رنک صفحه یا PageRank چیست؟

“PageRank” یک الگوریتم گوگل است که به نام یکی از بنیانگذاران گوگل، لری پیج نامگذاری شده است (بله، واقعا!) این یک مقدار برای هر صفحه است که با شمارش تعداد پیوندهای اشاره شده به یک صفحه به منظور تعیین ارزش نسبی صفحه محاسبه می شود. به هر صفحه دیگر در اینترنت مقدار ارسال شده توسط هر پیوند جداگانه بر اساس تعداد و ارزش پیوندهایی است که به صفحه دارای پیوند اشاره می کنند.

PageRank تنها یکی از سیگنال های متعددی است که در الگوریتم رتبه بندی بزرگ گوگل استفاده می شود.
تقریبی از مقادیر PageRank ابتدا توسط Google ارائه شد اما آنها دیگر برای عموم قابل مشاهده نیستند.

در حالی که PageRank یک اصطلاح گوگل است، همه موتورهای جستجوی تجاری یک متریک معادل ارزش لینک را محاسبه و استفاده می کنند. برخی از ابزارهای سئو سعی می کنند با استفاده از منطق و محاسبات خود، رتبه صفحه را تخمین بزنند. برای مثال، Page Authority در ابزار Moz، TrustFlow در Majestic، یا URL Rating در Ahrefs. DeepCrawl دارای معیاری به نام DeepRank برای اندازه گیری ارزش صفحات بر اساس پیوندهای داخلی یک وب سایت است.

 

چگونه PageRank در صفحات جریان می یابد

صفحات، PageRank یا ارزش پیوند را از طریق پیوندها به صفحات دیگر منتقل می کنند. هنگامی که صفحه ای به محتوایی در جای دیگری پیوند می خورد، به عنوان رای اعتماد و اعتماد تلقی می شود، بدین صورت که محتوایی که به آن پیوند داده می شود به عنوان مرتبط و مفید برای کاربران توصیه می شود. تعداد این پیوندها و معیار معتبر بودن وب سایت پیوند دهنده، رتبه نسبی صفحه پیوند به صفحه را تعیین می کند.

رتبه صفحه به طور مساوی بین تمام پیوندهای کشف شده در صفحه تقسیم می شود. به عنوان مثال، اگر صفحه شما دارای پنج لینک باشد، هر پیوند 20 درصد از رتبه صفحه را از طریق هر پیوند به صفحات هدف منتقل می کند. پیوندهایی که از ویژگی rel=”nofollow” استفاده می کنند، رتبه صفحه را پاس نمی کنند.

اهمیت بک لینک

بک لینک ها سنگ بنای چگونگی درک موتورهای جستجو از اهمیت یک صفحه هستند. مطالعات و تست های زیادی برای شناسایی ارتباط بین بک لینک و رتبه بندی انجام شده است.

تحقیقات Moz در مورد بک لینک ها نشان می دهد که نتایج برای 50 پرس و جوی برتر جستجوی گوگل (~ 15000 نتیجه جستجو)، 99.2٪ از آنها حداقل 1 بک لینک خارجی داشتند. علاوه بر این، سئوکاران به طور مداوم بک لینک ها را به عنوان یکی از مهم ترین عوامل رتبه بندی در نظرسنجی ها ارزیابی می کنند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید