چگونه سئو را یاد بگیریم؟ نقشه راه آموزش سئو

یادگیری سئو می تواند بسیار دشوار به نظر برسد. این یک موضوع پیچیده است و صنعت مملو از اطلاعات نادرست است. اما با کمی زمان، تلاش و نقشه راه مناسب، این چیزی است که هر کسی می تواند یاد بگیرد.

1. اصول سئو را بیاموزید

اگر از قبل با اصول سئو آشنا نیستید، اینجاست که باید شروع کنید. شما باید نحوه عملکرد موتورهای جستجو و چهار جنبه اصلی سئو را بدانید. بیایید سریعاً اینها را مرور کنیم.

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند
موتورهای جستجو با یافتن محتوا و ذخیره آن در یک پایگاه داده بزرگ به نام فهرست کار می کنند. به این به عنوان یک کتابخانه فکر کنید، اما به جای کتاب، صفحات وب را ذخیره می کند. هنگامی که شما یک جستجو را اجرا می کنید، موتور جستجو نتایج مشابه را از فهرست پیدا می کند و برمی گرداند. در نهایت، فرآیندهای پیچیده ای که به عنوان الگوریتم های جستجو شناخته می شوند، نتایج را رتبه بندی می کنند.

بنابراین، وقتی چیزی را در گوگل جستجو می کنید، کل وب را جستجو نمی کنید. شما فقط صفحات فهرست گوگل را جستجو می کنید.

این به یک دلیل ساده اهمیت دارد:

اگر در فهرست گوگل نیستید، نمی توانید در نتایج جستجوی آنها رتبه بندی کنید.

گوگل ایندکس خود را از دو منبع اصلی می سازد:

نقشه سایت – نقشه سایت فایلی است که تمام صفحات مهم وب سایت شما را فهرست می کند که می خواهید موتورهای جستجو ایندکس کنند. می توانید نقشه سایت خود را به گوگل ارسال کنید تا به آن بگویید که صفحات شما وجود دارد.
پیوندهایی از صفحات وب شناخته شده – گوگل در حال حاضر میلیاردها صفحه در فهرست خود دارد. اگر پیوندی از یکی از آن صفحات دریافت کردید، گوگل می تواند برای کشف صفحه شما، پیوند را دنبال کند.
صفحات وب شناخته شده همیشه در سایر وب سایت ها نیستند. گوگل می تواند صفحات جدیدی را در سایت شما با “دنبال کردن” پیوندها از صفحات شناخته شده در سایت شما کشف کند.

به عنوان مثال، فرض کنید گوگل از قبل صفحه اصلی وبلاگ شما را در فهرست خود دارد. اگر از آنجا یک پیوند داخلی به یک پست وبلاگ جدید اضافه کنید، Google می تواند آن پیوند را برای یافتن پست “دنبال کند”.

بیشتر بدانید: موتورهای جستجو چگونه کار می کنند و چرا باید به آن اهمیت دهید؟

تحقیق کلمات کلیدی
تحقیق کلمات کلیدی فرآیندی است برای یافتن آنچه مشتریان شما به دنبال آن هستند. این مهم است زیرا اگر مردم به دنبال کلمات کلیدی مورد نظر شما نباشند، کشف نخواهید شد.

متأسفانه، گوگل دقیقاً این اطلاعات را در دسترس قرار نمی دهد. بنابراین بهترین راه برای یافتن کلمات کلیدی استفاده از ابزار تحقیق کلمات کلیدی مانند Ahrefs’ Keywords Explorer است. برای استفاده از آن، یک یا چند موضوع گسترده مرتبط با صنعت خود را وارد کنید، جستجو را بزنید، سپس به یکی از گزارش های ایده های کلیدواژه بروید. حجم جستجوی ماهانه کلمات کلیدی و چند معیار دیگر سئو را مشاهده خواهید کرد.

نتایج گزارش شرایط مطابق

در Keywords Explorer، ما همچنین معیار «بالقوه ترافیک» را برای هر کلمه کلیدی نشان می‌دهیم. این تخمین می‌زند که صفحه با رتبه برتر فعلی برای کلمه کلیدی چقدر ترافیک دریافت می‌کند. و این معمولاً نشانگر خوبی از میزان ترافیکی است که می توانید با رتبه 1 دریافت کنید.

مروری بر کاوشگر کلمات کلیدی

همچنین می‌توانید به حجم جستجو نگاه کنید، اما «پتانسیل ترافیک» دقیق‌تر است. این به این دلیل است که صفحات معمولاً برای بیش از یک کلمه کلیدی رتبه بندی می شوند.

بیشتر بیاموزید: چگونه برای SEO جستجوی کلمات کلیدی انجام دهیم

سئو روی صفحه
سئوی درون صفحه جایی است که شما محتوای صفحه خود را برای رتبه بالاتر در موتورهای جستجو بهینه می کنید. این به شدت حول درک آنچه جستجوگران می‌خواهند و ارائه آن به آنها می‌چرخد – فرآیندی که به عنوان بهینه‌سازی برای هدف جستجو شناخته می‌شود.

به عنوان مثال، اگر به نتایج برتر برای کلمه کلیدی “بهترین پودر پروتئین” نگاه کنیم، می بینیم که همه آنها پست های وبلاگی هستند که انتخاب های برتر را با هم مقایسه می کنند:

Google SERP “بهترین پودر پروتئین”

این به ما می‌گوید که اگرچه جستجوگران برای پودر پروتئین در بازار هستند، اما هنوز در حال بررسی گزینه‌های خود هستند و کاملاً آماده خرید نیستند. در نتیجه، رتبه بندی یک صفحه محصول تجارت الکترونیک برای این پرس و جو دشوار خواهد بود. این چیزی نیست که جستجوگران می خواهند.

بیشتر بیاموزید: SEO On-Page: راهنمای کامل مبتدیان

لینک بیلدینگ
لینک بیلدینگ فرآیند دریافت بک لینک از وب سایت های دیگر به سایت شما است. این مهم است زیرا بک لینک ها یکی از سه فاکتور برتر رتبه بندی گوگل هستند.

احتمالاً به همین دلیل است که بین پیوند دادن وب سایت ها و ترافیک ارگانیک همبستگی واضحی وجود دارد:

نمودار خطی که ارتباط واضحی بین دامنه های ارجاع دهنده و ترافیک جستجو را نشان می دهد

با این حال، همه پیوندها یکسان ایجاد نمی شوند. پیوندهای وب‌سایت‌های مرتبط و باکیفیت معمولاً بیش از پیوندهای وب‌سایت‌های بی‌ربط و بی‌کیفیت، سرسوزن را حرکت می‌دهند. به عبارت دیگر، اگر سایت شما در مورد بیت کوین است، یک لینک از یک وب سایت در مورد ارزهای رمزنگاری شده احتمالاً بر رتبه های بیش از یک وب سایت در مورد سفر تأثیر مثبت خواهد داشت.

ایجاد لینک های با کیفیت بالا به وب سایت شما مسلماً یکی از چالش برانگیزترین جنبه های سئو و یکی از پرتقاضاترین مهارت های سئو است.

بیشتر بدانید: راهنمای مبتدی برای لینک سازی

سئو فنی
سئو فنی تضمین می کند که موتورهای جستجو مانند گوگل می توانند محتوای شما را پیدا کنند، بخزند و فهرست کنند. بعید است که صفحات شما در نتایج جستجو نشان داده شوند، مگر اینکه بتوانند هر سه این کارها را انجام دهند.

بیایید این سه مورد را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

Find – ابتدا گوگل باید بداند که صفحه شما وجود دارد و کجا آن را پیدا کند.
خزیدن – اکنون گوگل برای خزیدن صفحه به مجوز نیاز دارد. اینجاست که یک برنامه کامپیوتری محتوای صفحه را دانلود می کند.
ایندکس – گوگل اکنون به اجازه نیاز دارد تا صفحه شما را به فهرست خود اضافه کند.
با اطمینان از اینکه صفحه شما دارای پیوندهایی از سایر صفحات شناخته شده در y است، می توانید بخش اول فرآیند را حل کنید

وب سایت ما و در نقشه سایتی است که شما به Google ارسال کرده اید.

در مورد خزیدن و نمایه سازی، باید اطمینان حاصل کنید که گوگل را از انجام هر یک از این کارها مسدود نمی کنید. این کار با استفاده از فایلی به نام robots.txt (در حال خزیدن) و یک متا تگ به نام متا روبات (نمایه گذاری) انجام می شود.

بیشتر بدانید: راهنمای مبتدی برای SEO فنی

2. دانش خود را عملی کنید
در اینجا یک نقل قول مناسب است:

دانستن تئوری سئو یک چیز است. استفاده از این دانش برای رتبه بندی یک وب سایت کاملاً چیز دیگری است. شما بیشتر از هر راه دیگری در مورد SEO در ترانشه خواهید آموخت.

ویل کریچلو
ویل کریچلو، مدیر عامل SearchPilot
به عنوان مثال، زمانی که من شروع به سئو کردم، یک وب سایت بدنسازی ایجاد کردم، زیرا در آن زمان به این موضوع علاقه داشتم. ابتدا، مطمئن شدم که سئوی فنی من درست است و گوگل می تواند هر محتوایی را که منتشر می کنم پیدا کند، بخزد و فهرست کند. سپس برای یافتن موضوعاتی که می‌توانم پوشش دهم، تحقیقی درباره کلمات کلیدی انجام دادم. پس از آن، من شروع به انتشار محتوای بهینه کردم.

این اولین پستی است که در اوت 2012 منتشر کردم:

گزیده ای از مقاله در مورد بهترین انواع پودر پروتئین

بالاخره چند لینک ساختم.

در اینجا یکی از پیوندهایی است که من با یک پست مهمان ایجاد کردم (هنوز هم وجود دارد… 10 سال بعد!):

گزیده ای از مقاله در مورد ایجاد انگیزه برای رفتن به باشگاه

این وب‌سایت در نهایت به خوبی عمل کرد، که تأیید می‌کند که تئوری SEO که من یاد گرفته‌ام منطقی است. با این حال من هم اشتباهاتی کردم. به عنوان مثال، من به طور مشخص رتبه بندی یک صفحه مخزن را پس از تصمیم گیری تصادفی برای بازنویسی کپی به یاد می آورم. این درس ارزشمندی به من داد که در جای دیگری یاد نگرفتم: اگر خراب نیست، آن را تعمیر نکن!

3. دانش سئوی خود را عمیق تر کنید
یادگیری مطلق همه چیز در مورد هر جنبه ای از سئو غیرممکن است. موضوع خیلی گسترده است. بنابراین اکنون که مدتی را در سنگرها گذرانده‌اید و یاد گرفته‌اید که از کدام جنبه‌های سئو لذت می‌برید، زمان آن رسیده است که دانش خود را در یک زمینه عمیق‌تر کنید.

این به عنوان تبدیل شدن به یک سئو t شکل شناخته می شود.

سئو T شکل

داشتن یک سئو t شکل به این معنی است که شما دانش گسترده ای در مورد همه چیزهای SEO دارید اما در یک زمینه خاص عالی هستید. حوزه‌ای که برای تخصص انتخاب می‌کنید باید حوزه‌ای باشد که در آن بهترین هستید و بیشتر از آن لذت می‌برید.

برای من، این پیوند بیلدینگ است – به همین دلیل است که بسیاری از مطالب خود را در مورد این موضوع نوشته ام.

در اینجا چند نمونه دیگر از سئوهای t شکل آورده شده است:

پاتریک استاکس: سئو فنی
نیک یوبانکس: تحقیق کلمات کلیدی
جان کوپر: لینک سازی
ماری هاینز: بازیابی پنالتی گوگل
توجه کنید که چگونه تخصص ماری هاینز فوق خاص است؟ به جای انتخاب یک جنبه گسترده از سئو (به عنوان مثال، تحقیق در مورد کلمات کلیدی یا ساخت لینک)، او تصمیم گرفت در حوزه تخصصی بازیابی جریمه گوگل تخصص پیدا کند. در نتیجه، احتمالاً هیچ SEO در این سیاره وجود ندارد که بیشتر از ماری در مورد این موضوع بداند.

اگر در حال یادگیری سئو هستید تا به یک متخصص سئوی مورد تقاضا تبدیل شوید، چنین کاری ایده خوبی است. اما اگر به دنبال رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها هستید، احتمالاً بهتر است موارد را کمی گسترده‌تر نگه دارید و یکی از چهار جنبه اصلی سئو را رعایت کنید.

در هر صورت، همیشه باید آنچه را که در وب سایت خود یاد می گیرید آزمایش کنید. اینجاست که یادگیری واقعی اتفاق می افتد.

4. انگشت خود را روی نبض نگه دارید
علیرغم آنچه بسیاری از مردم می گویند، اصول سئو به سختی تغییر می کند. اما چیزهای کوچک دائما در حال تغییر هستند. چندین بار در سال به‌روزرسانی‌های Google انجام می‌شود، تغییراتی در نحوه مدیریت موتورهای جستجو با جنبه‌های سئو فنی، افراد باهوشی که تاکتیک‌های جدید ارائه می‌کنند و غیره.

با در نظر گرفتن این موضوع، در حالی که نباید تمام روز را صرف خواندن اخبار سئو کنید، مهم است که انگشت خود را روی نبض خود نگه دارید.

در اینجا چند راه برای انجام این کار وجود دارد:

در کنفرانس ها و جلسات سئو شرکت کنید
سئو یک صنعت بزرگ با کنفرانس های بزرگ است. به عنوان مثال، BrightonSEO بیش از 4000 شرکت کننده را جذب می کند. جلسات کوچکتر متعددی نیز وجود دارد که می توانید آنها را در meetup.com بیابید، مانند این ملاقات در شهر من. همه اینها مکان‌هایی هستند که افراد همفکری که سئو را انجام می‌دهند، بینش‌ها و تاکتیک‌های خود را به اشتراک می‌گذارند، بنابراین چیزهای زیادی برای یادگیری از درگیر شدن وجود دارد.

بیشتر بدانید: 7 کنفرانس SEO (آنلاین و آفلاین) برای شرکت

به پادکست های سئو گوش دهید
پادکست‌ها اغلب با سئوکاران هوشمند درباره موفقیت‌ها، شکست‌ها و تجربیاتشان مصاحبه می‌کنند و پادکست‌ها را راهی عالی برای نگه داشتن انگشت شما در حین حرکت می‌کنند. به عنوان مثال، در این قسمت از پادکست Authority Hacker، Bibi فوق‌العاده لینک‌سازی رویکرد خلاقانه خود را برای پیوند دادن ایمیل‌های تبلیغاتی به اشتراک می‌گذارد.

بیشتر بدانید: 15 پادکست برای تقویت سئو بازی شما

به گروه های سئو فیسبوک بپیوندید
فیس بوک دارای یک جامعه فعال از سئوکاران است که همیشه مایل به پاسخگویی به سوالات و ارائه مشاوره در صورت نیاز شما هستند. در واقع، گروه فیسبوک ما، Ahrefs Insider، تقریبا 17 هزار عضو دارد و بسیار فعال است.

بیشتر بدانید: 4 بهترین گروه فیس بوک برای سئوکاران (بیشترین رای به آنها)

به انجمن های SEO Slack بپیوندید
اگر ترجیح می‌دهید فیس‌بوک شما را پرت نکند، به انجمن SEO Slack ملحق شوید. برخی رایگان هستند، در حالی که برخی دیگر اشتراک ماهانه را دریافت می کنند. اگر به روی جوامع پولی باز هستید، تانک فکری ترافیک (TTT) انتخاب خوبی است.

بیشتر بدانید: 11 انجمن Slack برای SEO و بازاریابان دیجیتال

SEO bl را بخوانید

ogs
… مانند آنچه می خوانید، جایی که ما اغلب ایده ها، فرآیندها و مطالعات منحصر به فردی را منتشر می کنیم. به عنوان مثال، زمانی که گوگل برای تولید عناوین SERP به تکیه کمتر بر برچسب‌های عنوان روی آورد، تقریباً یک میلیون صفحه را مطالعه کردیم و نتایج را برای جامعه منتشر کردیم.

بیشتر بیاموزید: 29 وبلاگ عالی سئو برای دنبال کردن (درجه بندی و رتبه بندی)

ویدیوهای YouTube SEO را تماشا کنید
… کانال یوتیوب ما را لایک کنید، جایی که محتوای مشابهی را با وبلاگ خود منتشر می کنیم.

منابع رسمی
گوگل به‌روزرسانی‌ها و اطلاعیه‌های رسمی الگوریتم را در وبلاگ کنسول جستجو منتشر می‌کند و پاتوق‌های هفتگی «ساعات اداری» را در کانال YouTube خود میزبانی می‌کند. همچنین می توانید نمایندگان جستجوی گوگل مانند جان مولر و گری ایلیس را در توییتر دنبال کنید.

اخبار سئو را بخوانید
میزگرد موتورهای جستجو خود را به عنوان نبض بازاریابی جستجو معرفی می کند و به روز رسانی های روزانه را در مورد همه چیز جستجو منتشر می کند. Search Engine Land و Search Engine Journal نیز اغلب اخبار را منتشر می کنند.

5. آنچه را که می دانید به دیگران بیاموزید (اختیاری)
به نقشه راه نگاه کنید، و توصیه ای برای به اشتراک گذاشتن آنچه یاد می گیرید با دیگران خواهید دید.

فلوچارت SEO را یاد بگیرید

با توجه به اینکه شما می خواهید در مورد سئو اطلاعات بیشتری کسب کنید، ممکن است این امر غیر منطقی به نظر برسد، اما من متوجه شدم که آموزش دیگران به من کمک می کند تا دانش را حفظ و جذب کنم. فکر می‌کنم به این دلیل است که مرا مجبور می‌کند چیزها را بیان کنم، که اغلب به این نتیجه می‌رسم که آنقدر که فکر می‌کردم می‌دانم نمی‌دانم.

در حالی که می توانید این کار را به صورت عمومی در یک وبلاگ یا کانال YouTube انجام دهید، می توانید آن را به صورت نیمه خصوصی (در گروه ها و جوامع) یا خصوصی (پیام های مستقیم، چهره به چهره) انجام دهید.

اگر به اندازه کافی پوست ضخیم دارید، انجام آن به صورت علنی اغلب یک خط دفاعی اضافی در برابر اطلاعات نادرست ایجاد می کند، زیرا مردم معمولا به اندازه کافی مهربان هستند که در صورت اشتباه با شما تماس بگیرند.

به عنوان مثال، بیل اسلاوسکی در یکی از مقالات من در توییتر به ادعای نادرستی اشاره می کند:

توییت بیل در مورد اینکه گوگل صفحات را بر اساس دقت محتوا رتبه بندی نمی کند

این مرا به یک نکته مهم می رساند…

سعی نکنید SEO را به دیگران آموزش دهید، مگر اینکه یکی از موارد زیر درست باشد:

شما کاملاً تحقیق کرده اید و متوجه شده اید که چه چیزی آموزش می دهید.
شما چیزی را بر اساس تجربه و آزمایش شخصی آموزش می دهید (و این واقعیت را روشن کرده اید).
آخرین کاری که می خواهید انجام دهید این است که اطلاعات نادرست بیشتری را به صنعتی که قبلاً مملو از آن است، ارائه دهید.

افکار نهایی
روانشناس معروف، K. Anders Ericsson، این نظریه را مطرح کرد که یادگیری یک مهارت جدید به 10000 ساعت تمرین نیاز دارد. مطمئناً در آن زمان درک خوبی از SEO به دست خواهید آورد، اما حقیقت این است که هرگز یادگیری را متوقف نمی کنید. من بیش از 11 سال است که درگیر سئو هستم و همیشه چیزهای جدیدی یاد می‌گیرم.

اما به یاد داشته باشید، یادگیری فقط خواندن و حفظ اطلاعات نیست. همچنین در مورد به کار بردن آنچه می‌خوانید، آزمایش کردن چیزها برای خودتان، و یافتن راه‌هایی برای بهبود خرد متعارف در طول زمان است.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید