تگ زبان یا Hreflang Tag – اصطلاحات تخصصی سئو

برچسب Hreflang به گوگل و سایز موتورهای جستجو  می گوید که از کدام زبان در یک صفحه خاص استفاده می کنید ، بنابراین موتور جستجو می تواند این نتیجه را برای کاربرانی که در آن زبان جستجو می کنند ارائه دهد.

نمونه کد

<link rel=”alternate” href=”http://example.com” hreflang=”en-us” />

یرچسب و ویژگی زبان یا hreflang tag
یرچسب و ویژگی زبان یا hreflang tag

ویژگی های برچسب hreflang چیست؟

ویژگی  برچسب یا تگ زبان یا همان   hreflang tag یا همان

rel=”alternate” hreflang=”x”

 

برچسب زبان یا hreflang  چیست؟

برچسب یا تگ  hreflang که در دسامبر 2011 توسط گوگل معرفی شد ، به شما این امکان را می دهد که به موتورهای جستجو نشان دهید که رابطه بین صفحات وب به زبان های متناوب چیست. وقتی محتوایی ایجاد می کنید که مخصوص مخاطبان محلی باشد ، مفید است. برچسب یا تگ hreflang یک سیگنال به موتورهای جستجو می افزاید که کاربر از زبان “x” این نتیجه را به جای صفحه ای با محتوای مشابه در زبان “y” می خواهد.

به عنوان مثال ، اگر نسخه اصلی صفحه اصلی انگلیسی خود را به زبان فارسی  ایجاد کنید ، با استفاده از hreflang = “fa” آن را با عنوان “فارسی ” برچسب گذاری می کنید تا جستجوگران با آدرس IP ای که موتور جستجو دلیل آن را دارد یک کشور فارسی  زبان به جای نسخه انگلیسی آن صفحه به زبان اسپانیایی ارائه می شود. با اطمینان از اینکه مخاطبان هدف شما در ورژن مناسب صفحه شما قرار می گیرند ، می توانند نرخ بازگشت به شما را کاهش داده و میزان تبدیل شما را افزایش دهند.

Hreflang همچنین می تواند برای نشان دادن محتوای شما برای انواع مختلف زبان مورد استفاده قرار گیرد. در این صورت ، می توانید صفحات خود را با مشخص کردن ویژگی hreflang با حاشیه نویسی هایی که نشان می دهد محتوا برای کدام منطقه بومی شده است ، مشخص کنید. فارسی  hreflang = “fa-ir” در مقابل مکزیک hreflang = “es-mx”. این امر به ویژه برای کاربران زمین هدف برای کنترل تغییرات ارز ، حمل و نقل ، فصلی و فرهنگ مفید است.

Hreflang یک سیگنال است ، نه یک دستورالعمل. این بدان معناست که سایر عوامل سئو SEO ممکن است ویژگی hreflang را نادیده بگیرند و باعث شوند که نسخه دیگری از صفحه شما رتبه بالاتری داشته باشد. برای اینکه واضح ترین سیگنال های ممکن را در مورد اینکه صفحات برای کاربران به چه زبانی برای موتورهای جستجو در اختیار موتورهای جستجو قرار می گیرد ، مطمئن شوید که از بهترین شیوه های بین المللی سئو یا  International SEO دیگر استفاده می کنید.

توجه داشته باشید که در حالی که Google و Yandex در حال حاضر از ویژگی hreflang استفاده می کنند ، Bing به جای آن از متا برچسب های زبان استفاده می کند.

بهترین شیوه های SEO
برای استفاده بیشتر از ویژگی hreflang ، نکات زیر مهم است:

جایی که برچسب Hreflang استفاده می کنیم
ویژگی hreflang را می توان در نشانه گذاری روی صفحه ، هدر HTTP یا نقشه سایت قرار داد. فقط از یکی از آن مکان ها استفاده کنید. در صورت انتخاب نقشه سایت ، این ابزار می تواند به شما کمک کند.

 

اگر می خواهید نشان دهید که صفحه برای کاربران بیش از یک کشور یا منطقه است ، می توانید از چندین hreflang در یک صفحه استفاده کنید.

هدف کلی با x-default
اگر صفحه شما محتوایی را به زبان های مختلف ارائه می دهد یا فقط از کاربر می خواهد صفحه مورد نظر خود را انتخاب کند ، می توانید از x-default استفاده کنید.

نشان می دهد که صفحه به طور خاص هدف قرار نگرفته است. این شبیه این است:

<link rel = “alternate” href = “http://example.com/” hreflang = “x-default”/>

تأثیر Hreflang بر رتبه بندی سئو

ویژگیهای Hreflang ممکن است به شما در افزایش ترافیک کمک نکند. در عوض ، هدف از استفاده از آنها ارائه محتوای مناسب به کاربران مناسب است. آنها به موتورهای جستجو کمک می کنند تا نسخه صحیح صفحه را بر اساس موقعیت و تنظیمات زبان کاربر ، در SERP عوض کنند. برای کسب اطلاعات در مورد اینکه چگونه هدف گذاری جغرافیایی می تواند به رتبه بندی کمک کند ، با ccTLD ها آشنا شوید. برای آنکه سئو بهتری داشته باشید باید به جزئیات هم توجه کنید. یکی از جزئیاتی که می تواند بر سئو شما تاثیر داشته باشد برچسب زبان یا ویژگی Hreflang  است .

تفاوت Hreflang و Canonicalization

Canonicalization ابزاری برای نشان دادن موتورهای جستجو است که کدام یک از نشانی های اینترنتی (هر کدام با محتوای یکسان) نسخه اصلی برای جلوگیری از مسائل محتوای تکراری است. از طرف دیگر ، Hreflang ابزاری است که نشان می دهد کدام یک از صفحات مختلف (اما اغلب مشابه) (بر اساس زبان یا منطقه) باید در جستجو نشان داده شود.

گوگل Google توصیه می کند از rel = “canonical” در سراسر کشور یا نسخه های زبان سایت خود استفاده نکنید. اما می توانید از آن در نسخه کشور یا زبان استفاده کنید

به یادگیری ادامه دهید
دریافت صحیح hreflang: مثالها و بینش هایی برای SEO بین المللی David Sottimano hreflang و اجرای آن را در چند سایت بررسی می کند تا ببیند چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی کند.
چک لیست بین المللی SEO Aleyda Solis همه چیز را که باید برای شروع به کار با SEO بین المللی بدانید به شما ارائه می دهد.
Hreflang Tags Generator Tool نشانی وب ، زبان و کشوری را که هدف قرار داده اید وارد کنید و voila! ویژگی های hreflang فوری بدون جستجوی آن کدهای ISO مزاحم.
ابزار نقشه سایت XML برای برچسب های hreflang یک CSV را با آدرس های اینترنتی و زبان و کدهای منطقه بارگذاری کنید ، و این ابزار یک نقشه سایت XML را برای شما ایجاد می کند.
سئوی بین المللی – پشتیبانی فنی گوگل اسناد رسمی گوگل در زمینه سئوی بین المللی.

وردپرس و برچسب hreflang

 

افزودن سایت چند زبان

شما برای اینکه یک سایت چند زبانه در اختیار داشته باشید می توانید از افزونه های چند زبانه بهره مند گردید این افزونه به شما کمک میکند تا محتویات خود را به چند زبان ایجاد نمایید و آنها را مدیریت کنید در واقع با این افزونه شما فقط کافی است تا محتوا خود را ایجاد کنید و بقیه کارها از جمله سئو محتوا را به افزونه بسپارید.
افزونه polylang از جمله افزونه های رایگان است که دارای قابلیت های بسیاری در جهت مدیریت محتوا زبان های مختلف دارد.
بعد از ایجاد محتوا در زبان های مختلف در مرورگر خود بر روی view page source یا inspect element کلیک کنید با انجام این کار شما کد صفحات را می توانید ببینید و کد hreflang را یافته و از کار کردن آن اطمینان حاصل نمایید.

افزونه hreflang tags lite

این افزونه به راحتی تگ زبان یا hreflang tag را به نوشته و برگه ها اضافه می کند.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید