10 روش برای بهینه سازی وب سایت وردپرس جدید برای سئو

بهینه سازی یک وب سایت جدید برای موتورهای جستجو می تواند طاقت فرسا و کمی دلهره آور باشد.

شما مطمئن نیستید که آیا کارها را درست انجام می دهید یا خیر.

در اینجا 10 روش برای بهینه سازی وب سایت وردپرس جدید خود برای سئو، بدون ترتیب خاصی آورده شده است.

1. پیوندهای یکتا (permalinks) را به خوبی تنظیم کنید

ساختار URL یک صفحه وب نقش مهمی در بهینه سازی کلی صفحه و وب سایت دارد. چند قانون وجود دارد که باید از همان ابتدا رعایت کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که URL ها کوتاه، واضح، بدون درهم و برهم و بدون ابهام هستند.
 • URL ها نباید حاوی کلمات توقف یا کاراکترهای خاص باشند.
 • در حالت ایده آل، URL باید حداقل حاوی کلمه کلیدی اصلی باشد.

به طور پیش فرض، وب سایت وردپرس جدید شما ممکن است ساختار URL ضعیفی داشته باشد. تغییر آدرس‌ها بعداً منجر به تغییر مسیر می‌شود، چیزی که شما می‌خواهید آن را به حداقل برسانید.

به داشبورد وردپرس > تنظیمات > پیوندهای ثابت (permalinks) بروید و “نام پست” را به عنوان تنظیمات پیش فرض انتخاب کنید.

اگر یک وب سایت خبری دارید – که تاریخ انتشار مقاله در آن مهمتر است – شاید اضافه کردن “ماه و نام” در URL می تواند مفیدتر باشد.

با این حال، به عنوان یک قانون کلی، سعی کنید URL را تا حد امکان کوتاه نگه دارید.

2. Google Analytics را راه اندازی کنید

گوگل آنالیتیکس ابزار ارزشمندی است که داده ها و بینش های ارزشمندی را در رابطه با عملکرد وب سایت، منابع ترافیک، بازدیدکنندگان و رفتار آنها در سایت به صاحبان وب سایت می دهد.

همه این اطلاعات برای ایجاد و بهینه سازی محتوا و استراتژی های سئو بسیار ارزشمند هستند.

با نحوه راه اندازی گوگل آنالیتیکس آشنا شوید. این یک فرآیند خیلی پیچیده نیست.

 

3. افزونه سئو وردپرس را نصب کنید

نصب یک افزونه سئو می‌تواند بسیاری از کارها را برای شما ساده کند – به خصوص زمانی که تمرکز بیشتری روی مدیریت ترافیک، تولید ترافیک، ایجاد محتوا و بهینه‌سازی تبدیل شروع می‌کنید. یک افزونه WP بهینه‌سازی موتور جستجوی توانا و با ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند تا موارد اولیه SEO روی صفحه را به راحتی مدیریت کنید.

اگرچه چندین گزینه وجود دارد، افزونه Yoast SEO بدون شک بهترین افزونه رایگان موجود است.

می تواند عملکردهای مختلفی را انجام دهد، به عنوان مثال، تنظیم کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی اصلی برای یک صفحه وب، کمک به عنوان متا و توضیحات متا، شناسایی اطلاعات متن جایگزین، شناسایی مشکلات لینک داخلی و خارجی و غیره.

توسعه دهندگان نیز از این افزونه پشتیبانی می کنند و به طور مرتب به روز رسانی ها را منتشر می کنند.

4. تصاویر خود را بهینه کنید

تقریباً همه وب سایت ها از تعدادی تصویر استفاده می کنند. و در حالی که تصاویر در جذب کاربران و ارائه تنوع بیشتر به محتوای یک صفحه وب عالی هستند، می توانند سرعت وب سایت شما را نیز کاهش دهند. این امر مخصوصاً زمانی صادق است که تصاویر خود را بهینه نکنید.

به یاد داشته باشید که اگر بارگذاری وب سایت شما بیش از چند ثانیه طول بکشد، ممکن است گوگل آن را جریمه کرده و آن را در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) کاهش دهد، که مستقیماً بر ترافیک و درآمد شما تأثیر می گذارد.

برای بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو چند مرحله وجود دارد که می توانید انجام دهید:

اطمینان حاصل کنید که همه تصاویر به جای PNG با فرمت JPG سازگار با وب هستند.
حجم تصاویری که در سایت وردپرس خود آپلود می کنید نباید از 100 تا 200 کیلوبایت بیشتر باشد.
همچنین بسیار مهم است که مطمئن شوید همه تصاویر آپلود شده دارای متن جایگزین هستند. از آنجایی که موتورهای جستجو هنوز نمی توانند تصاویر را به طور کامل درک کنند، متن جایگزین را برای درک زمینه یک تصویر می خوانند.
بررسی کنید که آیا تصویری در وب سایت شما فاقد ویژگی متن جایگزین است یا خیر.

5. مطمئن شوید که وب سایت شما قابل ایندکس است

به‌طور پیش‌فرض، وردپرس ممکن است تنظیماتی روشن داشته باشد که می‌تواند از فهرست کردن وب‌سایت شما توسط موتورهای جستجو جلوگیری کند. در حالی که این تنظیم برای حفظ سایت‌های خصوصی که نمی‌خواهید در SERP ایندکس شوند مفید است، ۹۹ درصد وب‌سایت‌ها برای دسترسی عمومی طراحی شده‌اند.

به داشبورد وردپرس > تنظیمات > خواندن بروید و تنظیمات «مشاهده موتور جستجو» را پیدا کنید. مطمئن شوید که خاموش است و موتورهای جستجو از ایندکس کردن سایت شما دلسرد نمی شوند.

6. یک صفحه خطای 404 سفارشی و کاربرپسند ایجاد کنید

در حالت ایده آل، نباید لینک های شکسته در سایت شما وجود داشته باشد، اما این یک تفکر آرزویی است. شما می توانید احتمال دریافت خطای 404 توسط کاربر را به حداقل برسانید، اما نمی توانید آن را از بین ببرید.

بنابراین، بهترین کار بعدی این است که یک صفحه خطای 404 کاربر پسند طراحی کنید و سعی کنید حفظ بازدیدکنندگان را تا حد امکان افزایش دهید.

این یک مثال خوب است.

در اینجا برخی از بهترین روش ها وجود دارد که باید دنبال کنید:

اطمینان حاصل کنید که طرح جذاب، سبک و عمومی نیست.
یک نوار جستجو اضافه کنید و آن را به طور برجسته نشان دهید که بازدیدکنندگان از دست رفته می توانند برای یافتن اطلاعات مورد نیاز خود از آن استفاده کنند.
پیوندهایی را به محبوب ترین صفحات وب خود اضافه کنید که اکثر بازدیدکنندگان وب سایت شما معمولاً آنها را مفید می دانند.
پیوندهایی را برای بازگشت به صفحه اصلی و صفحه بازدید شده قبلی اضافه کنید.
اطلاعات تماس خود را به وضوح ذکر کنید

 

آنها یک سوال دارند و می خواهند با شما در تماس باشند. این به ویژه برای فروشگاه های تجارت الکترونیک اهمیت دارد.

7. برچسب ها و دسته ها را تنظیم کنید

برچسب ها و دسته ها ممکن است به نظر بی اهمیت باشند، اما آنها می توانند نقش مهمی در کمک به ساختار محتوا در وب سایت خود و ترافیک مربوطه را بازی کنند.

اطمینان حاصل کنید که یک دسته از برچسب های مربوطه را تهیه کنید و چند دسته کلیدی را ایجاد کنید که اعتقاد دارید برای خوانندگان وب سایت شما و مخاطبان هدف مناسب است. با این حال، درک کنید که تگ های بهینه و دسته بندی یک روند مداوم است و شما باید آن را اغلب دوباره بازبینی کنید.

برای تنظیم آن ها به داشبورد > پست ها > دسته ها / برچسب ها بروید.

8. ایجاد متا تگ های منحصر به فرد برای هر صفحه وب

بدون گفتن، اما هر صفحه وب در سایت شما باید یک URL منحصر به فرد، متا تگ و متا توضیحات داشته باشد. در حالت ایده آل، هر صفحه وب نیز باید موضوع دیگری را حل کند و برای یک کلمه کلیدی یا کلمه کلیدی متفاوت بهینه سازی شود.

افزونه Yoast SEO فوق الذکر می تواند به شما در ایجاد عناوین متا منحصر به فرد و غنی از کلمات کلیدی و توضیحات متا برای صفحات وب کمک کند.

پس از این بهترین تمرین از ابتدا ضروری است، زیرا بعدا، زمانی که صدها صفحه دارید، می توانید به عقب برگردید، شناسایی و رفع صفحات وب با اطلاعات متا تکراری.

9. اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما واکنش گرا ( mobile-friendly)

یکی از مهمترین چیزها در جهان SEO امروز، تلفن همراه دوستی و پاسخگویی یک وب سایت است. از زمانی که گوگل به سمت شاخص اول موبایل رفت، اهمیت وب سایت سازگار با موبایل و ترافیک موبایل 10 برابر افزایش یافته است.

بررسی کنید که چگونه وب سایت شما بر روی یک دستگاه تلفن همراه ارائه می دهد و مراحل لازم را برای حل هر گونه مسائل بالقوه انجام می دهد.

10. ایجاد یک ساختار قوی از لینک های داخلی

هنگامی که SEOS در مورد لینک ها صحبت می کنند، تمرکز به طور کلی بر روی لینک ها از وب سایت های دیگر در اینترنت است. در حالی که این لینک ها در جستجوگرها بسیار مفید هستند، نباید ارزش لینک های داخلی و یک ساختار پیوند داخلی قوی و جامع را فراموش کنید.

وقتی صفحه شما از منبع دیگری پیوند داده می شود، پیدا کردن آن برای گوگل آسان تر می شود. یک ساختار لینک داخلی با ساختار خوب به گوگل کمک می کند تا بفهمد شما چگونه محتوای وب سایت خود را ساختار می دهید و چه چیزی باید ایندکس شود. آب SEO نیز در میان صفحات وب گذشت، و این باعث می شود که شما بتوانید صفحات بیشتری را در SERPs رتبه بندی کنید.

در نهایت، یک شبکه خوب از لینک های داخلی مربوطه نیز به بازدیدکنندگان وبسایت با ناوبری کمک می کند، ارزش را به تجربه کاربر خود اضافه می کند، افزایش تعامل را افزایش می دهد و به کاهش نرخ گزاف گویی در سایت شما کمک می کند.

بهترین کار این است که از همان ابتدا روی ساختار لینک داخلی کار کنید.

 

البته اینها 10 مورد مهم بود و موارد دیگری است که آنها هم اهمیت دارند:

 

 • ایجاد ناوبری و منوبندی مناسب
 • افزایش سرعت سایت
 • حذف صفحات تکراری
 • حذف لینک های شکسته
 • ویرایش صفحات کم حجم
 • استفاده از صفحاتی که حداقل 300 کلمه دارند
 • به روز رسانی مدام محتوا
 • توجه ویژه به امنیت سایت
 • رفع مشکلات مربوط به پیمایش ربات های موتورهای جستجو
 • استفاده از خرده نان برای پیمایش صفحات
 • ایجاد نقشه سایت و معرفی آن به سرچ کنسول گوگل

 

نتیجه
در حالی که بهینه سازی موتورهای جستجو می تواند یک فرآیند طولانی و پیچیده باشد، مهم است که از همان ابتدا کارها را به درستی انجام دهید.

این 10 نکته را دنبال کنید تا مطمئن شوید در مسیر درستی هستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *