ارور 404 – پیدا نشد

خطای 404 not found چیست؟

خطای 404 not found خطایی است که نشان می دهد هیچ صفحه ای برای URL مشخص شده توسط بازدید کننده در دسترس نیست. هنگامی که این اتفاق می افتد، سرور یک کد پاسخ 404 را برمی گرداند، که نشان می دهد صفحه در این مکان وجود ندارد. کدهای پاسخ 404 معمولاً به این معنی است که صفحه توسط وب سایت منتقل یا حذف شده است، اما اگر کاربر URL اشتباهی را تایپ کند نیز ممکن است رخ دهد.

صفحه 404 چیست؟

اکثر وب سایت ها دارای صفحه 404 ویژه  ( طراحی شده )  هستند که زمانی که صفحه مورد نظر کاربر در دسترس نیست، به کاربر ارائه می شود.

آنها اغلب صفحات 404 خود را به سایر محتوای محبوب در سایت و همچنین صفحه اصلی پیوند می دهند.

اگرچه خطاهای 404 می توانند برای کاربران خسته کننده باشند، اما می توانند اهداف مهم مختلفی را دنبال کنند.

علت خطاهای HTTP 404

از نظر فنی خطای ۴۰۴ از سمت سرویس گیرنده است، یعنی علت خطا خودتان هستید. برای مثال لینک را اشتباه تایپ کرده اید و یا آن صفحه به جایی دیگر منتقل شده یا پاک شده و شما نمی دانید.یکی دیگر از احتمالات این است که وب سایتی پیج یا منبعی (resource ) را منتقل کرده اما لینک قدیمی را به لینک جدید هدایت (redirect ) نکرده.

وقتی چنین اتفاقی می افتد به جای اینکه خودکار به لینک جدید هدایت شوید خطای ۴۰۴ را دریافت می کنید.

 

صفحه 404 برای چه استفاده می شود

صفحه 404 صفحه ای در یک وب سایت است که به کاربران اطلاع می دهد هیچ صفحه ای برای URL ارائه شده در دسترس نیست. 404 صفحه همچنین به موتورهای جستجو نشان می دهد که صفحه یا حذف شده یا جابجا شده است.

این بر سئو تأثیر می گذارد زیرا اغلب باعث می شود که صفحات رتبه خود را از دست بدهند یا به طور کامل از فهرست حذف شوند.

با این حال، همچنین می تواند به کاهش نرخ پیمایش یا کراول ربات گوگل کمک کند و به خزنده های موتورهای جستجو اجازه دهد تا وب سایت شما را به طور مؤثرتری بخزند.

Soft 404

اصطلاح “Soft 404” اصطلاحی است که برای توصیف صفحه 404 استفاده می شود که به جای کد پاسخ 404 یک کد پاسخ 200 را برمی گرداند. کد پاسخ 200 نشان می دهد که صفحه وجود دارد و باعث می شود موتورهای جستجو به خزیدن و ایندکس کردن صفحه بپردازند. برخلاف صفحه 404 معمولی که یک کد پاسخ 404 را برمی گرداند و به موتورهای جستجو می گوید که صفحه وجود ندارد، این می تواند باعث باد کردن فهرست و هدر رفتن بودجه خزیدن شود.

Soft 404 یک کد پاسخ واقعی نیست، بلکه یک اصطلاح SEO است که برای توصیف ارائه نادرست کد 2XX به جای کد 4XX استفاده می شود.

تفاوت بین 404 معمولی و 404 نرم “Soft 404”

کد 404 پاسخ کدی است که توسط سرور وب سایت ارائه می شود و نشان می دهد که صفحه ای وجود ندارد. این به موتورهای جستجو کمک می کند تا بفهمند یک صفحه را خزیدن یا فهرست بندی نکنند، و باعث کاهش شکاف در فهرست (همه صفحات بی ربط که توسط موتورهای جستجو فهرست شده اند) و بودجه خزیدن را کاهش می دهد.

وب‌سایتی که کد پاسخ 404 را برمی‌گرداند، اغلب دارای یک صفحه خطای سفارشی 404 است که به کاربران می‌گوید صفحه‌ای وجود ندارد و اغلب به صفحات دیگری پیوند می‌دهد که ممکن است برای آنها مفید باشد. این به بهبود تجربه کاربر با جلوگیری از بن بست ها و ارائه صفحات جایگزینی که ممکن است برای کاربران مفید باشد کمک می کند.

صفحات Soft 404 معمولاً همان صفحه 404 را به کاربران ارائه می دهند، اما یک کد پاسخ 200 را برمی گرداند، که به موتورهای جستجو نشان می دهد که صفحه یک صفحه واقعی در سایت است. این می تواند باعث ایجاد محتوای نازک و مشکلات محتوای تکراری، نفخ ایندکس و/یا هدر رفتن بودجه خزیدن شود و به طور بالقوه به عملکرد سئوی سایت آسیب برساند.

 

404 بهترین شیوه ها یافت نشد

در اینجا برخی از بهترین شیوه های صنعت برای 404 صفحه آورده شده است:

اطمینان حاصل کنید که صفحه کد پاسخ صحیح را برمی گرداند – برای مثال اگر صفحه ای وجود نداشته باشد، سرور باید کد پاسخ 404 را برگرداند.
اگر صفحه جابجا شده است، از تغییر مسیر 301 استفاده کنید – تغییر مسیرهای 301 به طور خودکار کاربران را به صفحه صحیح هدایت می کند در حالی که همچنین به موتورهای جستجو نشان می دهد که صفحه به طور دائم منتقل شده است. این تضمین می کند که بک لینک هایی که به صفحه قدیمی اشاره می کنند اکنون در صفحه جدید حساب می شوند.

مطمئن شوید که صفحه 404 به کاربران اجازه می دهد به صفحات دیگر پیمایش کنند – یک صفحه مفید 404 کاربران را به سایر صفحات مرتبط راهنمایی می کند. با ارزش ترین صفحاتی که می توان به یک صفحه 404 پیوند داد، صفحات دسته بندی، صفحات نقشه سایت و صفحه اصلی هستند.

اهمیت در سئو و بازاریابی

درک اینکه خطای 404 یافت نشد چیست و چه زمانی باید از کد پاسخ 404 استفاده کنید برای عملکرد یک سایت حیاتی است. با ارائه صحیح کد پاسخ 404 هنگامی که یک صفحه حذف شده است، می توانید نفخ ایندکس را کاهش دهید و به موتورهای جستجو اجازه دهید تا سایت شما را به طور موثرتری بخزند.

از آنجایی که یک صفحه 404 به خوبی طراحی شده می تواند به کاربران کمک کند تا به سایر منابع مرتبط در سایت شما پیمایش کنند، خطاهای 404 همچنین به شما این امکان را می دهد که تجربه کاربری سایت خود را افزایش دهید و نتایج موتور جستجوی خود را بهبود بخشید.

 

صفحات را هنگام پاک کردن ریدایرکت 301 به صفحه جدید بدهید

ازآنجاکه برای گوگل، بهبود وضعیت سایت شما خیلی مهم است و گوگل دوست ندارد کاربران بعد از کلیک روی یک نتیجه از نتایج جستجو وارد یک صفحه ۴۰۴ شوند افزایش خطاهای ۴۰۴ سایت شما تأثیر بسزایی در افت ورودی گوگل شما خواهد داشت.

یکی از عللی که صفحات شما 404 می شود ، پاک کردن صفحه و ایجاد صفحه جدید است ، پس شما باید صفحه را به صفحه جدید ریدایرکت بدهید .

سعی کنید از ابتدا ساختار مناسب url داشته باشید .

بسیار پیش می آید که ما url خود را عوض می کنیم ، این می تواند خطای 404 داشته باشد . اگر از ابتدا یک ساختار مناسب برای url ها خود در نظر داشته باشیم ، این اتفاق ها کمتر پیش می آید .

لینک های شکسته و خطای 404

وجود صفحه 404 شاید طبیعی باشد ، اما اینکه شما داخل صفحه  ای لینک به صفحه ای که دیگر وجود ندارد و به صفحه 404 هدایت می شود مناسب نیست ، به این لینک ها لینک های شکسته می گویند . شما با ابزار سئو می توانید لینک های شکسته را پیدا کرده و آنها را ویرایش کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید