انواع کلمات کلیدی

18 نوع از کلمات کلیدی که در دیجیتال مارکتینگ بکار می بریم.

انواع کلمات کلیدی در سئو SEO و SEM: تحقیق کلمات کلیدی را در اولیت قرار دهید و بهترین کلمات کلیدی را برای مخاطبان و اهداف بازاریابی خود هدف قرار دهید .

یک استراتژی جستجوی موفق مبتنی بر هدف قرار دادن انواع مناسب کلمات کلیدی است. وقتی بهترین فرصت‌های کلمه کلیدی خود را شناسایی می‌کنید، می‌توانید بیشترین ترافیک، سرنخ‌های واجد شرایط و تبدیل‌ها را برای برند خود به ارمغان بیاورید.

لینک مرتبط: سئو چیست؟

برای اینکه بدانید کدام نوع از کلمات کلیدی در استراتژی شما بهتر عمل می کنند، ابتدا باید همه گزینه های خود را بدانید. از این پست به عنوان منبع اصلی خود برای انواع کلمات کلیدی که باید برای SEO و SEM بدانید استفاده کنید:

کلمات کلیدی را هدف قرار می دهد:

 • کلمات کلیدی بر اساس طول
 • کلمات کلیدی در سایت
 • کلمات کلیدی تبلیغات گوگل
 • کلمات کلیدی خریدار

برای اینکه بدانید کدام کلمات کلیدی در استراتژی شما بهتر عمل می کنند، ابتدا باید همه گزینه های خود را بدانید.

انواع کلمات کلیدی هدفمند

کلمات کلیدی هدف عبارات و اصطلاحات مرتبط با صنعت، پیشنهادات و مخاطبان شما هستند.

انواع کلمات کلیدی موجود در این دسته عبارتند از:

 • کلمات کلیدی بخش بازار
 • کلمات کلیدی تعیین کننده مشتری
 • کلمات کلیدی محصول
 • کلمات کلیدی مارک دار یا به دنبال برند
 • کلمات کلیدی رقیب
 • کلمات کلیدی با هدف جغرافیایی

 

کلمات کلیدی بخش بازار

کلمات کلیدی بخش بازار، کلمات کلیدی عمومی مرتبط با یک صنعت یا برند هستند. آنها عباراتی هستند که مخاطب هدف برای جستجوی اطلاعات عمومی در یک عمودی استفاده می کند. اصطلاحات ممکن است به طور گسترده با یک صنعت مرتبط باشند یا بیشتر برای اهداف بازاریابی خاص تعریف شوند.

مثال: کفش دویدن

کلمات کلیدی تعیین کننده مشتری

کلمات کلیدی تعیین کننده مشتری عبارت های جستجویی هستند که زیرمجموعه خاصی از مشتریان یا مخاطبان را مشخص می کنند. در این جستجوها، مشتریان از کلمات یا عباراتی برای تعریف خود استفاده می کنند.

مثال: کفش دویدن برای زنان

کلمات کلیدی محصول

کلمات کلیدی محصول اصطلاحاتی هستند که به پیشنهادات برند خاص مربوط می شوند. این نوع کلمات کلیدی عباراتی هستند که مستقیماً به محصولات یا خدمات یک شرکت اشاره می کنند. برندها باید برای هر یک از محصولات و خدمات خود یک استراتژی کلمه کلیدی داشته باشند تا مشتریان و مشتریان بالقوه بتوانند پیشنهادات خود را از طریق جستجو پیدا کنند.

مثال: Nike Flex Contact

کلمات کلیدی مارک دار

کلمات کلیدی برند عبارت‌های جستجویی هستند که شامل نام یک برند یا سایر عبارات برند می‌شوند. این نوع کلمات کلیدی ممکن است فقط شامل نام برند یا نام تجاری به همراه نوع محصول، نام محصول یا عبارت جستجوی توصیفی دیگری باشد.

مثال: کفش دویدن نایک

کلمات کلیدی رقیب

کلمات کلیدی رقیب انواعی از کلمات کلیدی هستند که نام تجاری مشاغل، محصولات یا خدمات رقیب را هدف قرار می دهند. برای یک نام تجاری مفید است که در مورد کلمات کلیدی رقبا تحقیق کند زیرا به برند فرصتی می دهد تا مخاطبان مشابهی از خریداران بالقوه و علاقه مند را جذب کند.

مثال: برای نایک، یک کلمه کلیدی رقیب می تواند کفش دویدن ریباک باشد.

کلمات کلیدی با هدف جغرافیایی

کلمات کلیدی با هدف جغرافیایی عبارات جستجویی هستند که مکان را مشخص می کنند. جستجوگرانی که از این عبارات استفاده می کنند به دنبال نتایجی هستند که در نزدیکی آنها یا در حوزه دیگری است که به آن علاقه دارند.

مثال: فروشگاه کفش دویدن منیریه

انواع کلمات کلیدی بر اساس طول

راه دیگر ارزیابی و انتخاب کلمات کلیدی، طول آنهاست.

سه نوع کلمه کلیدی وجود دارد که با طول آنها توصیف می شود:

 • کلمات کلیدی کوتاه (همچنین به عنوان کلمات کلیدی سر، گسترده یا عمومی شناخته می شود)
 • کلمات کلیدی دم میانی
 • کلمات کلیدی دم دراز

طول یک کلمه کلیدی می تواند اطلاعات زیادی در مورد حجم جستجوی آن، ترافیک احتمالی آن و میزان تبدیل آن به شما بگوید.

 

کلمات کلیدی سر یا کلمات کلیدی دم کوتاه

کلمات کلیدی Head که به عنوان کلمات کلیدی عمومی نیز شناخته می شوند، عبارات جستجوی محبوب و گسترده ای هستند که حجم بسیار بالایی از ترافیک جستجو دارند. این اصطلاحات معمولاً یک یا دو کلمه هستند و برای رتبه بندی بسیار رقابتی هستند.

مثال: کفش دویدن

کلمات کلیدی Mid-Til

کلیدواژه های میانی بین کلیدواژه های head که حجم ترافیک بالایی دارند اما رقابتی بالایی دارند و کلیدواژه های طولانی که حجم ترافیک کمی دارند اما رقابت کمتری دارند و نرخ تبدیل بالاتری دارند قرار می گیرند. این عبارات معمولاً دو تا سه کلمه هستند و کمی بیشتر از کلمات کلیدی اصلی عمومی توصیف می شوند.

مثال: بهترین کفش های دویدن

کلمات کلیدی دم دراز

کلمات کلیدی دم بلند طولانی ترین عبارات جستجو هستند و برای یک موضوع یا مخاطب خاص بسیار هدف قرار می گیرند. این عبارات معمولاً ترافیک جستجوی کمی دارند و کلمات کلیدی کم رقابتی هستند که رتبه بندی آنها را آسان تر می کند. از آنجایی که آنها خاص تر هستند، معمولاً نرخ تبدیل بالاتری نسبت به کلیدواژه های head و mid-tail دارند.

مثال: بهترین کفش های دویدن برای زانوهای بد

 

انواع کلمات کلیدی در سایت

کلمات کلیدی محتوای درون سایت به انواع کلمات کلیدی در سئو اشاره دارد که برای ایجاد محتوا مانند یک پست وبلاگ جدید یا صفحه فرود استفاده می شود. این نوع کلمات کلیدی عبارتند از:

کلمات کلیدی اولیه یا اصلی
کلمات کلیدی مرتبط یا LSI

 

کلمات کلیدی اولیه

کلمه کلیدی اصلی عبارت اصلی است که شما در یک صفحه وب هدف قرار می دهید. هر صفحه از محتوای سئو باید یک کلمه کلیدی اصلی به آن اختصاص داده شود. صفحه باید از بهترین شیوه های بهینه سازی کلمه کلیدی پیروی کند تا سیگنال های واضحی را به موتورهای جستجو و خوانندگان ارسال کند که صفحه مربوط به آن کلمه کلیدی است. پیروی از این بهترین شیوه ها به بهبود ترافیک جستجو و رتبه آن محتوا و کلمه کلیدی کمک می کند.

مثال: کفش دویدن زنانه

کلید مرتبط

کلمات یا کلمات کلیدی  مرتبط یا LSI

کلمات کلیدی مرتبط یا کلیدواژه های LSI (کلمات کلیدی معنایی پنهان) اصطلاحات یا عباراتی هستند که از نظر معنایی به یک کلمه کلیدی اصلی یا تغییرات یا مترادف آن مرتبط هستند. آنها برای پشتیبانی از یک کلمه کلیدی اصلی در یک قطعه از محتوا استفاده می شوند. به هر صفحه وب باید یک کلمه کلیدی اصلی و سه تا چهار کلمه کلیدی مرتبط اختصاص داده شود که زمینه اضافی را به صفحه می دهد، که به موتورهای جستجو کمک می کند تا صفحه را بهتر درک کنند و رتبه بندی کنند. می توانید کلمات کلیدی مرتبط را با استفاده از ماتریس کلمات کلیدی رقیب الکسا یا ابزار دشواری کلمات کلیدی پیدا کنید.

مثال: اگر کلیدواژه اصلی کفش دویدن زنانه باشد، کلمات کلیدی مرتبط می‌توانند عبارتند از: بررسی کفش‌های دویدن زنانه، فروش کفش‌های دویدن زنانه، و بهترین کفش‌های دویدن زنانه.

انواع کلمات کلیدی تبلیغات گوگل

انواع خاصی از کلمات کلیدی در گوگل ادوردز (که اکنون به عنوان تبلیغات گوگل شناخته می شود) وجود دارد که از آنها برای ایجاد کمپین های تبلیغاتی هدفمند استفاده خواهید کرد.

این نوع کلمات کلیدی عبارتند از:

 • کلمات کلیدی تطبیق گسترده
 • کلمات کلیدی مطابقت عبارت
 • کلمات کلیدی مطابقت دقیق
 • کلمات کلیدی منفی

کلمات کلیدی مطابقت گسترده

کلمه کلیدی تطبیق گسترده عبارت جستجویی است که شما در کمپین جستجوی Google Ads هدف قرار می دهید. هنگامی که یک عبارت به عنوان یک کلمه کلیدی تطبیق گسترده تنظیم می شود، به گوگل می گوید که تبلیغ شما را برای هر جستجویی که نوعی از آن کلمه کلیدی است نشان دهد. اگر فردی عبارت مشابه، مفرد یا جمع، غلط املایی، ریشه، مترادف، یا گونه‌های مرتبط دیگری از عبارت تطبیق گسترده را جستجو کند، آگهی نشان داده می‌شود.

مثال: تبلیغی برای کلمه کلیدی مطابقت گسترده کفش در طول جستجوی عباراتی مانند کفش، کفش برای فروش، فروشگاه کفش یا خرید کفش نشان داده می‌شود.

 

کلمات کلیدی مطابق با عبارت

کلمه کلیدی مطابقت عبارت عبارت جستجویی خاصی است که در کمپین جستجوی Google Ads هدف قرار می دهید. هنگامی که یک عبارت به عنوان یک کلمه کلیدی مطابقت عبارت تنظیم می شود، به گوگل می گوید که فقط در صورتی تبلیغ شما را نشان دهد که عبارت جستجو دقیقاً شامل عبارت باشد. عبارت جستجو ممکن است دارای کلماتی باشد که قبل یا بعد از عبارت آمده باشند، اما عبارت دقیق باید در جستجوی آن گنجانده شود تا به جستجوگران نشان داده شود.

مثال: تبلیغی برای عبارت مطابقت کلمه کلیدی کفش زنانه در طول جستجوی عباراتی مانند فروش کفش زنانه، فروشگاه کفش زنانه، و فروشگاه کفش زنانه نشان داده می‌شود.

 

تطابق دقیق کلمات کلیدی

کلمه کلیدی تطبیق دقیق کلمه کلیدی خاصی است که شما در کمپین جستجوی Google Ads هدف قرار می دهید. هنگامی که یک عبارت به عنوان یک کلمه کلیدی مطابقت دقیق تنظیم می شود، به گوگل می گوید که فقط در صورتی تبلیغ شما را نشان دهد که جستجو بسیار نزدیک به کلمه کلیدی مطابقت دقیق باشد. کلماتی که با این معیار مطابقت دارند عبارتند از: غلط املایی، اشکال مفرد یا جمع، ریشه ها، اختصارات، کلمات مرتب شده مجدد، نقل قول ها، یا کلمات مرتبط نزدیک با همان هدف جستجوی کلمه کلیدی مطابقت دقیق.

مثال: تبلیغی برای کلمه کلیدی دقیقا مطابقت کفش زنانه برای جستجوی عباراتی مانند کفش زنانه، کفش زنانه یا کفش زنانه نشان داده می‌شود.

 

کلمات کلیدی منفی

کلمات کلیدی منفی عبارات یا اصطلاحاتی هستند که شما عمداً از کمپین های جستجو در Google Ads حذف می کنید. آنها انواعی از کلیدواژه‌های تطبیق گسترده، تطابق عبارت و تطابق دقیق هستند که به Google می‌گویید آنها را در کمپین شما قرار ندهد. این عبارات تبلیغات گوگل به عنوان کلمات کلیدی منفی تنظیم می شوند زیرا ارتباط نزدیکی با کپی آگهی، محتوای صفحه هدف یا پیشنهاد مرتبط با آگهی ندارند. ممکن است از نظر معنایی مرتبط باشند، اما با مفهوم تبلیغات ارتباطی ندارند.

کلمات کلیدی منفی ممکن است از نظر معنایی مرتبط باشند، اما با مفهوم تبلیغات، محتوای صفحه هدف یا پیشنهاد ارتباطی ندارند. برای توییت کلیک کنید
مثال: اگر کلمه کلیدی با تطابق گسترده، فروش کفش باشد و آگهی فقط مربوط به کفش زنانه باشد، کلیدواژه‌های منفی می‌توانند کفش مردانه، کفش مردانه یا فروش کفش مردانه باشند.

انواع کلمات کلیدی خریدار

کلمات کلیدی خریدار عباراتی هستند که جستجوگر هنگام خرید محصول یا خدمات از آن استفاده می کند. این نوع کلمات کلیدی بر اساس جایی که جستجوگر در قیف خرید قرار دارد، دسته بندی می شوند. هر نوع کلمه کلیدی خریدار نشان دهنده نوع متفاوتی از هدف جستجو است.

سه نوع کلمه کلیدی خریدار وجود دارد:

 • کلمات کلیدی اطلاعاتی
 • کلمات کلیدی ناوبری
 • کلمات کلیدی معاملاتی

کلمات کلیدی اطلاعاتی

کلمات کلیدی اطلاعاتی یا کلمات کلیدی “دانستن” عباراتی هستند که کاربران زمانی که می خواهند اطلاعات کلی در مورد یک موضوع پیدا کنند، آنها را جستجو می کنند. جستجوگران زمانی که در مرحله آگاهی از قیف خرید هستند از کلمات کلیدی اطلاعاتی استفاده می کنند. آنها می دانند که نیاز یا مشکلی دارند، می دانند که راه حلی می خواهند و به دنبال راه هایی برای انجام آن هستند.

مثال: بهترین کفش دویدن چیست؟

کلمات کلیدی ناوبری

کلمات کلیدی ناوبری یا کلمات کلیدی «برو»، عباراتی هستند که کاربران زمانی که می خواهند از یک وب سایت برای یک برند خاص بازدید کنند، جستجو می کنند. جستجوگران اغلب زمانی که در مرحله بررسی قیف خرید هستند از کلمات کلیدی ناوبری استفاده می کنند. آنها در حال تحقیق در مورد برندهای مختلف هستند تا ببینند کدام یک بهترین راه حل را برای مشکل آنها ارائه می دهد.

مثال: کفش دویدن نایک

کلمات کلیدی معاملاتی

کلمات کلیدی تراکنش یا کلمات کلیدی “انجام” عباراتی هستند که کاربران زمانی که آماده خرید هستند جستجو می کنند. زمانی که جستجوگران در مرحله تبدیل قیف خرید هستند از کلمات کلیدی تراکنشی استفاده می کنند. آنها از قبل می دانند که چه چیزی می خواهند بخرند و از کلمات کلیدی تراکنشی  استفاده می کنند.

هر یک از کلمات کلیدی خرید خاص به آنها کمک می کند مکان مناسبی برای خرید خود پیدا کنند.

مثال: بهترین تخفیف‌ها برای کفش‌های دویدن نایک

انواع مناسب کلمات کلیدی را برای برنامه بازاریابی خود بیابید

دانستن انواع مختلف کلمات کلیدی به شما کمک می کند تا یک برنامه بازاریابی آگاهانه تر و استراتژیک تر ایجاد کنید. وقتی همه گزینه‌های خود را بدانید، می‌توانید بهترین کلمات کلیدی را بیابید که به شما کمک می‌کند با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنید، ترافیک جستجو را افزایش دهید و تبدیل‌ها را افزایش دهید.

بیاموزید که چگونه بهترین فرصت های کلمه کلیدی خود را در نحوه انجام تحقیق کلمات کلیدی: راهنمای جامع نشان دهید.

سپس برای استفاده آزمایشی رایگان از طرح پیشرفته الکسا ثبت نام کنید تا به ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی که برای اجرای آنچه یاد می گیرید نیاز دارید دسترسی داشته باشید.

منبع :

https://blog.alexa.com/types-of-keywords/

 

در این مقاله با انواع کلمات کلیدی آشنا شدیم ، انتخاب کلمات کلیدی نقش اساسی در سئو دارد، یکی از موارد که در انتها لازم می دانم در مورد آن توضیح کوتاهی بدهم ساختن کلمات کلیدی به جای تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی است . توجه کنید ” سئو داخل صفحه ” – ” سئو روی صفحه ” – ” سئو داخلی ” تماما معنای on-page SEO هستند ، اما با یک سرچ کوچک می توان دید که در فهرست گوگل به ” سئو داخلی” شناخته می شود و استفاده از عبارت دیگر به عنوان کلمه کلیدی اصلی صفحه اشتباه می باشد. پس کلمات کلیدی را نسازید و استراتژی سئو خود را برمبنای انواع کلمات کلیدی کارآمد کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید