چگونه یک وب سایت سئو پسند بسازیم

چگونه یک وب سایت سئو پسند بسازیم که بهترین نتایج سئو را داشته باشد، طراحی سایت و سئو بسیار به هم مربوط هستند و طراحی نقش مهمی در سئو دارد.

با سهم خیره کننده 53٪ در ترافیک وب سایت، سئو بزرگترین کانال بازاریابی دیجیتال است که توسط بسیاری از صاحبان مشاغل و بازاریابان ترجیح داده می شود. قابل ذکر است، سئو همچنین ترافیک آماده خرید بسیار مرتبط را با نرخ تبدیل تا 14.6٪ هدایت می کند. بر اساس این اعداد، جای تعجب نیست که بهینه سازی وب سایت شما برای موتورهای جستجو باید از اولویت بالایی برخوردار باشد.

چرا یک وب سایت سئو پسند مهم است؟

با سرمایه‌گذاری در سئو، شرکت‌ها می‌توانند دامنه خود را در میان مخاطبان هدف مرتبط گسترش دهند و در حساس‌ترین مرحله سفر مشتری – یعنی خرید – پیدا شوند. علاوه بر این، در ترکیب با بازاریابی محتوا و وبلاگ نویسی، سئو همچنین به شما اجازه می دهد تا با ایجاد محتوای برتر برای کاربرانی که هنوز در مراحل اولیه چرخه خرید هستند، برند خود را ایجاد و رشد دهید.

یک وب سایت دوستدار سئو به شما این امکان را می دهد که ترافیک مرتبط بیشتری را از موتورهای جستجو به دست آورید و کاربران را برای مدت طولانی تری نگه دارید و در نتیجه آنها را به مشتری تبدیل کنید. وب سایت های بهینه شده همچنین رشد ارگانیک بلند مدت را برای شرکت بدون نیاز به سرمایه گذاری مستمر مانند تبلیغات امکان پذیر می کنند.

مزایا مشخص است. اما در واقع چگونه می توانید به آنجا برسید؟ بیایید دقیقاً ببینیم چگونه می توانید وب سایت خود را مطابق اصول سئو طراحی کنیم. مراحل زیر برای طراحی مجدد وب سایت ها، ایجاد آنها از ابتدا و بهینه سازی وب سایت های موجود اعمال می شود.

چگونه وب سایت خود را سئو پسند کنیم؟

چه با طراحی مجدد یا ساختن یک وب سایت از ابتدا، سئو همیشه باید نقش مهمی در رویکرد استراتژیک شما داشته باشد زیرا یکی از ضروری ترین کانال های بازاریابی برای جذب مشتری است. در حالی که سئو یک کار یکباره نیست، اما با توانایی آن در هدایت منفعلانه ترافیک و فروش حتی با تلاش اندک، بسیار سودآور است.

بهبود سئو دوستی وب سایت به این معنی است که موتورهای جستجو به صفحات مهم دسترسی دارند و می توانند آنها را خزیده و فهرست بندی کنند. علاوه بر این، این شامل درک محتویات هر صفحه و تعیین اینکه آیا شایسته است در نتایج جستجو ظاهر شود یا خیر. به این ترتیب، در نظر گرفتن سئو هم در طول مراحل برنامه ریزی استراتژیک و هم در مراحل اجرای تاکتیکی یک وب سایت بسیار مهم است، زیرا هم از طراحی و هم چیدمان و استراتژی محتوای وب سایت اطلاع رسانی می کند.

علاوه بر این، در حالی که شیوه های سئو به طور کلی در بین موتورهای جستجو مشابه است، مهم است که در نظر بگیرید که کدام پلتفرم محرک اصلی ترافیک شما خواهد بود و طبق دستورالعمل های آنها بهینه سازی کنید. این در درجه اول به مخاطبان هدف شما بستگی دارد.

با این حال، برای اکثریت قریب به اتفاق موارد استفاده، گوگل با توجه به تسلط بالای 92 درصدی سهم بازار خود از سایر موتورهای جستجو بهتر است. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید به مراحل دقیق بهبود سازگاری وب سایت شما برای موبایل نگاه کنیم. در حالی که ما این مفاهیم را مطابق دستورالعمل های گوگل تنظیم کردیم، آنها با دستورالعمل های ارائه شده توسط سایر موتورهای جستجو نیز مطابقت دارند.

15 مرحله برای سئوی سایت:

 

1. با ایجاد یک طرح سئو از بالا به پایین شروع کنید

اولین کاری که باید انجام دهید، چه در حال ایجاد یک وب سایت سازگار با سئو از ابتدا یا طراحی مجدد سایت فعلی خود باشید، ایجاد یک برنامه است. سئو می تواند و باید استراتژیک باشد و با ایجاد یک برنامه، حدس و گمان را حذف می کنید که با گذشت زمان بدتر می شود.

هرچه کمتر برای وب سایت خود برنامه ریزی کنید، مشکلات بیشتری را برای بعدا دعوت خواهید کرد. و این برای هر دو جنبه استراتژیک و تاکتیکی سایت شما صدق می کند. به همین دلیل، و به ویژه برای راه اندازی یک سایت جدید مهم است، بسیار مهم است که یک برنامه از بالا به پایین برای نحوه رویکرد به سئو ایجاد کنید. برنامه ریزی از بالا به پایین به شما امکان می دهد سناریوی عالی را “مهندسی معکوس” کنید و نحوه رسیدن به آن را بیابید.

به عنوان مثال، یک اشتباه استراتژیک اجتناب از طوفان مغزی کلمه کلیدی و تحقیق در مورد کلمات کلیدی در ابتدا است. این می تواند از ایجاد نقشه ای از تمام صفحات مهم جلوگیری کند که بعداً ترافیک بیشتری را برای شما به ارمغان می آورد. یک شرکت خدماتی را در نظر بگیرید که در 2 شهر فعالیت می کند. اگر بخواهند برای کلمات کلیدی هدف خود در هر دو شهر رتبه خوبی داشته باشند، برنامه ریزی اولویت و ترتیب صفحات فرود بر اساس هر شهر بسیار مهم است.

در مقابل، یک برنامه پایین به بالا از منابعی که در حال حاضر دارید کار می کند. این می تواند در درازمدت برای موفقیت سئوی شما مضر باشد، زیرا احتمال بیشتری وجود دارد که شما را از بین ببرید. به عنوان مثال، نادیده گرفتن مسائل تاکتیکی جزئی تر در برنامه ریزی از پایین به بالا معمول است – فقط برای اینکه بعداً به دنبال راه حل “در حال حرکت” باشید.

از منظر سئو، چنین مسائل تاکتیکی می تواند یک چیدمان صفحه فرود بد باشد که به شما اجازه نمی دهد محتوای سفارشی اضافه کنید. این نه تنها می تواند به تبدیل شما لطمه بزند – زیرا فضای کمتری برای برقراری ارتباط با دیدگاه خود دارید. به طور مشابه، همچنین می‌تواند به گوگل اجازه دهد که محتوای صفحات مهم شما نسبتاً نازک باشد – و بنابراین، شما را در نتایج جستجو در اولویت قرار دهد.

 

مشکلات بیشتری را در دراز مدت به همراه داشته باشد. در ادامه مثال بالا، می‌توانید با استفاده از برخی افزونه‌ها، مشکل صفحه فرود را دور بزنید. اما با افزایش تعداد افزونه ها، زمان بارگذاری سایت شما نیز افزایش می یابد. به طور مشابه، اکنون تقاضای بیشتری برای تعمیر و نگهداری خواهید داشت – از زمان توقف برای به‌روزرسانی افزونه‌ها تا تنظیمات پیچیده‌تر که صفحات شما را تغییر می‌دهند.

2. یک معماری سایت سازگار با سئو ایجاد کنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در نظر بگیرید تا وب‌سایت خود را دوستدار سئو کنید، معماری وب‌سایت شما است. سلسله مراتبی که در آن صفحات شما ساختار یافته اند به طور مستقیم بر نحوه درک موتورهای جستجو تأثیر می گذارد. این امر به ویژه برای سایت های تجارت الکترونیک و سایت هایی با صفحات زیاد صادق است.

طبیعتاً در هر وب سایتی، برخی از صفحات اهمیت بیشتری نسبت به سایرین دارند. به همین دلیل، گوگل می خواهد آنها را به روشی “شهودی” سازماندهی شده ببیند تا هم ماشین ها و هم کاربران بتوانند آن را درک کنند.

در نتیجه، و با بازگشت به نقطه اول در اینجا، می خواهید یک طرح بصری ایجاد کنید که مستقیماً نقشه وب سایت شما را قبل از شروع به ایجاد یا طراحی مجدد آن نشان دهد.

3. «صفحات هاب» مناسب سئو را پیاده سازی کنید

صفحات هاب که به عنوان خوشه های موضوعی و هاب محتوا نیز شناخته می شوند، عامل مهم دیگری در بازسازی یا ایجاد وب سایت شما هستند. صفحات هاب صفحاتی هستند که میزبان صفحات فرعی محتوای مرتبط با موضوع هستند. اساسا، نقش آنها ایجاد مرکز محتوایی است که هم گوگل و هم کاربران نهایی آن را مرتبط، ساختارمند و به خوبی بهینه می‌دانند.

به عنوان مثال، اگر وب سایت شما بر بازاریابی تمرکز دارد، این می تواند خود را به عنوان یک موضوع بسیار بزرگ نشان دهد. به همین دلیل، تقسیم “بازاریابی” به هاب های مرتبط می تواند عملکرد سئو هر یک از این هاب ها را بهبود بخشد. با تکیه بر این مثال، چنین مراکزی می‌توانند «بازاریابی محتوا»، «سئو»، «تبلیغات فیس‌بوک» و غیره باشند.

هر یک از اینها به عنوان “ستون محتوا” خاص خود عمل می کند، جایی که کاربران فقط متنی ترین مقالات را پیدا می کنند. به این ترتیب، کاربران می توانند به طور طبیعی محتوا را کاوش کنند و مقالات مرتبط تری پیدا کنند. همچنین برای شما آسان‌تر است که محتوای خود را به هم پیوند دهید و بنابراین یک «شبکه محتوای» مرتبط با موضوع ایجاد کنید. و به طور طبیعی، این می تواند صفحات شما را در جستجوی گوگل ارتقا دهد.

در مقایسه، اگر آن هاب ها را نداشته باشید و فقط دسته بندی کلی «بازاریابی» را داشته باشید، وبلاگ شما می تواند نامرتب به نظر برسد. کاربران در یافتن محتوایی که به نظرشان مرتبط هستند مشکل خواهند داشت. به طور مشابه، گوگل نیز برای ساختن «نقشه متنی» سایت شما کار سخت تری خواهد داشت.

این می تواند به شما آسیب برساند زیرا مانع از ایجاد سایت خود به عنوان یک مرجع در مورد موضوع خود می شود. و همانطور که دیدیم، در سال های اخیر، روند رتبه بندی خوب در گوگل به سمت متخصصان موضوع تغییر می کند. این یک راه عالی برای ورود به نکته بعدی است.

4. E-A-T SEO خود را با “صفحات نویسنده” بهبود بخشید

در سئو، E-A-T مخفف Expertise، Authoritativeness و Trustworthiness است و بخشی از دستورالعمل های ارزیابی کیفیت گوگل است. در حالی که گمانه زنی در مورد E-A-T معمول بود، در سال 2019، گوگل تایید کرد که بخشی از الگوریتم آنها است.

برای سادگی، می توانید EAT را به عنوان اعتبار در نظر بگیرید. به عبارت دیگر، آیا آنقدر معتبر هستید که در مورد موضوع خود بنویسید (و رتبه خوبی کسب کنید)؟

صرف نظر از قدرتی که EAT در جایگاه شما وجود دارد، سئوکاران موافق هستند که یک عنصر حیاتی برای رتبه بندی است – و فقط باید برجسته تر شود. به این ترتیب، شما باید آن را در وب سایت خود نیز پیاده سازی کنید.

از نظر عملی، این به معنای نشان دادن اعتبار خود با داشتن صفحات اختصاصی برای نویسندگان است. در آنجا، می توانید (و باید) تا حد امکان مطالب معتبر را به نمایش بگذارید – از تحصیلات و گواهینامه ها گرفته تا تجربه کاری قبلی و همکاری با چهره های معتبر در جایگاه خود.

برای اضافه کردن به آن، مطمئن شوید که تمام محتوای وبلاگ شما یک نویسنده به آنها اختصاص داده شده است. به این ترتیب، شما نه تنها از اعتبار موجود خود استفاده می کنید، بلکه بیشتر برای آینده ایجاد می کنید.

به طور مشابه، برخی از محتواها به اعتبار بیشتری نیاز دارند که می‌توانید با آوردن متخصصان از آن بهره ببرید. بسیاری از مقالات در بخش های مالی و پزشکی اکنون توسط متخصصانی بررسی می شوند که صحت محتوا را بررسی می کنند.

در نهایت، به عنوان یک نکته جانبی، E-A-T نیز ارتباط زیادی با سئو خارج از صفحه دارد. حضور در رسانه‌ها و وب‌سایت‌های مرتبط مطمئناً به اعتبار شما در زندگی واقعی کمک می‌کند – و به همین ترتیب، به حضور آنلاین شما نیز کمک می‌کند.

5. از یک طراحی برای موبایل استفاده کنید

هنگامی که ساختار وب سایت دوستدار سئوی خود را مشخص کردید، وقت آن است که یکی از مهم ترین جنبه های سئو مدرن را در نظر بگیرید: سازگاری با موبایل. بر کسی پوشیده نیست که الگوریتم گوگل وب سایت هایی را که به خوبی برای دستگاه های تلفن همراه بهینه شده اند در اولویت قرار می دهد. از این گذشته، 56 درصد از کل ترافیک در سال 2021 از دستگاه های تلفن همراه بود – و این روند فقط ادامه خواهد داشت.

از آنجایی که گوگل این را می داند، الگوریتم های آن برای ارائه یک تجربه کاربری عالی نه تنها برای همیشه بهینه شده اند.

کسانی که روی کامپیوترهای خود نشسته اند – اما همچنین برای کسانی که از دستگاه های تلفن همراه جستجو می کنند. در نتیجه، گوگل خزنده‌های خود را نیز ارتقا داده است – و اکنون اکثر وب‌سایت‌های دارای رتبه خوب با خزنده موبایل خود «گوگل بات گوشی هوشمند» خزیده می‌شوند.

می توانید ببینید که آیا گوگل از این خزنده برای وب سایت شما در کنسول جستجوی گوگل استفاده می کند یا خیر. با این حال، حتی اگر «Googlebot Desktop» را می‌بینید، به یاد داشته باشید که در نهایت، همه وب‌سایت‌ها به خزنده‌های تلفن همراه تغییر می‌کنند – و به این ترتیب، وب‌سایت شما باید برای تغییر آماده باشد.

و این مهم است زیرا دستگاه های تلفن همراه محدودیت های خاص خود را دارند – از پردازنده ها و شبکه های کندتر گرفته تا اندازه صفحه نمایش کوچکتر. به این ترتیب، وب‌سایت‌هایی که به Google متکی هستند، باید وب‌سایت‌هایی سریع و واکنش‌گرا ایجاد کنند. دو جنبه اصلی برای بهینه سازی وب سایت شما برای دستگاه های تلفن همراه وجود دارد.

در مرحله اول، باید اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما مطابق با استانداردهای فنی است که یک تجربه کاربری عالی ایجاد می کند. انجام این کار شامل داشتن یک وب سایت با بارگذاری سریع است که در دستگاه های تلفن همراه به خوبی مقیاس می شود و عناصر مزاحم مانند پنجره های بازشو و پیمایش افقی را ندارد.

دوم، و هنوز هم به همان اندازه مهم، بهینه سازی محتوای شما برای دستگاه های تلفن همراه است. این شامل اندازه فونت متن اصلی و عناوین شما، داشتن یک صفحه‌آرایی ساختار یافته است که در آن موبایل می‌تواند همه محتوا را ببیند، و دارای تصاویر بهینه‌سازی شده است که به راحتی در تلفن همراه قابل مشاهده هستند. بنابراین، پنهان کردن عناصر در موبایل کافی نیست.

6. مهمترین صفحات خود را به منوی اصلی اضافه کنید

با پیگیری نکته قبلی، هنگام در نظر گرفتن طرح‌بندی وب‌سایت خود – از جمله نسخه موبایل آن – باید نگاهی استراتژیک به منوی ناوبری خود بیندازید.

جای تعجب نیست که وب سایت های دوستدار سئو دارای ناوبری عالی هستند. در چند سال گذشته، روند سئو به وضوح خود را به عنوان ارائه مفیدترین تجربه به کاربر نهایی تثبیت کرده است. به عبارت دیگر، SEO و UX با سرعت فزاینده ای در حال ادغام هستند.

به این ترتیب، هنگام طراحی وب سایت سازگار با سئو، هدف شما باید این باشد که تا حد امکان مفید و آسان برای پیمایش آن باشد. یکی از راه‌های عالی برای انجام این کار، ساختاردهی منوی ناوبری خود است تا صفحاتی را که می‌خواهید مشتریان بالقوه‌تان ببینند، تبلیغ کند.

به عنوان مثال، اگر یک شرکت خدماتی هستید، منوی اصلی شما باید دارای صفحاتی با خدمات فردی باشد که ارائه می کنید. اگر محصولاتی را ارائه می‌دهید، می‌توانید با نمایش دسته‌بندی‌های محصولات خود رویکردی مشابه داشته باشید. برای وبلاگ نویسان، چنین صفحاتی دسته بندی موضوعات وبلاگ هستند.

انجام این کار همچنین گوگل را به خزیدن و فهرست بندی بیشتر صفحات شما دعوت می کند. پس از همه، اینها با ارزش ترین صفحات در وب سایت شما هستند. با افزودن پیوندهای داخلی از منوی ناوبری، مطمئن می شوید که Google نیز آن را تشخیص می دهد.

7. صفحات ثانویه مهم را در فوتر پیوند دهید

اکثر وب سایت ها فقط چند صفحه دارند که واقعاً شایسته جایگاه خود در ناوبری اصلی هستند. به همین دلیل، و برای جلوگیری از بهم ریختگی، یکی دیگر از گزینه های عالی برای پیوند موثر وب سایت شما این است که صفحات مهم خود را در فوتر پیوند دهید.

لینک های فوتر فاکتور مستقیم بزرگی برای خود سئو نیستند. با این حال، با پیروی از منطق نقطه قبلی، آنها یک عامل تجربه کاربری عالی هستند – و می توانند به طور غیر مستقیم رتبه وب سایت شما را بهبود بخشند.

پیوندهای پاورقی به طور طبیعی کاربران شما را تشویق می کنند تا محتوای وب سایت شما را کشف کنند. یعنی حتی اگر کاربری به دلیل دیگری آمده باشد، فرصت‌هایی را برای او باز می‌کند تا محتوای مرتبط را بیابد و به این ترتیب، اطلاعات بیشتری درباره شرکت شما کسب کند. به این ترتیب، برند شما را بهبود می بخشند – و داشتن یک برند قوی عامل مهمی برای رتبه بندی آسان تر و بالاتر در جستجوی گوگل است.

برای ارائه یک مثال عملی، در اینجا Google Analytics ما ورودی های نقشه راه توسعه نرم افزار ما را از سایر صفحات وب سایت نشان می دهد.

چگونه از فوتر صفحات ثانویه وب سایت را با سئو دوستانه ایجاد کنیم

همانطور که می بینید، در حدود 5 ماه، بیش از 300 بازدید از صفحه وجود داشته است – با میانگین زمان در صفحه بیش از 3 دقیقه. به طور کلی، این بدان معناست که بیش از 300 فرصت برای ایجاد سفیران برند وجود داشته است. چه بازگشت سرمایه ای عالی برای افزودن آن صفحه به فوتر!

8. یک ساختار URL مناسب SEO راه اندازی کنید

در مورد صفحات صحبت می کنیم، اجازه دهید نگاهی عمیق تر به عناصر سازنده یک صفحه بیاندازیم – یعنی ساختار URL. URL های دوستدار سئو برای رتبه بندی بالا در گوگل بسیار مهم هستند و به عنوان یک عامل غیرمستقیم که باعث بهبود یا بدتر شدن تجربه کاربر می شود، کار می کنند.

به عبارت دیگر، قرار دادن یک کلمه کلیدی در URL های خود به تنهایی باعث رتبه بندی وب سایت شما نمی شود – با این حال، انجام ندادن این کار می تواند به پتانسیل شما برای رتبه بالا آسیب برساند. به این دلیل است که، مشابه تگ عنوان صفحه و توضیحات متا، کاربران به طور مستقیم محتوای صفحه ای را که روی آن کلیک می کنند از URL شما درک می کنند. علاوه بر این، موتورهای جستجو مانند گوگل از URL برای درک محتوای صفحه شما استفاده می کنند.

یک کاربر بیشتر مستعد کلیک کردن بر روی URLی است که با جستجوی او مطابقت دارد تا یک URL عمومی که نشان نمی‌دهد چه چیزی در صفحه‌ای که می‌خواهد بازدید کند. زیرا گوگل استفاده می کند

 

از جمله سیگنال های کاربر برای قضاوت در مورد اینکه آیا یک صفحه سزاوار قرار گرفتن در بالای صفحه است یا خیر، URL ها نقش مهمی در متقاعد کردن کاربران صفحه مربوط به آنها دارند.

مثال زیر را در نظر بگیرید. کاربر عبارت «شیبا اینوس چه می خورند» را جستجو می کند. یک URL بد بهینه شده حاوی اعداد است، دارای اسلش های زیادی به جلو (به عنوان مثال، “پارتیشن ها” یا “زیر پوشه ها”) است، و زمینه مرتبط با آنچه قرار است در صفحه ظاهر شود را ارائه نمی دهد.

برخلاف آن، URL های خوب با عبارت جستجوی کاربر به خوبی مطابقت دارند – و بنابراین اطلاعات مرتبطی در مورد صفحه ارائه می دهند. در واقع، شما می توانید این روند را در تمام نتایج جستجو مشاهده کنید. اکثر وب‌سایت‌های با رتبه‌بندی خوب در صفحه 1 دارای URL مناسب SEO هستند.

نحوه ساخت url های سئوی راه اندازی وب سایت دوستدار سئو
در نهایت، داشتن URL های متنی بهینه شده به بازدیدکنندگان نیز کمک می کند، زیرا مرورگرهای وب مانند گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس زمانی که کاربر در نوار جستجو تایپ می کند، URL های زنده را پیشنهاد می کنند.

9. URL های خود را با استفاده از نقشه سایت قابل کشف کنید

اکنون که آدرس‌های اینترنتی را پوشش داده‌ایم، اجازه دهید گوگل را قادر کنیم تا همه آنها را با ایجاد نقشه سایت پیدا کند. با این حال، قابلیت کشف URL های شما فقط به پیوندهایی که در صفحات شما ظاهر می شوند محدود نمی شود.

به عنوان مثال، فرض کنید یک صفحه فرود تبلیغاتی ایجاد کرده اید که به سادگی نمی توانید آن را در منوی ناوبری خود جای دهید. در چنین مواردی، اگر URL ها در فایل نقشه سایت شما وجود داشته باشند، گوگل همچنان می تواند آن ها را کشف کند.

در اصل، نقشه‌های سایت فایل‌های XML هستند که تمام URL‌های قابل خزیدن در وب‌سایت شما را همراه با برخی ابرداده‌ها مانند تاریخ انتشار آنها فهرست می‌کنند. ارسال این فایل به کنسول جستجوی گوگل به گوگل امکان می دهد صفحات جدید شما را سریعتر و کارآمدتر پیدا کند.

این ویژگی به ویژه برای صفحاتی که پیوندهای داخلی (یا هیچ) زیادی ندارند – که در غیر این صورت گوگل برای کشف آنها مشکل خواهد داشت بسیار عالی است.

اکثر پلتفرم‌های مدرن CMS مانند وردپرس دارای افزونه‌های زیادی هستند (مشابه Yoast SEO) که به شما امکان می‌دهند نقشه‌های سایت خود را به صورت خودکار تولید و نگهداری کنید. در برخی از حالات که از یک وب سایت سفارشی استفاده می کنید، می توانید از ابزاری با ویژگی تولید نقشه سایت مانند Screaming Frog استفاده کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که نقشه های سایت تولید شده به صورت دستی باید به طور منظم بازسازی شوند. در غیر این صورت، نشانی‌های اینترنتی را که پس از ایجاد اولیه آنها منتشر شده‌اند، نشان نخواهند داد.

10. اطمینان حاصل کنید که robots.txt و meta robots اجازه خزیدن را می دهند

ما توضیح داده‌ایم که چگونه به Google کمک کنیم صفحات شما را پیدا کند – اما در مورد خزیدن آنها چطور؟ شدیدترین اشتباهی که از منظر سئو می توانید مرتکب شوید این است که موتورهای جستجو مانند گوگل را از ایندکس کردن وب سایت خود منع کنید.

راه اندازی صحیح فایل robots.txt برای اجازه دادن به خزنده های موتور جستجو در وب سایت شما بسیار مهم است. به طور مشابه، می‌توانید با استفاده از تگ متا روبات‌ها، محتوای مهم را بر اساس هر صفحه از فهرست خارج کنید.

به این ترتیب، باید مطمئن شوید که هر دوی این موارد به درستی تنظیم شده اند تا گوگل در وب سایت شما مجاز باشد.

این یک اشتباه رایج است که سئوکاران کم‌تجربه یا توسعه‌دهندگان وب‌سایت می‌توانند اجازه دهند، مخصوصاً در هنگام طراحی مجدد و مهاجرت وب‌سایت. این به این دلیل است که وب‌سایت‌های در حال ساخت معمولاً روی چیزی که به عنوان «محیط توسعه» شناخته می‌شود راه‌اندازی می‌شوند تا وب‌سایت زنده همچنان بتواند در کنار آن کار کند.

در حال حاضر، هیچ یک از این تنظیمات پیچیده نیست. با این حال، اثرات آنها می تواند بسیار شدید باشد. همیشه ایده خوبی است که به طور منظم بررسی کنید که آیا فایل robots.txt شما کاربردی است (یا حتی در آنجا) زیرا این سند برای سلامت یک وب سایت بسیار مهم است. ما اغلب توصیه می کنیم که مردم به طور مرتب از ابزاری برای خزیدن وب سایت خود استفاده کنند – که همچنین سایر مسائل مهم سلامت وب سایت را برجسته می کند.

 

11. با کاهش زمان بارگذاری صفحه، UX را بهبود بخشید

راه اندازی فنی وب سایت شما در سئو ضروری است زیرا بر تجربه کاربر تأثیر می گذارد. داشتن یک وب سایت با بارگذاری سریع یکی از جنبه های اصلی است که اگر هدف شما ایجاد یک وب سایت سازگار با SEO است، باید روی آن تمرکز کنید.

علاوه بر این، وب سایت های سریع عملکرد بهتری در سایر معیارهای تجاری نیز دارند. کاهش 100 میلی‌ثانیه در زمان بارگذاری وب‌سایت، تبدیل‌ها را تا 8.4 درصد برای وب‌سایت‌های خرده‌فروشی بهبود بخشید. به طور مشابه، تبدیل برای وب سایت های مسافرتی را 10.1٪ افزایش داد.

اما موارد بیشتری وجود دارد. اگر وب سایتی دارید که بارگذاری کندی دارد، این امر همچنین می تواند گوگل را از خزیدن و فهرست کردن همه URL های شما منصرف کند – زیرا باید زمان قابل توجهی بیشتری را برای آنها صرف کند.

در واقع، حتی اگر گوگل بتواند صفحات شما را پیدا کرده و ایندکس کند، می‌داند که عملکرد وب‌سایت شما بهینه نیست و تجربه کاربری خوبی ارائه نمی‌دهد. به این ترتیب، آنها احتمالاً سایت شما را از نتایج جستجو پایین می آورند.

در اینجا چند زمینه وجود دارد که می توانید زمان بارگذاری صفحه خود را بهبود بخشید:

  • اسکریپت های استفاده نشده را حذف کنید
  • اسکریپت ها را به حداقل برسانید
  • کش سمت سرور را اضافه کنید
  • کش را به وب سایت خود اضافه کنید
  • بهینه سازی تصاویر

 

12. سئوی وب سایت خود را با بهینه سازی تصاویر بهبود بخشید

در مورد تصاویر صحبت کنیم، بیایید ببینیم که آنها چگونه بر سئو دوستی وب سایت شما تأثیر می گذارند. وقتی صحبت از بهینه سازی سرعت وب سایت شما می شود، تصاویر بیش از حد بزرگ یکی از کم ارزش ترین میوه ها هستند.

در مرحله اول، باید مطمئن شوید که از فرمت های تصویر مناسب برای کار استفاده می کنید. JPG هستند

برای عکس های واقعی که گرفته اید عالی است، در حالی که PNG برای گرافیک های دیجیتالی بهینه است.

مرحله بعدی وضوح تصویر است. اکثر صفحه نمایش های دسکتاپ با رزولوشن 1920×1080 پیکسل کار می کنند، در حالی که تلفن های همراه دارای رزولوشن 1080×1920 پیکسل هستند. به این ترتیب، آپلود تصاویر بزرگ غیرضروری است – شما متوجه بهبود قابل توجهی در کیفیت نخواهید شد، در حالی که اندازه تصویر بیش از حد خواهد بود.

در واقع، در بسیاری از موارد، استفاده از تصاویر کوچکتر از آن نیز کاملاً قابل قبول است. این به این دلیل است که ما به ندرت تصاویر را به صورت تمام صفحه می بینیم – و زمانی که آنها مثلاً در وبلاگ شما نمایش داده می شوند، طبیعتاً توسط طرح و کادر محدود وبلاگ کوچک می شوند.

علاوه بر این، با کمک یک ابزار فشرده سازی تصویر آنلاین مانند TinyPNG، به راحتی می توانید اندازه تصاویر خود را نصف کنید. هم برای صفحات فرود و هم برای پست‌های وبلاگ، کاربر باید فایل‌های کوچک‌تری را دانلود کند – و بنابراین، صفحه سریع‌تر بارگیری می‌شود. بهترین بخش این است که هیچ تفاوت قابل مشاهده ای در کیفیت پس از فشرده سازی وجود ندارد، حتی برای چشم آموزش دیده.

در نتیجه، بسیاری از پلاگین ها به شما کمک می کنند تا تصاویر را با تنبلی بارگذاری کنید و زمان بارگذاری وب سایت شما را کاهش می دهد. و در برخی موارد که محتوای شما حول محور استفاده از تصاویر زیادی می چرخد، استفاده از یک شبکه تحویل محتوا ممکن است راه حل عالی باشد زیرا بار سرورهای اصلی شما را از بین می برد.

در نهایت، به‌عنوان بخشی از بهترین شیوه‌های سئو، به یاد داشته باشید که نام تصاویر خود را با موضوع مرتبط نامگذاری کنید – و متن جایگزینی را اضافه کنید که به گوگل در درک محتوای آن کمک کند. این می تواند رتبه بندی محتوای اصلی شما را در صفحه نتایج موتور جستجو افزایش دهد و از طریق جستجوی تصویر، ترافیک مرتبط را برای شما به ارمغان بیاورد.

مطلب مرتبط: مرجع کامل سئو تصاویر 

 

13. سلسله مراتب مناسب را برای تگ های عنوان خود تنظیم کنید

یکی دیگر از عناصر مهم برای سئو دوستی، ساختار تگ های H شما است. تگ های عنوان برای دو چیز حیاتی هستند. اولاً، آنها یک سلسله مراتب متنی از محتویات صفحه را برای موتورهای جستجو فراهم می کنند تا بتوانند بفهمند صفحه در مورد چیست. در مرحله دوم، آنها برای کاربر نهایی مهم هستند. به این معنا که آن‌ها نه تنها نظر شما را به اشتراک می‌گذارند، بلکه کاربر را وادار می‌کنند تا زمان بیشتری را در صفحه شما صرف کند و بیشتر مطالعه کند. به عنوان مثال، تیترهای خوب نوشته با هدف تشویق خواننده به کشف محتوای شما هستند. به این ترتیب، چند روش مهم وجود دارد که باید هنگام نوشتن سرفصل ها از آنها استفاده کنید.

اولاً آنها را مشوق و عملی کنید. از کلمات قدرتمند برای برقراری ارتباط استفاده کنید تا کاربر را در مورد آنچه در راه است هیجان زده کنید. به طور مشابه، از کلمات کلیدی اصلی و تغییرات آنها در عنوان ها استفاده کنید. علاوه بر این، عناوین کوتاه و شیرین به کاربر کمک می‌کنند تا محتوا را مرور کند و آنچه را که برای او مرتبط‌تر است پیدا کند. در نهایت، سعی کنید سرفصل های خود را غیر واضح نشان دهید.

همه پست‌هایی را خوانده‌اند که تنها به سرفصل‌های آن نیاز دارید – و نمی‌خواهید محتوای شما یکی از آن مقالات باشد. با هم، این سه نکته تضمین می‌کنند که کاربر محتوای شما را مرتبط می‌یابد زیرا زمینه را فراهم می‌کند.

آخرین نکته مهمی که در اینجا باید به آن توجه کنید این است که سرفصل های شما سلسله مراتب محتوای شما را در صفحه تعیین می کند. مانند گزارش مدرسه، صفحات شما باید سلسله مراتب خاصی داشته باشند که به صورت موضوعی قاره ها را به هم پیوند دهد. در مورد یک صفحه وب، آن ها تگ های H هستند. همیشه هدف داشته باشید که فقط یک تگ H1 در صفحه داشته باشید، زیرا این موضوع “موضوع” را برای صفحه تعیین می کند. از آنجا به بعد، نقاط عطف اصلی در متون شما را می توان به عنوان برچسب های H2 تنظیم کرد – با H3، H4، H5، و H6 به عنوان زیرعنوان برای برچسب های H2 والدین مربوطه خود عمل می کنند.

 

14. لینک های داخلی بین صفحات مهم اضافه کنید

از آنجایی که ما در حال انتقال به موضوعات تاکتیکی تر و مرتبط با محتوا هستیم، مهم است که پیوندهای داخلی را نیز در نظر بگیریم. پیوندهای داخلی نه تنها راهی عالی برای درگیر کردن کاربران با ارائه اطلاعات مرتبط تر به آنها هستند، بلکه به رتبه بندی صفحات شما نیز کمک می کنند.

یک ساختار پیوند داخلی خوب و متنی به موتورهای جستجو اجازه می دهد تا محتوای شما را بهتر درک کنند. آنها سیگنال دیگری هستند که گوگل از آنها برای ایجاد یک “خوشه موضوعی” برای وب سایت شما استفاده می کند.

علاوه بر این، به عنوان یک مزیت جانبی، پیوندهای داخلی به خزنده‌های موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا صفحات تکی وب‌سایت شما را کشف کنند. اگر تصمیم به ایجاد نقشه سایت ندارید، این امر به ویژه مهم است، زیرا در غیر این صورت گوگل نمی تواند صفحات جدید شما را پیدا و فهرست بندی کند.

همانطور که گفته شد، شما نباید پیوندهای داخلی خود را جایگزین نقشه سایت خود ببینید یا برعکس. پیوند داخلی همچنین به گوگل کمک می کند تا بفهمد کدام صفحات در وب سایت شما ارزشمندتر هستند. هر چه یک لینک در وب سایت شما برجسته تر باشد (البته در حد معقول)، بیشتر به طور غیرمستقیم به گوگل می گویید که می خواهید کاربران از این صفحه بازدید کنند – و این منبع ارزشمندی است.

علاوه بر این، نقشه‌های سایت مزایایی را که لینک‌های داخلی از نظر انتقال «آب پیوند» بین صفحات شما به ارمغان می‌آورند، ارائه نمی‌کنند. به این ترتیب، نقشه سایت به اندازه لینک های داخلی به طور مستقیم بر رتبه بندی شما تأثیر نمی گذارد. به همین دلیل، قرار است هر دو با هم کار کنند.

15. تگ های عنوان و توضیحات متا را منحصر به فرد بنویسید

تگ‌های عنوان و توضیحات متا برای به دست آوردن چیزی از تمام سئوی شما بسیار مهم هستند

قلعه ها حتی وب‌سایت‌هایی که به خوبی بهینه‌سازی شده‌اند نیز می‌توانند با جذب کاربران از موتورهای جستجو مشکل داشته باشند، اگر صفحات آن‌ها به‌اندازه کافی برای کاربران نهایی انگیزه ایجاد نکنند.

این به این دلیل است که عنوان صفحه و توضیحات متا شما به نوعی به عنوان یک بنر تبلیغاتی عمل می کند. محتوای آنها و پیامی که ارسال می کنند مستقیماً روی کاربر تأثیر می گذارد – و تعیین می کند که آیا آنها قصد بازدید از آن وب سایت را دارند یا کلیک می کنند. هدف شما در اینجا ایجاد متا محتوای منحصر به فرد برای هر صفحه است که کاربران آن را به اندازه کافی مرتبط و جالب می دانند تا روی آن کلیک کنند.

وقتی سعی می کنیم هر تصمیمی بگیریم، به دنبال سرنخ هایی در محیط خود می گردیم. به طور مشابه، کاربران محتوایی را که در صفحه نتیجه پیدا می‌کنند اسکن می‌کنند، که به آنها کمک می‌کند تصمیم بگیرند کجا کلیک کنند. ایجاد یک برچسب عنوان مرتبط و منحصر به فرد و توضیحات متا به کاربران کمک می کند تا محتوای صفحه را حتی قبل از اینکه روی آن کلیک کنند درک کنند، که عدم اطمینان را کاهش می دهد.

علاوه بر این، انجام این کار از سردرگمی موتورهای جستجو مانند گوگل در مورد اینکه کدام صفحه را باید در نتایج جستجو نشان دهد، جلوگیری می کند.

16. از مطالب کم محتوا و مسائل تکراری خودداری کنید

و در حالی که در مورد ایجاد محتوای منحصر به فرد هستید، همچنین باید اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از صفحات شما تکراری یا سطحی نیستند.

این امر به ویژه در هنگام طراحی مجدد و مهاجرت وب سایت ضروری است، زیرا URL ها اغلب دوباره نوشته می شوند. به این ترتیب، باید اطمینان حاصل کنید که URL های محتوای قدیمی به درستی به آدرس های جدید هدایت می شوند و هیچ صفحه تکراری وجود ندارد. خوشبختانه، اجتناب از محتوای نازک در عمل بسیار ساده تر است، زیرا اغلب می توان از قبل در مرحله برنامه ریزی جلوگیری کرد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید