الگوریتم سندباکس گوگل

گوگل هیچگاه به صورت قطعی در مورد آن اطلاعاتی مبنی بر بودن این الگوریتم منتشر نکرده است . ایا الگوریتم سندباکس وجود دارد ، قطعا می توان آن را حس کرد و متخصصان بزرگی به وجود آن اعتقاد دارند.

متخصصان سئو می گویند، گوگل برای  بررسی سایت های تازه تاسیس زمان می گذارد و بعد حاضر است آنها را در فهرست جستجوی خود نمایش بدهد .

عقب نگه داشتن وب سایت های جدید از رتبه بندی می تواند به گوگل زمان بیشتری برای ارزیابی کیفیت وب سایت و مبارزه با هرزنامه ها بدهد.

در سال 2004، وب‌مسترها و متخصصان سئو متوجه شدند که وب‌سایت‌های تازه راه‌اندازی شده آن‌ها علیرغم تلاش‌هایشان در سئو، در چند ماه اول رتبه خوبی در گوگل نداشتند.

وب سایت های جدید به درستی توسط گوگل ایندکس شدند، اما حتی برای کلمات و عبارات کلیدی نسبتاً کم رقابت رتبه بندی نشدند. اما آنها در سایر موتورهای جستجو مانند بینگ و یاهو رتبه خوبی داشتند.

این اثر “جعبه شنی یا سندباکس” از چند هفته تا چند ماه ادامه داشت.

در نظر داشته باشید که گوگل می‌خواهد محتوای معتبر و باکیفیت را به کاربران خود ارائه دهد و ممکن است به وب‌سایت‌های جدید اعتماد نداشته باشد، در واقع منطقی بود.

در سال 2014 Google sandbox موج دیگری از علاقه را به خود جلب کرد، زمانی که صاحبان سایت و سئوکاران دوباره دیدند که سایت های جدید آنها به سرعت قبل در مقیاس بزرگ رتبه بندی نمی شوند. این بیشتر در انجمن های کلاه سیاه مورد بحث قرار گرفت و می تواند نتیجه فیلتر ضد هرزنامه دیگری از Google باشد.

آیا دوره Sandbox در سال 2018 وجود دارد و اگر چنین است، چه مدت طول می کشد؟

اگرچه من شخصاً افرادی را ملاقات کرده ام که به رتبه های بالا برای وب سایت های یک ماهه افتخار می کنند، بسیاری از سئوکاران معتقدند چیزی وجود دارد که یک وب سایت کاملاً جدید را از رسیدن به موقعیت های برتر جستجو باز می دارد.

بسیاری از کارشناسان سئو حتی آن را در بین فاکتورهای رتبه بندی گوگل ذکر می کنند.

اگر خروج از الگوریتم sandbox به معنای رتبه بندی در صفحه اول باشد، پاسخ به زمان صرف شده برای بهبود سیگنال ها در مقابل رقابت سایت های موجود بستگی دارد. ممکن است روز، ماه یا سال باشد. آنچه را که وارد می‌کنید به دست می‌آورید. اما اگر خارج شدن از جعبه شنی به معنای نمایه‌سازی است، این کار نباید بیش از چند روز طول یا ( نهایت دو تا سه هفته ) بکشد (مگر اینکه چیزی اشتباه باشد).

نظر یکی از متخصصان سئو

در حالی که من موافقم که Sandbox وجود ندارد، مطمئناً الگوریتم‌هایی مانند sandbox وجود دارند تا مطمئن شوند که فقط وب مسترهای با کیفیت و/یا اختصاصی پوشش SERP مورد نیاز خود را دارند.من به “قانون 13 ماهه” برای سایت های جدیدی که تعداد زیادی اشاره دریافت نمی کنند معتقدم.

برای این سایت‌ها، زمانی که الگوها ببینند که سایت در یک سال گذشته وجود دارد (وب مسترهای غیر اختصاصی هزینه‌های میزبانی را در یک سال گذشته پرداخت نمی‌کنند)، نتایج افزایش می‌یابد.

 

نظر دیگری وجود دارد :

بله کاملا. من کاملاً معتقدم که همه دامنه‌های جدید قبل از اینکه دید ارگانیک در SERPS Google را داشته باشند، «دوره اثبات» را تجربه می‌کنند.

این به عوامل بسیار متفاوتی بستگی دارد. این قطعا نمی تواند یک رویکرد “تنظیم آن و فراموش کردن” باشد. هرچه توسعه بیشتر انجام شود (محتوا، پیوندها، محتوا، دایرکتوری ها، کنسول جستجو، محتوا، سیگنال های اجتماعی، محتوا، فهرست راهنمای محلی، محتوا، نقل قول های محلی، و غیره) بهتر است. به عنوان یک قاعده کلی، من می گویم 4 تا 6 هفته.

 

روشی که جستجو کار می کند، دامنه های جدید یک نقطه ضعف بزرگ دارند. آنها فقط رتبه دامنه به اندازه کافی بالا ندارند که برای بسیاری از هر چیزی رقابت کنند. آنها ممکن است ایندکس شوند و برای برند رتبه بندی شوند، اما در ابتدا همین است.

درست مانند یک نوزاد تازه متولد شده کسی نیست که از او مشاوره بگیرید، یک وب سایت جدید چیزی نیست که گوگل آن را معتبر بداند، حتی اگر هیچ «جعبه شنی» واقعی در الگوریتم وجود نداشته باشد.

وب سایت های جدید به راحتی فهرست بندی می شوند اما رتبه بندی آنها سخت است. همه ما باید انتظارات خود را با دقت تعیین کنیم.

Crawled: ابزارهای وب مستر و «واکشی» را راه‌اندازی کنید و باید ظرف چند ساعت خزیده شوید
ایندکس شده: URL خود را در گوگل جستجو کنید و ظرف یک یا دو روز خود را در فهرست ظاهر خواهید کرد
رتبه بندی برای برند: مگر اینکه نام برند شما در بسیاری از مشاغل دیگر مشترک باشد، باید رتبه سایت خود را برای عبارت کلیدی مارک تجاری در عرض یک هفته یا بیشتر مشاهده کنید.
رتبه بندی برای رقابت بسیار کم، عبارات دم بلند: به خصوص اگر عنوان و سرصفحه یک صفحه با جزئیات خوب باشد، باید در عرض یک ماه شروع به کار کند.
رتبه بندی برای عبارات پر رقابت و با حجم بالا: اگر سخت کار کنید و هوشمندانه کار کنید، تنها در عرض 3 تا 5 به آن خواهید رسید.

 

 

چرا نظریه Sandbox منطقی است؟

پاسخ ساده است:

عقب نگه داشتن وب سایت های جدید از رتبه بندی می تواند به گوگل زمان بیشتری برای ارزیابی کیفیت وب سایت و مبارزه با هرزنامه ها بدهد.

یک وب‌سایت یک هفته‌ای که ناگهان برای یک کلمه کلیدی رقابتی وارد SERP ها می‌شود و صفحاتی را که سال‌ها در آنجا رتبه‌بندی می‌کنند، شکست می‌دهد، مشکوک است، درست است؟

علاوه بر این، همه ما می دانیم که بک لینک ها یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی هستند. و بسیار بعید است که صفحات یک وب سایت جدید در عرض چند هفته پروفایل های بک لینک قوی ایجاد کنند.

علاوه بر این، بسیاری از سئوکاران قویاً معتقدند که گوگل رفتار کاربر را در الگوریتم‌های رتبه‌بندی خود از طریق نرخ کلیک، زمان ماندن و سایر معیارها در نظر می‌گیرد که به طور بالقوه می‌توانند آنها را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کنند.

دومی یک نظریه رایج دیگر سئو به نام “دوره ماه عسل” را به وجود آورد.

مشاهده می‌شود که گوگل می‌تواند محتوای جدید را برای مدت کوتاهی در نتایج جستجو رتبه‌بندی کند تا بفهمد آیا با نگاه کردن به رفتار بازدیدکنندگان، هدف کاربران را برآورده می‌کند یا خیر.

 

ما بیایید کمی عمیق تر کاوش کنیم.

در اینجا پاسخ جان مولر به این سوال در مورد اثر sandbox از Hangout :

با توجه به سندباکس، ما واقعاً این سندباکس سنتی را نداریم که بسیاری از سئوکاران در سال های گذشته درباره آن صحبت می کردند. ما تعدادی الگوریتم داریم که ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما اینها اساساً فقط الگوریتم‌هایی هستند که سعی می‌کنند بفهمند چگونه وب‌سایت با بقیه وب‌سایت‌هایی که تلاش می‌کنند برای آن جستارها رتبه‌بندی کنند، مطابقت دارد. […] وقتی یک وب سایت جدید داریم و نمی دانیم کجا باید آن را قرار دهیم، همیشه در ابتدا مشکل است.

در مورد اهمیت سن دامنه برای رتبه بندی، این چیزی است که مت کاتز در سال 2010 گفت.

پاسخ من این است که زیاد نگران نباشید. تفاوت بین دامنه ای که شش ماه از عمر آن می گذرد و یک ساله است، واقعاً اصلاً بزرگ نیست.

مت کاتز، رئیس سابق وب اسپم گوگل
این برای من مانند یک جعبه شنی به نظر می رسد. آنها فقط آن را “جعبه شن” نمی نامند.

چه چیزی یک وب سایت جدید را از رتبه بندی باز می دارد؟

تخصص، معتبر بودن و قابل اعتماد بودن (E‑A-T) یک وب سایت یکی از مهم ترین ویژگی های کیفیت برای گوگل است. علاوه بر آن، بک لینک ها و عوامل متعدد دیگری وجود دارد. خیلی بعید است که یک وب سایت جدید بتواند اعتماد گوگل را در عرض یک یا دو ماه جلب کند.

در اینجا لیستی از عواملی است که ممکن است مانع از رتبه بندی یک وب سایت جدید شود:

1. کمبود محتوا

ممکن است گوگل صفحات کافی را در وب سایت شما نبیند تا ارتباط موضوعی آن را درک کند. آنها ممکن است به داده های بیشتری نیاز داشته باشند تا تصمیم بگیرند که با وب سایت شما چه کنند و به کدام سطل کلمه کلیدی (موضوع) تعلق دارد.

2. عدم وجود سیگنال های کاربر

همانطور که قبلاً در بالا ذکر کردم، بسیاری از سئوکاران مطمئن هستند که CTR، نرخ پرش و زمان ماندن از جمله عوامل رتبه بندی هستند. تا زمانی که گوگل داده های رفتاری بیشتری را برای وب سایت شما پردازش نکند و آن را با سایت های دیگر مقایسه کند، ممکن است رتبه بندی آن را برای کلمات کلیدی محبوب به تعویق بیندازد.

3. نداشتن بک لینک با کیفیت

بک لینک ها (به همراه محتوا و RankBrain) یکی از 3 فاکتور برتر رتبه بندی گوگل هستند. اگر محتوای شما نمایه بک لینک ضعیفی دارد و وب سایت شما هنوز به اندازه کافی قوی نیست که «آب پیوند» را از طریق لینک های داخلی منتقل کند، چرا گوگل آن را نسبت به سایر سایت های دارای بک لینک قوی رتبه بندی می کند؟

مطالعه خود ما از عوامل رتبه‌بندی، همبستگی قوی بین تعداد حوزه‌های ارجاع و رتبه‌بندی را نشان داد.

 

شما به طور بالقوه می توانید تعداد زیادی بک لینک را فقط در یک ماه بسازید، اما اگر کیفیت بالایی نداشته باشند، گوگل آنها را نادیده می گیرد.

نمایه های بک لینک مشکوک که به سرعت رشد می کنند و بهینه سازی بیش از حد متن لنگر ممکن است شما را جریمه کند.

4. صنعت و رقابت

این سوال دیگری از کارشناسان سئو بود:

آیا همه چیز در زمینه های مختلف، سطوح رقابت، انواع محتوا متفاوت است؟

گوگل عمودی ها و صنایع مختلف را با سیگنال های مختلف رتبه بندی می کند. این یک نوع الگوریتم رتبه بندی “یک اندازه مناسب” نیست. این بر اساس طراحی است.

 

“هر عبارت کلیدی یک رقابت است و هر صفحه یک رقیب است”

 

 

 

 

آیا می توانید با محتوای برجسته و لینک سازی کلاه سفید با کیفیت از این “دوره انتظار” اجتناب کنید؟

طبق تجربه من، بله. به عنوان مثال به Sparktoro.com نگاه کنید.
بیایید واقعاً به اسپارکتورو نگاه کنیم، درست است؟

 

 

 

 

در نهایت، من به درستی می دانم که دور زدن این جلوه های جعبه شنی امکان پذیر است. اگر سایتی حتی تا حدی ویروسی شود و روزانه چند صد تا چند هزار بازدید منحصر به فرد داشته باشد، برخی از رسانه های اجتماعی هر روز به آن اشاره می کنند و بک لینک های واقعی را ذکر می کنند، آن سایت بلافاصله توسط الگوریتم های گوگل جدی گرفته می شود. م
.

در واقع راه اندازی یک برند جدید و وب سایت جدید فرصتی برای انجام روابط عمومی و لینک سازی عالی است. در اینجا فقط چند مورد است که می تواند در “روز راه اندازی” اتفاق بیفتد تا پیوندها، اشتراک گذاری ها، اشتراک ها و شانس بهتری برای رتبه بندی زودتر ایجاد شود…

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *