مدل های کسب و کار اینترنتی

مدل‌های کسب‌وکار اینترنتی به‌عنوان کسب‌وکار به مصرف‌کننده- business-to-consumer – ، کسب‌وکار به کسب‌وکار – business-to-business- و اخیراً، مصرف‌کننده به مصرف‌کننده- consumer-to-consumer-  دسته‌بندی می‌شوند.

مدل‌های تجارت به مصرف‌کننده و کسب‌وکار به کسب‌وکار معمولاً کالاها و خدمات را می‌فروشند یا اطلاعاتی را ارائه می‌کنند که برای کمک به بازدیدکنندگان در تصمیم‌گیری خرید طراحی شده است. مدل های مصرف کننده به مصرف کننده شامل اطلاعات مصرف کننده به مصرف کننده یا تبادل محصول است.

 

مدل های تاجر و کارگزاری (Merchant and Brokerage Models)

مدل های تجارت به مصرف کننده و کسب و کار به تجارت محصولات و خدمات را از طریق وب سایت ها می فروشند. دو نوع اساسی وجود دارد، مدل تاجر و مدل کارگزاری. مدل‌های تاجر، مانند Macys.com، ویترین‌هایی را در اینترنت راه‌اندازی می‌کنند که تجربه خریدی مشابه خرید کاتالوگ را ارائه می‌دهند. مدل های کارگزاری، مانند eBay، خریداران و فروشندگان را در یک بازار پیشنهاد و درخواست گرد هم می آورد.

 

مدل جامعه یا ارتباطی (Community Model)

مدل جامعه می تواند تجارت به مصرف کننده یا تجارت به کسب و کار باشد، اما به عنوان یک مدل کسب و کار مصرف کننده به مصرف کننده مقبولیت زیادی پیدا کرده است. به عنوان مثال می توان به بررسی مشتریان از محصولات و خدمات در وب سایت هایی مانند Angie’s List، شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر و سایت های محتوای ایجاد شده توسط کاربر مانند eHow و Wikipedia اشاره کرد. مدل‌های دیگر جامعه، فهرست‌های بحث ساده و وبلاگ‌های مشارکت خواننده هستند. همه آنها بر اساس صحبت افراد و به اشتراک گذاری اطلاعات و تجربیات است، نه اینکه شرکت ها برای افراد تبلیغ کنند.

مدل های اطلاعاتی و وابسته (Infomediary and Affiliate Models)

به گفته دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، رسانه‌های اطلاعاتی شبیه به آگهی‌های تجاری هستند، زیرا اطلاعاتی را ارائه می‌دهند که برای فروش نامحسوس یک محصول یا خدمات طراحی شده است. سایت اطلاعات خودرو، Edmunds.com، یک نمونه مدل کسب و کار واسطه اطلاعاتی است. برنامه های وابسته محصولات و خدماتی را ارائه می دهند که بازدیدکنندگان وب سایت احتمالاً علاقه مند به خرید آنها هستند. آمازون با کمک به وب‌سایت‌های منفرد برای پیوند دادن به محصولات خاصی که آمازون ارائه می‌کند، یک برنامه وابسته گسترده ایجاد کرده است. یک شرکت وابسته اغلب محصولات را توصیه یا بررسی می کند و آن اطلاعات را در سایت آمازون پست می کند.

مدل تبلیغاتی (Advertising Model)

گوگل یک نمونه عالی از مدل تبلیغاتی است. از تبلیغات متنی پولی، قرار دادن جستجو و ردیابی کاربر برای هدایت تبلیغات به سمت مشتریان در هنگام مرور اینترنت استفاده می کند. About.com تبلیغات متنی را فراهم می کند که کلمات کلیدی را در مقالات پیوند می دهد و Yahoo! کاربران را برای نمایش بنرهای تبلیغاتی هدفمند ردیابی می کند. وب سایت تبلیغات طبقه بندی شده آنلاین، Craig’s List، یک جامعه تبلیغاتی طبقه بندی شده ایجاد کرده است که در آن افراد آگهی ها و اطلاعیه های فروش را ارسال می کنند.

مدل مستقیم سازنده – یا فروش مستقیم – Manufacturer’s Direct Model

سیسکو، تولید کننده قطعات الکترونیکی دیجیتال، یک کاتالوگ محصولات آنلاین دارد که نمونه ای از مدل مستقیم سازنده است. یک فرد یا کسب‌وکار می‌تواند مستقیماً برای خرید سیستم‌ها و قطعات به وب‌سایت سیسکو مراجعه کند، که به سیسکو اجازه می‌دهد با نمایندگان فروش میدانی کمتری کار کند. Dell Computer نیز از این مدل تجاری استفاده می کند و به مصرف کننده این امکان را می دهد که کامپیوتر خود را مطابق با نیاز خود سفارشی کند.

 

اشتراک و مدل های کاربردی Subscription and Utility Models

نشریاتی مانند وال استریت ژورنال، گردآورنده‌های محتوا مانند HighBeam Research، سرویس‌هایی مانند GoToMyPC و سایت‌های مختلف اینترانت مانند Sharepoint و Salesforce.com که در آن کاربران برای دسترسی به برنامه‌های نرم‌افزاری مبتنی بر وب هزینه پرداخت می‌کنند، همگی نمونه‌هایی هستند. اشتراک و مدل های کاربردی

وب 3.0 (Web 3.0)

به گفته مدیوم، آینده وب معنایی است که وب 3.0 نامیده می شود زیرا این گام بعدی از وب اجتماعی یا وب 2.0 است که در حال حاضر مراحل بلوغ را طی می کند. وب معنایی یک پایگاه داده از تمام فعالیت‌های وب شما جمع‌آوری می‌کند و از آن برای ارائه یک تجربه شخصی سفارشی، مانند یک نگهبان وب، استفاده می‌کند. اگرچه وب معنایی هنوز در حال توسعه است، اما تلاش‌هایی در قالب بینگ، مدل تبلیغاتی فیس‌بوک و مدل محصولات پیشنهادی آمازون در حال انجام است. همه اینها از طریق استفاده مکرر شما از وب سایت های خاص، علاقه و ناپسندی شما را یاد می گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید