موتور جستجو (Search engine) چیست؟

موتور جستجو یا Search engine یک برنامه نرم افزاری است که به افراد کمک می کند اطلاعات مورد نظر خود را به صورت آنلاین با استفاده از کلمات یا عبارات کلیدی پیدا کنند.
موتورهای جستجو می توانند با اسکن مداوم اینترنت و فهرست کردن هر صفحه ای که پیدا می کنند، به سرعت نتایج را برگردانند – حتی با میلیون ها وب سایت آنلاین.
هنگامی که کاربر یک عبارت جستجو را وارد می کند، موتور جستجو به عناوین صفحه وب سایت، محتویات و کلمات کلیدی که نمایه کرده است نگاه می کند و از الگوریتم ها (عملیات گام به گام) برای تهیه لیستی از سایت ها استفاده می کند – که مرتبط ترین وب سایت ها در بالای صفحه قرار دارند.
شرکت‌ها از بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) استفاده می‌کنند تا به موتورهای جستجو کمک کنند تا وب‌سایت‌های خود را به عنوان بسیار مرتبط با جستجوهای خاص تشخیص دهند. موتورهای جستجوی محبوب عبارتند از گوگل، بینگ و یاهو.

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

موتورهای جستجو برای هر درخواست جستجویی که کاربر وارد می کند، نتایج را ارائه می دهد. برای انجام این کار، آنها شبکه گسترده وب سایت هایی را که وب را تشکیل می دهند بررسی و “درک” می کنند. آنها یک الگوریتم پیچیده را اجرا می کنند که تعیین می کند چه نتایجی برای هر جستجوی جستجو نمایش داده شود.

چرا سئو بر روی گوگل تمرکز می کند؟

برای بسیاری از مردم، اصطلاح “موتور جستجو” مترادف با گوگل است که حدود 92٪ از بازار جهانی موتورهای جستجو را در اختیار دارد. از آنجایی که گوگل موتور جستجوی غالب است، سئو معمولاً حول محور مواردی است که برای گوگل بهتر عمل می کند. این مفید است که درک روشنی از نحوه کار گوگل و چرایی آن داشته باشید.

آنچه گوگل می خواهد
گوگل برای ارائه بهترین تجربه جستجو به کاربران یا جستجوگرانش طراحی شده است. این به معنای ارائه مرتبط ترین نتایج، در سریع ترین زمان ممکن است.

دو عنصر اصلی تجربه جستجو عبارتند از عبارت جستجو (ورودی کاربر) و نتایج جستجو (خروجی).

چگونه گوگل پول در می آورد

گوگل از افرادی که به سرویس جستجویش اعتماد دارند و ارزش قائل هستند سود می برد. با ارائه نتایج جستجوی مفید به این امر دست می یابد.

گوگل همچنین به کسب و کارها این فرصت را می دهد که برای قرار دادن آگهی در بالای صفحات نتایج جستجو پرداخت کنند. کلمه “تبلیغ” این لیست ها را نشان می دهد. وقتی جستجوگران روی این تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) کلیک می کنند، گوگل درآمد کسب می کند که شما از طریق AdWords خریداری می کنید. شما این تبلیغات را به ویژه در جستارهای عمومی تر خواهید دید.

به غیر از برچسب کوچک، این نتایج جستجو تقریباً از سایر نتایج جستجو قابل تشخیص نیستند. البته، این عمدی است، زیرا بسیاری از کاربران روی این نتایج کلیک می کنند بدون اینکه متوجه شوند که آنها تبلیغات هستند.

این همان چیزی است که گوگل روی آن حساب می کند. درآمدهای تبلیغاتی بیش از 80 درصد از 182.5 میلیارد دلاری را که گوگل در سال 2020 به دست آورده بود، تشکیل می داد. بنابراین در حالی که عملکردهای جستجو محصول اصلی آن باقی می ماند، به تجارت تبلیغاتی آن بستگی دارد.

آناتومی نتایج جستجو

صفحه نتایج گوگل یا همان SERP از نتایج جستجوی پولی و نتایج جستجوی «ارگانیک» تشکیل شده است، جایی که نتایج ارگانیک به درآمد گوگل کمک نمی کند. در عوض، گوگل نتایج ارگانیک را بر اساس ارزیابی خود از ارتباط و کیفیت سایت ارائه می دهد. بسته به نوع پرس و جوی جستجو، گوگل عناصر مختلفی مانند نقشه ها، تصاویر یا ویدئوها را نیز در SERP شامل می شود.

حجم تبلیغات در SERP بستگی به جستجوی کاربران دارد. برای مثال، اگر بخواهید کلمه “کفش” را جستجو کنید، احتمالاً تعداد قابل توجهی از نتایج برتر را تبلیغات خواهید یافت. در واقع، احتمالاً باید صفحه را به پایین اسکرول کنید تا اولین نتیجه ارگانیک را بیابید.

پرس و جوی مانند این معمولاً تبلیغات بسیار زیادی ایجاد می کند زیرا احتمال زیادی وجود دارد که جستجوگر به دنبال خرید آنلاین کفش باشد، و شرکت های کفش زیادی هستند که مایلند برای یک ویژگی در نتایج AdWords برای این جستجو هزینه پرداخت کنند.

از سوی دیگر، اگر چیزی مانند «آتلانتا فالکون» را جستجو کنید، نتایج شما متفاوت خواهد بود. از آنجایی که این جستجو بیشتر به تیم حرفه ای فوتبال آمریکا با این نام گره خورده است، نتایج برتر به آن مربوط می شود. اما هنوز یک پرس و جو کمتر واضح است. شما داستان های خبری، نمودار دانش و صفحه اصلی آنها را پیدا خواهید کرد. این 3 نوع نتیجه در بالا نشان می دهد که Google از هدف دقیق جستجوی شما اطلاعی ندارد، اما مسیرهای سریعی برای یادگیری درباره تیم، خواندن آخرین اخبار آنها یا رفتن به وب سایت آنها ارائه می دهد.

از آنجایی که به نظر می‌رسد هیچ قصد خریدی در پشت پرس و جو وجود ندارد، تبلیغ‌کنندگان مایل به پیشنهاد برای کلمه کلیدی نیستند، بنابراین هیچ نتیجه AdWords وجود ندارد.

 

 

9 موتور جستجوی منحصر به فردی که هنوز استفاده نکرده اید

اگر از خود بخواهید به یک موتور جستجو فکر کنید، ابتدا به کدام یک فکر می کنید؟

یاهو ممکن است اولین فکر برای برخی از شما باشد. برای دیگران، ممکن است بینگ باشد.

در حالی که این موتورها عالی هستند، احتمالاً یکی از آنها وجود دارد که بیشتر افراد در ابتدا به ذهنشان خطور می کند.

درست است: گوگل.

گوگل با دریافت بیش از 63000 پرسش در ثانیه و حذف بیش از 90 درصد از سهم بازار، در حال حاضر موتور جستجوی پیشرو در جهان است.

اما منتظر بمانید (و مکث کنید تا اثری چشمگیر داشته باشید) – آیا موتورهای جستجوی دیگری در آنجا وجود دارد؟

“جستجوی موتور جستجو” کنایه آمیز شما اکنون شروع می شود. به خواندن 9 موتور جستجوی منحصربفرد متفاوتی که هنوز امتحان نکرده اید (یا شاید حتی نامشان را نشنیده اید) را ادامه دهید.

 

DuckDuckGo

این روزها، حفظ حریم خصوصی یکی از دغدغه های اصلی تقریباً همه کسانی است که آنلاین می شوند.

گفته می‌شود، DuckDuckGo یکی از شناخته‌شده‌ترین موتورهای جستجوی خصوصی اینترنت است – حتی اگر هیچ‌کس کاملاً نمی‌داند که اردک و حریم خصوصی چگونه با هم ترکیب می‌شوند.

DuckDuckGo با وعده‌ای واضح و روشن که هرگز اطلاعات شخصی کاربر را ذخیره نمی‌کند، معتقد است که داده‌های شما باید تنها مال شما و شما بماند.

جدای از سهولت استفاده، ناشناس بودن مشوق اصلی این موتور برای کاربران جدید است. در واقع، DuckDuckGo آنقدر در مورد سیاست حفظ حریم خصوصی خود جدی است که مجبور است تعداد کاربران خود را حدس بزند، فقط به این دلیل که کارکنان آن از شمارش آنها خودداری می کنند.

هنوز ترجیح می دهید از یکی از موتورهای جستجوی بزرگ استفاده کنید؟ DuckDuckGo شما را نیز تحت پوشش قرار داده است! برنامه‌های تلفن همراه و افزونه‌های مرورگر آن‌ها از شما در برابر Google، Facebook و سایر ردیاب‌ها محافظت می‌کنند، مهم نیست کجا آنلاین می‌شوید.

 

شدان Shodan

وقتی روی مرورگر خود کلیک می‌کنید و در موتور جستجو تایپ می‌کنید، این انتظار را دارید که پاسخی سریع برای درخواست خود پیدا کنید، درست است؟

با Shodan، دامنه مواردی که می توانید جستجو کنید بسیار بزرگتر می شود.

این موتور جستجو با قابلیت کاوش کامل در اینترنت اشیا، سرورها، وب‌کم‌ها، دوربین‌های امنیتی و هر چیز دیگری را با اتصال آنلاین (که ممکن است شامل یخچال شما باشد یا نباشد) می‌خزد.

اگرچه Shodan ممکن است کمی بیش از حد Black Mirror برای میل شما به نظر برسد، نگران نباشید. این عمدتا به متخصصان سازمانی و امنیتی خدمت می کند که می خواهند دستگاه های خود را ردیابی کنند و به طور فعال آسیب پذیری های موجود در شبکه ها و سیستم های این دستگاه ها را ارزیابی کنند. Shodan به جای کمک به مهاجمان در یافتن اهداف جدید، به مدافعان کمک می کند تا بینش بیشتری در مورد شبکه خود به دست آورند تا بتوانند بهتر خود را در برابر حملات آماده کنند.

 

3. TinEye

یک عکس به اندازه هزار کلمه می ارزد، یا این که آنها می گویند. آیا تا به حال کسی گفته است که همین موضوع می تواند برای موتورهای جستجو نیز صدق کند؟

برای TinEye، این پاسخ یک بله است. به زبان ساده، ماموریت آن این است که تصاویر را قابل جستجو کند.

به عنوان یک موتور جستجوی عکس معکوس، TinEye به شما امکان می دهد به جای تایپ کلمات در نوار جستجو، عکس ها و تصاویر را با عکس ها و تصاویر واقعی جستجو کنید.

فناوری تشخیص تصویر فوراً تصویر مورد نظر شما را اسکن می کند. از آنجا، TinEye به شما می گوید که در کجای اینترنت تصویر داده شده شما ظاهر می شود و آیا به هیچ وجه با آنچه در ابتدا آپلود کرده اید تغییر کرده است.

 

اکوزیا Ecosia

آیا می دانستید که می توانید به سادگی با جستجو در وب به محیط زیست کمک کنید؟

با Ecosia، حتی تایپ کردن “چگونه برای محیط زیست تند و سریع رفتار کنیم” هنوز هم می تواند یک پرسش سازگار با محیط زیست باشد. چرا؟ زیرا هزینه هر جستجو، همراه با تبلیغات فهرست شده در صفحات نتایج، به Ecosia کمک می کند تا درختان را در جایی که بیشتر به آنها در این سیاره نیاز دارند بکارد.

از تاریخ به روز رسانی این وبلاگ در فوریه 2022، Ecosia بیش از 140,000,000 درخت در سراسر جهان کاشته است.

به عنوان مزایای اضافی، این موتور همچنین خصوصی است و از سرورهایی استفاده می کند که 100٪ با انرژی تجدیدپذیر کار می کنند.

 

ماشین راه برگشت The Wayback Machine

سفر در زمان هنوز یک امکان قرن 21 نیست، اما ممکن است لزوماً به لطف ماشین Wayback به آن نیاز نداشته باشیم.

این موتور جستجو که در سال 1996 توسط Internet Archive توسعه داده شد، بیش از 300 میلیارد صفحه وب مختلف را در جستجوی تاریخچه اینترنت فهرست کرده است.

به شرطی که URL سایت یا کلمات کلیدی خاصی را که به صفحه اصلی آن ارجاع می دهند را بدانید، می توانید بیشتر هر چیزی را که به صورت آنلاین ایجاد شده است، حتی صفحاتی که قبلا حذف شده اند، جستجو کنید.

اگر به نوعی حوصله تان سر می رود که از گذشته به اینترنت انفجارهای خود بدهید، در ادامه مجموعه اختصاصی Internet Archive را مرور کنید. آنها به عنوان یک کتابخانه دیجیتال، روزانه میلیون ها کتاب، ویدیو، موسیقی و موارد دیگر را با کاربران به اشتراک می گذارند.

 

FindSounds

ارائه های کاری شما بسیار جالب تر شده اند.

FindSounds یک موتور جستجو است که هدف اصلی آن همه به نام آن است: کمک به شما برای یافتن صداها.

از خنده های شیطانی گرفته تا فوران های آتشفشانی و غوغای گاو گرفته تا تعداد زیادی میله لیزری، هزاران هزار افکت صوتی مختلف را با کلیک بر روی دکمه دانلود رایگان به شما ارائه می دهد.

صدایی را که دوست دارید در نوار جستجوی FindSounds جستجو کنید یا روی یکی از دسته بندی های از پیش تعیین شده کلیک کنید تا صدای جالب (اگر نه ناراحت کننده) را به پروژه بعدی خود اضافه کنید.

 

سگک Dogpile

از انتخاب بین موتورهای جستجو متنفرید؟ آنچه شما نیاز دارید یک است

موتور فراجستجو مانند Dogpile.

یک موتور متاجستجو نتایج متفاوتی را از موتورها و دایرکتوری های مختلف جمع آوری می کند.

به عبارت دیگر، Dogpile یافته های گوگل، یاهو، بینگ و سایر منابع را ترکیب می کند تا در کمترین زمان کامل ترین جستجو را به شما ارائه دهد.

صفحه اصلی آن نیز خانه Arfie است، یک طلسم سگ خوشایند که گفته می شود مسئول “واگیری” نتایج جستجوی شما است.

 

میلیون کوتاه Million Short

هدف هر موتور جستجو این است که مرتبط ترین نتایج جستجو را سریعتر و بهتر از رقبای خود به شما نشان دهد.

نه برای میلیون کوتاه. این گزینه به شما این امکان را می دهد که 100 تا 1,000,000 نتیجه برتر را از SERP خود حذف کنید و جستجوی متفاوتی را در اختیار شما قرار دهد.

مطمئناً، این موتور کاری را که ما فکر می کنیم موتورهای جستجو به طور معمول انجام می دهند، دوباره تعریف می کند. با این حال، چنین تعریف مجدد چیز خوبی است، زیرا Million Short می تواند سایت هایی را به شما نشان دهد که ممکن است از دست داده باشید.

اگر 1،000،000 نتیجه برتر در جستجوی «مرغ پوشیدن شلوار» را حذف نمی‌کردیم، شاید هرگز Pampered Poultry، یک سایت تجارت الکترونیکی که لباس‌های مرغ دست‌ساز را می‌فروشد، پیدا نمی‌کردیم.

 

elgooG

ما می دانیم که شما به چه فکر می کنید. نام این موتور جستجو فقط «گوگل» است که به عقب نوشته شده است. آیا نباید در مورد موتورهای جستجوی منحصر به فرد غیر از گوگل یک پست وبلاگ بنویسیم؟

چه می توانیم بگوییم: ما طرفداران بزرگ گوگل هستیم. در واقع آنقدر طرفداران بزرگی هستند که در سال 2016 به یک شریک برتر گوگل تبدیل شدیم.

اما این در کنار موضوع است. اگرچه Elgoog هنوز جستجوهای Google را انجام می دهد، از این جهت منحصر به فرد است که به شما امکان می دهد در چندین حالت مختلف جستجو کنید.

پیش‌فرض آن که Google Mirror نام دارد، عکس آن چیزی که معمولاً از Google می‌بینید را به شما نشان می‌دهد. حالت های دیگر عبارتند از گوگل ضد جاذبه، گوگل کج، گوگل کم مصرف و گوگل زیر آب. ممنون، elgooG!

دیدگاه‌ خود را بنویسید