، استفاده از حافظه پنهان، و با استفاده از ارائه‌دهنده میزبانی بهتر که منابع سخت‌افزاری بهتری ارائه می‌دهد، بهبود بخشید.
س. آیا داشتن TTFB پایین در هر مکان مهم است؟
فقط باید اطمینان حاصل کنید که در مناطقی که بیشتر بازدیدکنندگان وب سایت شما در آن زندگی می کنند، TTFB پایینی دارید. اما اگر مخاطب جهانی دارید، باید هدفتان این باشد که TTFB پایینی در سراسر جهان داشته باشید.
Q. چگونه می توانم به TTFB پایین در سراسر جهان برسم؟
شما می توانید با استفاده از یک شبکه تحویل محتوا (CDN) و/یا با داشتن چندین سرور در سراسر جهان با یک متعادل کننده بار که می تواند ترافیک را از نزدیکترین سرور به کاربر هدایت کند، به TTFB پایینی در سراسر جهان دست یابید.
Q. کدام ارائه دهنده CDN را توصیه می کنید؟
بسیاری از ارائه دهندگان CDN خوب وجود دارند که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. ما Cloudflare، BunnyCDN، CloudFront، Fastly، Akamai و KeyCDN را توصیه می کنیم.
Q. من از CDN استفاده می کنم، چرا TTFB من هنوز بالاست؟
به طور پیش فرض، ارائه دهندگان CDN فقط منابع استاتیک وب سایت شما مانند تصاویر، جاوا اسکریپت، CSS و فایل های فونت را ذخیره می کنند. آنها HTML را به طور پیش فرض کش نمی کنند. بنابراین، هنگام آزمایش یک صفحه وب، بهبودی در TTFB نخواهید دید. برای مشاهده بهبود، به جای آن باید آزمایش را روی آن منبع انجام دهید.

برای کاهش TTFB صفحات وب، می توانید HTML Caching را در ارائه دهنده CDN خود فعال کنید یا می توانید از یک مبدل سایت ثابت مانند Gatsby.js استفاده کنید و آن را روی پلتفرمی مانند Netlify میزبانی کنید. ما ذخیره کامل صفحه Cloudflare را برای ذخیره محتوای HTML با تنظیم یک قانون صفحه توصیه می کنیم (کاربران وردپرس می توانند از Cloudflare APO نیز استفاده کنند).

 

خلاصه#
آگاهی از TTFB وب سایت خود و نحوه به حداقل رساندن آن تا حد امکان گامی بزرگ در جهت بهینه سازی سرعت صفحه وب سایت شماست. به روز نگه داشتن آخرین نسخه های نرم افزار، بررسی ظرفیت بار سرور وب و پیاده سازی مکانیزم ذخیره سازی چند راه برای کنترل زمان خود برای اولین بایت است.

سوالات متداول

دیدگاه‌ خود را بنویسید