چطور ساختار سایت مطابق اصول سئو بسازیم

چگونه یک ساختار وب سایت SEO-Friendly بسازیم
وقتی صحبت از بهینه سازی موتورهای جستجو سئو (SEO) می شود، معماری سایت اساسی است. این یکی از آن چیزهایی است که شما واقعاً می خواهید در اولین بار به درستی انجام دهید.

اما گاهی اوقات بعد از اینکه فکر می‌کنید آن را حل کرده‌اید، بینش جدیدی به دست می‌آورید. یا ممکن است متوجه شوید که در وب سایتی کار می کنید که به لطف تصمیمات قدیمی تیم قبلی به کمک ساختاری نیاز دارد.

چه سایت شما به چند اصلاح نیاز داشته باشد و چه در حال برنامه ریزی برای بازسازی هستید، نگاهی به معماری اطلاعات وب سایت مفید است.

در این مقاله:

معماری سایت چیست؟
بهترین روش ها در معماری سایت سازگار با سئو
تغییر معماری وب سایت شما
بازنگری معماری وب سایت شما
صبر کنید، هنوز کارتان تمام نشده است!
معماری وب سایت چیست؟
معماری سایت به ساختاری اشاره دارد که محتوای وب سایت شما را سازماندهی و ارائه می کند. این شامل سلسله مراتب صفحاتی است که در آن کاربران محتوا را پیدا می کنند و ملاحظات فنی که به ربات های موتور جستجو اجازه می دهد صفحات شما را بخزند.

نمودار معماری وب سایت

معماری خوب اطلاعات وب سایت باعث می شود کاربران و خزنده های موتورهای جستجو به راحتی در سایت شما حرکت کنند. این به کاربران کمک می کند تا بدانند “من اینجا چه کار کنم؟” و “بعد کجا بروم؟”

معماری سایت بهینه شده برای سئو برای ربات ها جذاب و کارآمد است. این به آنها کمک می کند تا محتوای شما را در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) پیدا کرده و نمایش دهند.

بهترین روش ها برای معماری سایت دوستدار SEO
گوگل به هر وب سایت بودجه خزیدن اختصاص می دهد. این تعیین می کند که یک ربات چند صفحه در سایت شما بخزد. شما می خواهید مطمئن شوید که آنها مهم ترین صفحات شما را می خزند، درک می کنند و فهرست بندی می کنند – و تا آنجا که ممکن است. بهترین شیوه ها در معماری سئو راه را برای این امر هموار می کند.

در اینجا 4 بهترین روش برای معماری سایت آورده شده است:

1. از ساختار URL مناسب SEO استفاده کنید

گوگل URL های ساده را ترجیح می دهد. مطمئن شوید که تیم شما هر زمان که یک صفحه یا پست وبلاگ جدید ایجاد می کند، این موارد را در نظر داشته باشد:

از کلمات کوچک با حروف عددی استفاده کنید.
کلمات را با خط تیره به هم بپیوندید.
URL ها را کوتاه نگه دارید (128 کاراکتر یا کمتر یک قانون سرانگشتی خوب است.)
نام های URL را برای انسان ها جذاب کنید. از کلمات کلیدی توصیفی استفاده کنید و در صورت داشتن عبارت جستجوی اصلی خود را برای صفحه وارد کنید. (در مورد کلمات کلیدی در URL ها بیشتر ببینید.)
از پوشه های منطقی برای دسته ها و زیرمجموعه های محتوا استفاده کنید.
از استفاده از شناسه جلسه در URL ها خودداری کنید.
ممیزی سایت را با ابزار حسابرسی سایت الکسا اجرا کنید تا به سرعت URL های خیلی طولانی را شناسایی کنید. همچنین لینک های شکسته را که برای سئو منفی هستند و سایر مسائل فنی سایت که بر معماری سئو سایت شما تأثیر می گذارند، شناسایی می کند.

URL های طولانی – حسابرسی سایت الکسا
ممیزی سایت الکسا در حال شناسایی URL های طولانی است.

2. از نقشه سایت استفاده کنید

وقتی ربات‌ها پیدا کردن محتوای خود را برایشان آسان می‌کنید، آن را دوست دارند. یکی از راه های انجام این کار استفاده از نقشه سایت است. در واقع گوگل شما را تشویق می کند که از دو نوع برای خزیدن بهینه استفاده کنید: نقشه های سایت XML و فیدهای RSS/Atom. این ربات‌ها را به تمام صفحاتی که می‌خواهید خزیده شوند، به‌علاوه به‌روزرسانی‌های اخیری که در صفحات انجام داده‌اید، نشان می‌دهند. گوگل حتی به زحمت به شما نشان می دهد که چگونه نقشه سایت بسازید.

3. در نظر بگیرید که صفحات چگونه به یکدیگر می روند

به انکر تکست توجه کنید. این کلمات در متن هستند که پیوند داده شده اند. کلمات به خودی خود سیگنال مهمی – به ربات ها و انسان ها – در مورد محتوای انتهای دیگر پیوند ارسال می کنند.

علاوه بر این، جایی که صفحات پیوند داده شده اند می تواند نشان دهنده اهمیت آنها باشد. صفحاتی که در سرتاسر سایت پیوند داده شده اند، به عنوان مثال، در ناوبری شما، از نظر موتورهای جستجو از همه مهمتر هستند زیرا فقط یک کلیک با هر صفحه در سایت شما فاصله دارند.

هر صفحه باید با کمتر از پنج کلیک قابل دسترسی باشد. بخش قابلیت دسترسی به ابزار حسابرسی سایت الکسا نشان می دهد که خزنده ما چند کلیک برای یافتن صفحات نیاز دارد و لیستی از صفحات غیرقابل دسترسی را به شما ارائه می دهد.

ابزار حسابرسی سایت الکسا که صفحات غیرقابل دسترسی را شناسایی می کند

در چک لیست 25 نقطه ای SEO ما در مورد دسترسی و موارد بیشتر بیاموزید.

4. اطمینان از تجربه ایمن و کاربرپسند

موتورهای جستجو اهمیت می دهند که سایت هایی که نمایش می دهند تجربه خوبی برای کاربران فراهم کنند. در نتیجه، آنها به کسانی که توجه می کنند پاداش می دهند:

سرعت: در صورت امکان زمان بارگذاری صفحه را کاهش دهید.
سازگاری با موبایل: مطمئن شوید که سایت شما در اندازه های مختلف صفحه نمایش به درستی رندر می شود.
امنیت: مطمئن شوید که سایت شما از پروتکل https استفاده می کند.
پاک کردن پیمایش: از صفحاتی که پیوندهای زیادی دارند اجتناب کنید.
نکته از ابزار ممیزی سایت

اکنون که برخی از قوانین اساسی را ایجاد کرده‌ایم، بیایید به نحوه رویکرد به اصلاح یا بازنگری معماری وب سایت خود نگاه کنیم.

بهینه سازی معماری وب سایت شما
هنگامی که انتظار دارید تنها با چند تغییر ساختاری، یک برآمدگی مناسب در عملکرد مشاهده کنید، این مسائل رایج نقطه خوبی برای شروع هستند.

1. بهبود بهره وری و کاهش بودجه هدر رفته خزیدن

اگر نقشه سایت وجود ندارد، یکی را تنظیم کنید تا به ربات ها کمک کند صفحات شما را راحت تر پیدا کنند. همچنین می‌توانید از فایل robots.txt استفاده کنید تا به موتورهای جستجو اجازه دهید صفحات یا بخش‌هایی از سایت شما را نادیده بگیرند. موتورهای جستجو قبل از خزیدن در سایت شما ابتدا به دنبال این خواهند بود. همچنین مطمئن شوید که تغییر مسیرهای زیادی تنظیم نکرده اید، زیرا کارایی ربات ها را کاهش می دهند.

2. آدرس صفحاتی که به صورت محتوای تکراری ظاهر می شوند

یک مشکل رایج که باعث ایجاد محتوای تکراری می شود زمانی است که هم نسخه www و هم نسخه غیرwww سایت ایندکس می شود. به نظر گوگل دو وب سایت متفاوت است. همین امر می تواند برای نسخه های http و https نیز اتفاق بیفتد. شما باید مطمئن شوید که نسخه‌های مختلف وب‌سایت شما به یکی حل می‌شوند. یک تغییر مسیر 301 در فایل htaccess شما از آن مراقبت می کند.

راهنمای ما برای محتوای تکراری برای سایر مشکلات رایج را ببینید و سپس از طرح پیشرفته الکسا برای بررسی محتوای تکراری در وب سایت خود استفاده کنید.

3. عناصر فنی معماری سایت را بررسی کنید

مسائل فنی مانند خطاهای سرور را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که متا تگ های منحصر به فرد وجود دارند و بهینه شده اند.

چگونه می توانید چنین مسائلی را برای تغییر پیدا کنید؟ ابزار حسابرسی سایت الکسا سایت شما را تجزیه و تحلیل می کند و به شما می گوید که چه چیزی باید اصلاح شود، همراه با نکات و توصیه های مفید. در اینجا نمونه‌ای از ابزار حسابرسی سایت است که برچسب‌های عنوان تکراری را در یک سایت بررسی می‌کند.

تگ های عنوان تکراری

تعمیرات اساسی معماری وب سایت شما
هنگامی که یک وب سایت با معماری اطلاعات مشکل دارد، یا اگر در حال ساخت یک وب سایت جدید هستید، باید برنامه ریزی انجام دهید. از این مراحل برای نحوه سازماندهی ساختار وب سایت جدید استفاده کنید.

مرحله 1. پرسونا و داستان های کاربر ایجاد کنید

ابتدا، درک کنید که کاربران باید چه کارهایی را در وب سایت انجام دهند. استراتژی محتوای خود را مجدداً بررسی کنید تا متوجه شوید که چه کسانی را هدف قرار می دهید و چگونه به آنها خدمات می دهید. پرسوناها همچنین می توانند مفید باشند و ترسیم سفر مشتریان شما تصویر واضحی از هر نوع تعاملی که کاربران با سایت شما خواهند داشت به دست می دهد.

مرحله 2. از داده های کلمه کلیدی برای کمک به تعیین ساختار محتوای خود استفاده کنید

تحقیق کلمات کلیدی می تواند بینش باورنکردنی در مورد نیازهای اطلاعاتی کاربران به شما نشان دهد. این کمک می کند تا شما را در دنیای خود مستقر کنید، که می تواند برای کارمندانی که به زبان داخلی خود عادت کرده اند، چالشی باشد. اصطلاحاتی که به آنها فکر نکرده بودید ظاهر می شوند و ایده های جدیدی به دست خواهید آورد که ممکن است فکر نکرده باشید.

شما می توانید از الکسا برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید! این می تواند به شما کمک کند تا بفهمید رقبای شما چه موضوعاتی را به خوبی پوشش می دهند و در کجا فرصت هایی برای وارد کردن زاویه منحصر به فرد خود دارید.

ابزار ماتریس کلمات کلیدی رقیب الکسا در عمل.
ابزار ماتریس کلمات کلیدی رقیب الکسا در حال عمل است.

مرحله 3. صفحاتی را که نیاز دارید ترسیم کنید

برای یک وب سایت موجود، ابتدا باید یک ممیزی محتوا انجام دهید. سپس، چه از ابتدا شروع کنید یا یک سایت را دوباره طراحی کنید، می توانید از نقشه سایت یا وایرفریم برای کمک به برنامه ریزی ساختار محتوا استفاده کنید.

هنگامی که شروع به ترسیم ساختار پوشه ای برای پیشنهادات و اطلاعات وب سایت خود می کنید، صفحات چگونه به هم مرتبط می شوند. از دسته بندی های منطقی استفاده کنید که از بزرگ ترین گروه ها به کوچک ترین (تمرکز گسترده به محدود) می روند.
GoDaddy محتوای خود را بر اساس خط محصول سازماندهی می کند. تمام محتوای برنامه شماره تلفن آن را در پوشه SmartLine بیابید:

SmartLine

Fundera مقالات دانش را در یک وبلاگ جمع‌آوری می‌کند و مطمئن می‌شود که URL‌ها را کوتاه نگه می‌دارد:

https://www.fundera.com/blog/loan-for-taxi-business

مهمترین صفحات خود را در دایرکتوری ریشه که درست بعد از نام دامنه قرار می گیرد، قرار دهید. نزدیکی به ریشه تکنیکی است که گاهی اوقات در سئو برای قدرت بخشیدن به صفحات فرود بهینه شده برای جستجو استفاده می شود. (هر چند از این با احتیاط استفاده کنید، زیرا تعداد زیاد صفحات در دایرکتوری ریشه تاثیر را کم می کند.)

صفحه فرود در دایرکتوری ریشه:

website.com/seo-landing-page/

… در مقابل صفحه فرود در فهرستی دورتر:

website.com/category/subcategory/seo-landing-page/

همانطور که سازماندهی صفحات خود را برنامه ریزی می کنید، می خواهید ناوبری را در نظر بگیرید: چگونه افراد از یک منطقه سایت به منطقه دیگر منتقل می شوند؟ کدام صفحات از پیمایش اصلی لینک خواهند شد؟ آیا از پودر سوخاری استفاده خواهید کرد؟ گوگل سهولت پیمایش به یک صفحه را حتی مهمتر از ساختار پوشه می داند.

ادغام اهداف تجاری را فراموش نکنید. این به معنای در نظر گرفتن مسیر جذب سرنخ ها و/یا فروش در معماری سئو است. شما همچنین باید برای رشد در بازارهای جدید، چه به معنای صنایع و محصولات جدید باشد و چه مناطق جغرافیایی، ساختار محتوای وب سایت شما بتواند با رشد کسب و کار شما رشد کند.

مرحله 4. آزمایش کاربر را انجام دهید

جمع آوری بازخورد در مراحل مختلف بسیار مهم است. در مرحله wireframe نظرات خود را از همکاران دریافت کنید. هنگامی که نمونه اولیه یا نسخه اولیه سایت خود را دارید، آزمایش قابلیت استفاده را انجام دهید: از کاربران نماینده بخواهید وظایف خود را انجام دهند و بازخورد آنها را جمع آوری کنند. دریافت اطلاعات اولیه می‌تواند تأیید کند که در مسیر درستی قرار گرفته‌اید یا قبل از اینکه منابع زیادی را برای بازسازی وب‌سایت مصرف کنید، نشان دهد که کجا اشتباه کرده‌اید.

با یک پایه محکم ترسیم شده، شما آماده هستید تا ساختارهای محتوای جدید خود را بسازید که با در نظر گرفتن معماری SEO بهینه شده است.

صبر کنید، شما هنوز تمام نشده اید!
هنگامی که معماری سایت بهینه را برای وب سایت خود پیاده سازی کردید، باید آن را حفظ کنید. وب‌سایت‌ها در حین رشد، روشی برای شکل‌گیری دارند – صفحات در زیرپوشه‌های اشتباه ایجاد می‌شوند، نسخه‌های تکراری می‌توانند بدون اینکه کسی متوجه شود ظاهر شوند، و غیره

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید