نقشه سایت چیست و چه کاربردی دارد

نقشه سایت نقش مهمی در سئو و سئو تکنیکال دارد، این نقشه نشان می دهد شما چه چیزهایی داخل سایت خود دارید ، یکی از نکته های اساسی در سئو تکنیکال تهیه نقشه سایت و تنظیمات مربوط به robots.txt است

نقشه سایت sitemap  چیست؟

نقشه سایت فایلی است که تمام صفحات یک وب سایت و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر را فهرست می کند.

نقشه سایت می تواند لیستی از صفحات، رسانه ها یا فایل های یک وب سایت باشد. وب سایت شما ممکن است یک نقشه سایت برای صفحات شما، یک نقشه سایت برای پست های وبلاگ شما، یک نقشه سایت برای تصاویر شما و غیره داشته باشد.

نقشه سایت یافتن سریع و در یک مکان منحصر به فرد تمام صفحات وب سایت را آسان تر می کند و معمولاً در قالب XML یا HTML ذخیره می شود.

 

نقشه سایت XML چیست؟

XML یا زبان نشانه گذاری توسعه پذیر، قالبی برای رمزگذاری اطلاعات در قالبی خوانا برای موتورهای جستجو است.

یک نقشه سایت XML شبیه به یک لیست ساده از URL ها است اما با برخی اطلاعات اضافی اضافه شده است. اینها برچسب های <changefreq> (نشان دهنده تعداد دفعات به روز رسانی محتوای یک صفحه) و <priority> (که اشاره ای به خزنده های وب سایت است. سطح اهمیت یک URL).

هرچه یک صفحه بیشتر تغییر کند، باید به دفعات بیشتری خزیده شود. استفاده از تگ <changefreq> در نقشه سایت به خزنده‌های وب‌سایت Google – Googlebot – کمک می‌کند که یک صفحه باید تا حد امکان به دفعات خزیده شود تا هر محتوای جدیدی پیدا شود و به فهرست Google ارسال شود.

تگ <priority> به برجسته کردن صفحاتی که برای وب سایت شما مهم هستند کمک می کند. سیستم شماره اولویت از 0-1 در 5.5 افزایش می یابد. هرچه به 1 نزدیکتر باشد، سطح اولویت برای یک صفحه بالاتر است.

هنگامی که یک وب سایت دارای هزاران صفحه است، مهم است که گوگل ابتدا کدام صفحات را بخزد. این به این دلیل است که گوگل هر بار که از یک وب سایت بازدید می کند، فقط تعداد مشخصی از صفحات را می خزند. اگر یک صفحه مهم، مانند یک صفحه خدمات با ارزش بالا، دارای سطح اولویت پایین (مثلاً 0.1) باشد، ممکن است Google مجدداً از آن صفحه بازدید نکند و هیچ گونه پیشرفتی را که یک صفحه برای ساعت ها، روزها یا گاهی اوقات چندین هفته داشته است تشخیص ندهد. .

هرچه فرکانس تغییر و سطح اولویت بالاتر باشد، آن صفحه بیشتر خزیده می شود.

صفحات با ارزش کمتر، مانند صفحه خط مشی رازداری یک وب سایت، ممکن است اصلاً فرکانس تغییر نداشته باشند و در عوض ممکن است یک برچسب <lastmod> (آخرین تغییر) که شامل تاریخ (در قالب YYYY-MM-DD) باشد را فهرست کنند.

به این ترتیب، خزنده‌های وب‌سایت مانند Google می‌توانند نقشه سایت یک وب‌سایت را بررسی کنند و تعیین کنند که آیا تاریخ آخرین برچسب تغییر یافته در هر صفحه تغییر کرده است (با مقایسه آن با فهرست آن) و اینکه آیا باید دوباره آنها را خزیدن کند یا خیر.

 

نقشه سایت HTML چیست؟

نقشه سایت HTML یک نمایش بصری از ساختار سایت یک وب سایت است. مانند نقشه سایت XML، تمام صفحات مهم یک وب سایت را لیست می کند اما به روشی انسان پسندتر.

نقشه های سایت HTML یافتن صفحه را در مواقعی که در منوی ناوبری اصلی وب سایت یا در پیوندهای داخلی دشوار است، آسان تر می کند.

نقشه های سایت HTML به اندازه نقشه های XML رایج نیستند، زیرا توسط کاربران معمولی اینترنت به خوبی شناخته شده نیستند، و برای وب سایت هایی با هزاران صفحه، نگهداری از آنها تقریبا غیرممکن است.

 

آیا به نقشه سایت نیاز دارم؟

هر وب سایتی باید نقشه سایت داشته باشد. نقشه های سایت فرمت مناسبی برای مدیریت و نگهداری URL ها هستند، به خصوص زمانی که ده ها هزار URL را مدیریت می کنید، مانند یک فروشگاه تجارت الکترونیک آنلاین با هزاران محصول.

از آنجایی که می توانید چندین نقشه سایت برای یک وب سایت ایجاد کنید، می توانید بخش هایی از وب سایت خود را به صورت جداگانه تقسیم بندی و مدیریت کنید.

رایج ترین تقسیم بین نقشه های سایت در وب سایت ها، فایل page_sitemap.xml و فایل post_sitemap.xml است (به دلیل تعداد وب سایت های ساخته شده با استفاده از وردپرس و افزونه Yoast). این به شما امکان می‌دهد صفحات و پست‌های وب‌سایت خود را به طور جداگانه بررسی کنید، که مفید است، زیرا وبلاگ‌های وب‌سایت‌ها معمولاً بیشتر از صفحات به‌روزرسانی می‌شوند و در مجموع تعدادشان بیشتر است (مثلاً 10 صفحه در مقابل 100 پست وبلاگ).

اگر یک وب سایت تجارت الکترونیک را مدیریت می کنید، داشتن نقشه سایت در هر دسته محصول می تواند مدیریت صفحه محصول را آسان تر کند. شما می توانید یک نقشه سایت برای محصولات لباس مردانه، محصولات لباس زنانه، لوازم جانبی خود و غیره داشته باشید. هنگامی که زمان آن فرا می رسد که شما نیاز به بررسی و به روز رسانی صفحات لوازم جانبی خود دارید، لیستی از این صفحات را آماده خواهید داشت و به راحتی می توانید آنها را پیدا کنید.

بزرگترین مزیت این است که می‌توانید از فایل‌های نقشه سایت خود برای اطلاع دادن به Google هنگام ایجاد تغییرات در وب‌سایت خود استفاده کنید، نه اینکه منتظر بمانید تا Google صفحات شما را پیدا کند.

با استفاده از ابزار کنسول جستجوی گوگل، می توانید نقشه سایت خود را مستقیماً به گوگل ارسال کنید و او متوجه خواهد شد که این لیست از صفحات باید در مرحله بعدی خزیده شود. این اطمینان حاصل می کند که هر صفحه مدت کوتاهی پس از ارسال شما خزیده می شود، به جای اینکه منتظر بمانید تا Google نقشه سایت شما را پیدا کند و متوجه برچسب های <lastmod> که ممکن است یک صفحه داشته باشد.

نحوه ایجاد نقشه سایت

برخی از وب سایت ها دارای نقشه های سایت هستند که به طور خودکار به عنوان بخشی از سیستم آنها ساخته می شود. بزرگترین مثال از این سیستم مدیریت محتوای وردپرس (CMS) است که دارای یک فایل نقشه سایت است که به طور خودکار به روز می شود.

برای ساده‌تر کردن نقشه سایت وردپرس، برخی از افراد از افزونه Yoast SEO برای وردپرس استفاده می‌کنند که صفحات، پست‌ها و غیره را بخش‌بندی می‌کند.

 

 

.

هر CMS سیستم مدیریت نقشه سایت خود را دارد، اگرچه برخی از سیستم ها ممکن است به یک افزونه نیاز داشته باشند.

موارد نادری وجود دارد که ممکن است یک CMS یک سیستم نقشه سایت داخلی نداشته باشد یا ممکن است بخواهید نقشه سایت خود را با دست ایجاد کنید — سپس می توانید نقشه سایت را در Google آپلود کنید تا بتواند هر صفحه جدید یا تغییرات انبوهی را که ممکن است بخزد. ساخته اند.

قبل از اینکه نقشه سایت خود را ایجاد کنید، می تواند به ایجاد یک نمودار بصری از ساختار وب سایت خود با استفاده از ابزار برنامه ریزی مانند Slickplan کمک کند. سپس می توانید ببینید که ساختار وب سایت شما چقدر خوب است و چقدر وب سایت شما دارای بخش بندی است (یا فاقد آن).

برای ایجاد نقشه سایت خود، می توانید از یک ابزار آنلاین مانند XML-Sitemaps.com استفاده کنید که وب سایت شما را (تا حد 500 URL اول) می خزند و در پایان یک نقشه سایت XML را برای دانلود در اختیار شما قرار می دهد.

ما شخصاً ترجیح می‌دهیم از نرم‌افزار SEO Spider توسط Screaming Frog استفاده کنیم – که همچنین دارای محدودیت 500 URL برای حساب‌های رایگان است – زیرا یک ابزار چند منظوره است که می‌تواند به خزیدن وب‌سایت و اعتبارسنجی نقشه سایت کمک کند.

برای ایجاد نقشه سایت با استفاده از Screaming Frog این دستورالعمل ها را دنبال کنید.

مرحله 1 – وب سایت خود را با استفاده از Screaming Frog بخزید

آدرس دامنه وب سایت خود را در نوار ابزار وارد کنید و “شروع” را فشار دهید. بسته به اندازه وب سایت شما، ممکن است مدتی طول بکشد زیرا هر صفحه باید کشف و خزیده شود.

 

مرحله 2 – هر URL ناخواسته را حذف کنید

پس از اتمام خزیدن، فهرست کامل URL ها را بررسی کنید و به دنبال مواردی باشید که نمی خواهید در نقشه سایت خود قرار دهید. اگر URL هایی دارید که می خواهید حذف کنید، روی آنها کلیک راست کرده و “حذف” را انتخاب کنید. اگر دکمه Shift یا Ctrl (در ویندوز) را نگه دارید، می توانید چندین URL را برای حذف همزمان انتخاب کنید.

 

مرحله 3 – منوی نقشه سایت را باز کنید

منوی نقشه سایت را در نوار ابزار باز کنید و “XML Sitemap” را انتخاب کنید. یک منو با چندین گزینه باز می شود. گزینه‌های پیش‌فرض شامل تنها نشانی‌های اینترنتی 200 در نقشه سایت خواهد بود، اما می‌توانید صفحاتی با برچسب‌های noindex، صفحات صفحه‌بندی شده یا آنهایی که دارای تغییر مسیر 301 هستند را انتخاب کنید.

زیر منوهای دیگر – Last Modified، Priority، Change Frequency، Images، Hreflang – به شما این امکان را می دهد که تگ های <changefreq>، <priority> و <lastmod> را مطابق با نیازهای وب سایت خود ویرایش کنید.

نمونه ای از منوی نقشه سایت Screaming Frog

مرحله 4 – نقشه سایت خود را ذخیره کنید

پس از انجام ویرایش‌های خود، روی دکمه «بعدی» کلیک کنید و منوی ذخیره باز می‌شود. نوع فایل پیش فرض XML خواهد بود.

مرحله 5 – نقشه سایت خود را آپلود کنید

اکنون که نقشه سایت جدید خود را دارید، باید آن را در وب سایت خود آپلود کنید.

متأسفانه، ما نمی توانیم بهترین راه را برای انجام این کار راهنمایی کنیم، زیرا CMS هر وب سایت متفاوت است.

اگر مطمئن نیستید که چگونه این کار را انجام دهید، با توسعه دهنده وب سایت خود صحبت کنید یا با تیم توسعه وب سایت ما در تماس باشید – ممکن است بتوانیم به صورت موقت به شما کمک کنیم.

برای جزئیات بیشتر در مورد خزیدن و تنظیمات نقشه سایت Screaming Frog می توانید به راهنمای آن مراجعه کنید.

چگونه نقشه سایت خود را به کنسول جستجوی گوگل ارسال کنید

اکنون که نقشه سایت کاملی دارید، اکنون می توانید آن را به کنسول جستجوی گوگل ارسال کنید.

برای انجام این کار، وارد حساب کنسول جستجوی وب‌سایت خود شوید و به صفحه «نقشه سایت» که در منوی سمت چپ زیر «ایندکس» یافت می‌شود، بروید.

در کادر با عنوان «افزودن نقشه سایت جدید»، آدرس نقشه سایتی را که به تازگی آپلود کرده اید (منهای نام دامنه خود) بنویسید.

سپس گوگل برای خزیدن این URL ها و به روز رسانی وضعیت خزیدن نقشه سایت در ستون “وضعیت” کادر “نقشه های سایت ارسال شده” برنامه ریزی می کند.

نقشه سایت یا Sitemap ، فهرستی از صفحات ، نوشته ها ، تصاویر و … می باشد ، یکی از بخش های مهم سئو تکنیکال ، ایجاد نقشه سایت و معرفی آن به گوگل ( از طریق سرچ کنسول گوگل می باشد ).

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید